logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-07-03 20:50

Licze na Wasza rekomendacje w kwestii Biblii dla maluchow - okolo 3 lat. Probuje za pomoca ksiegarni wysylkowych zorientowac sie, ktora sie najlepiej nada, choc to trudne, bo nie mozna do nich zajrzec. Rozwazam w tej chwili trzy pozycje: "Biblia dla maluchow" (Vocatio 2008), "Biblia dla przedszkolakow" (Vocatio 2002) i "Biblia przedszkolaka" (Wydawnictwo Sw. Pawla 2009). Ktora wg Was jest najlepsza? Najchetniej widzialabym wiecej obrazkow niz tekstu, aby mozna bylo opowiadac swoimi slowami.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: xc (---.30.114.179.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-07-03 21:06

Jestem zwolennikiem tego aby nie infantylizować dzieci. Biblia to SŁOWO a nie obraz, nie komiks. Słowo należy mówić, czytać, przekazywać, opowiadać. Dzisiejszy język niemiecki to język Biblii Lutra. Najpiękniejsza polszczyzna, to polszczyzna ks. Wujka. I tak dalej.
Czytajmy dzieciom Biblię taką jaka jest, opowiadajmy im historie biblijne własnymi słowami, tłumaczmy im sens, tak jak go rozumiemy, własnymi słowami, odpowiadajmy na ich dziecięce (ale nie dziecinne) pytania. Przy całym szacunku do prób przekazania tekstu biblijnego "w wersji light", nie idźmy tą drogą!

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-07-03 22:11

Pana przekaz, Panie xc, jest dla mnie dosc niejasny. Mowi Pan:

"Przy całym szacunku do prób przekazania tekstu biblijnego "w wersji light", nie idźmy tą drogą",

a jednoczesnie zacheca

"opowiadajmy im historie biblijne własnymi słowami".

Przeciez wlasnie kazda z Biblii dla malych dzieci tymze wlasnie jest - ujeciem Slowa Bozego w formie opowiadania (ktore mozna przeczytac badz zastapic wlasnymi slowami), przystepnego dla konkretnej kategorii wiekowej, zasilonego obrazem, ktory pomaga dziecku zrozumiec sens (slowo, obraz, ruch - to wszystko pomaga w przyswajaniu).

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: xc (---.30.9.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-07-03 22:25

No to doprecyzujmy "mój przekaz":

Faktem są tzw. Biblie dla maluchów, przedszkolaków itp. Są one efektem ciężkiej, uczciwej pracy. Są one poprawne teologicznie, akceptowane jako sakramentalium. Jeśli ktoś chce korzystać, to niech korzysta.

Ale ja nie jestem zwolennikiem tego typu sakramentalium. Mogę?.

Jestem zwolennikiem tego, żeby przeczytać fragment Biblii, "przetrawić go" i przekazać go swoim dzieciom w ramach tzw. Kościoła rodzinnego. Moim skromnym zdaniem najlepiej jest opowiedzieć albo przeczytać (jeśli dany fragment nadaje się do czytania, bo nie wszystko nadaje się do czytania dla milusińskich), skomentować, wytłumaczyć.

Przecież Ewangelia to na samym początku była opowieść, przekazywana z ust do ust, w kręgu najbliższych, przyjaciół, rodziny. Ludzie zbierali się i ktoś opowiadał co wiedział o Jezusie i Jego dziełach: cudach, nauczaniach, wędrówkach, męce i Zmartwychwstaniu. Opowiadał to co opowiedzieli mu inni. Opowiadał tak aby nic nie uronić, żeby przekazać Prawdę. A inni (w tym dzieci) słuchali.Po to aby, gdy przyjdzie na nich pora, też opowiedzieć dalej.

To są fundamenty chrześcijaństwa. Można do nich wrócić, nie ma żadnych barier.

No ale jak ktoś nie umie opowiadać, to też dobre jest, gdy razem ze swoimi pociechami przewertuje Biblie w "wersji light". Czemu nie?

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-07-03 22:45

"Ale ja nie jestem zwolennikiem tego typu sakramentalium. Mogę?"

Alez oczywiscie. Pana wpis jednak pojawil sie w odpowiedzi na moje pytanie, ktore bylo pytaniem szczegolowym (ktora?), a nie ogolnym (czy?), stad moje skonfundowanie. Szanujmy jezyk polski.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Marta (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2013-07-03 23:33

Mogę polecić "Ilustrowaną Biblię młodych" wyd. Apostolicum. To chyba jedyna tego typu pozycja na rynku mająca Imprimatur. Przetestowałam i nadal testuję w praktyce na swoich synach. Mamy też kilka innych Biblio-podobnych wydawnictw, ale szczerze mówiąc - są straszne. Trafiają się takie kwiatki, jak np. stwierdzenie, że Pan Jezus nie potępiał nierządu, pominięcie "sposobu", w jaki umarł (serio, ostatnia wieczerza, Pan Jezus znika, wszyscy się smucą, a tu nagle Zmartwychwstanie!)...
My od początku korzystaliśmy z ww. Biblii dla dzieci, nie wydaje mi się, żeby była za "trudna" dla maluchów. Co dla mnie istotne, ta książka zawiera oryginalny tekst Pisma Świętego.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-07-04 07:54

Ja, po dwóch wtopach w Biblie dla najmodszych (jedna wbrew tytułowi ze słownictwem, które sprawiałoby trudność 10-latkowi, druga z kompletnie nietrafionym wyborem historii biblijnych) odkryłam, że istnieje na rynku seria, na krótej sama sie wychowalam, czyli "Wierni przyjaciele". I zamierzam takową zakupić. Jej wielką zaletą są piękne, realistyczne ilustracje, dzięki którym Biblia nie jest "bajką o Panu Bogu" i dziecko nie postawi postaci pojawiajacych sie w niej w jednym rzędzie z bohaterami kreskówek.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: xc (---.204.104.174.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-07-04 08:00

Moja reakcja nie była odpowiedzią na pytanie Pani Bardotki, ani ogólne, ani szczegółowe.
Moja reakcja była doprecyzowaniem mojego stanowiska, uzupełnieniem. Wskazuje na to pierwsze zdanie mojej drugiej wypowiedzi. Niezależnie o tego, że jesteśmy na Forum Pomocy (więc unikajmy polemik, dyskusji), to jeśli już muszę z kimś polemizować, odpowiadać na pytania, to wyraźnie to podkreślam. Np. pisząc: "Pani Bardotko!". Nie zrobiłem czegoś takiego, z rozmysłem.

Staram się jak mogę szanować język polski, nie zawsze mi to wychodzi. Podobnie staram się trzymać zasad logiki i poprawnego formułowania moich myśli. To też mi nie zawsze wychodzi ale starać się trzeba.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-07-04 09:30

Ja tę znam i tę zawsze polecam jeśli chodzi o tak małe dzieci. Kupiłam ją chrześniakowi na chrzest. Linka do aukcji Moderator puści? (to nie jest kryptoreklama sprzedawcy, po prostu pierwsza aukcja jaka mi wpadła w oko).

------

Nie pusci, bo linki z allegro z natury rzeczy maja krociutki zywot.
moderator

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-07-04 09:36

Marto, dziekuje za odpowiedz. Okladka jest mi znana, wielokrotnie natknelam sie na te pozycje, jednak wszystkie strony internetowe rekomendowaly ja jako prezent na komunie, wiec nie bralam jej do tej pory pod uwage. Niniejszym wpisuje na liste pretendentow. Czy mozesz zdradzic, ktore pozycje odradzasz? Te sama prosbe kieruje do Ciebie, Iza - podziel sie tymi Biblio-podobnymi, jesli mozesz, zebym wiedziala, czego nie kupowac.

Panie xc, pisze Pan tak:
"Moja reakcja nie była odpowiedzią na pytanie Pani Bardotki, ani ogólne, ani szczegółowe. Moja reakcja była doprecyzowaniem mojego stanowiska".
To stanowisko, jakkolwiek, bylo reakcja na moje pytanie (inaczej umiescilby Pan je w osobnym watku, prawda?) i w ten sposob kolo sie zamyka. Nie moge sie z Panem nie zgodzic, ze rzecza niezwykle pomocna przy konstruowaniu wypowiedzi jest bezposrednie zwrocenie sie do adresata. Jest to pomocne z reguly tylko wtedy, gdy w rozmowie biora udzial wiecej niz dwie osoby. Ale zostawmy juz to. Dziekuje za podzielenie sie swoja opinia.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-07-04 10:25

Biblia dla najmlodszych, wyd. Podsiedlik, Raniowski i S-ka, z arką Noego na okładce - ma imprimatur i nihil obstat, ale Marek Maciołek (tłumacz) i Piotr Konieczny (redaktor wydania polskiego) to na bank dzieci nie mają. Z pewnością nie jest to Biblia dla najmłodszych, ale dla uczniów mlodszych klas podstawówki. Mój 4-latek ma bogaty zasób słownictwa (opinia z przedszkola), ale co chwile przerywa i pyta o znaczenie jakiegos wyrazu (np. oblubienica, skosztować, wyjawić, tknąć jadło, darzyć, grubiański, juki, męłli, nadciągać, trwoga, popatrywać na siebie, ongiś, jarzmo, wielokroć, ciemiężyciel itp. - spokojnie dałoby się to zastąpić prostszymi wyrazami, zrozumiałymi dla najmłodszych dzieci), przez co opowiesc traci rytm. Bez sensu.
Druga to "Biblia ilustrowana dla dzieci", wydawnictwa Siedmiorog. Plusem jest to, ze jak to w ksiazeczkach dla najmlodszych dzieci, tekst zajmuje maksymalnie 25% rozkladowki, za to obrazki sa wyjatkowo infantylne, jakby dziecko to rysowalo (nie uwazam tego za zalete, moze dla kogos nia bedzie, dla mnie to niepowazne). Tez ma imprimatur i nihil obstat, ale co z tego, skoro dzialalnosc Jezusa opisuje tylko: chrzest, powolanie apostolow, kazanie na gorze, rozmnozenie chleba, modlitwe Ojcze nasz, jedno uzdrowienie (paralityka, tego spuszczonego przez dach), uciszenie burzy i spotkanie z Zacheuszem. A to wszystko dosłownie w kilku (2-5) zdaniach. Wrażenie ogólne: a kto to w ogóle był, ten Jezus, poza tym, że miły facet? Stary Testament to tez porazka: stworzenie swiata i czlowieka, Noe, Abraham, Ezaw i Jakub, Jozef, Mojzesz, Samuel, Dawid i Salomon. Ta z kolei jest z serii "Pierwsza Komunia",ale dla dzieci pierwszokomunijnych jest zdecydowanie zbyt infantylna, nadaje sie raczej dla 3-latkow. W tej pierwszej byli dodatkowo: Rut, Estera, Eliasz,Samson, Jonasz, a z NT: przypowiesc o Dobrym Pasterzu, corka Jaira, dobry Samarytanin, Lazarz, syn marnotrawny.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-07-04 12:49

Pani Bardotko!

Co miałem do powiedzenia w tej sprawie już powiedziałem i nie mam zamiaru po więcej pisać. Jeśli uważa Pani, że była to reakcja, to niech tak będzie. Jeśli Pani uważa, że powinienem był zwrócić się bezpośrednio do Pani lub otworzyć osobny wątkek, to niech tak będzie. Biję się piersi, mea culpa!!! Następnym razem poprawię się.

Tymczasem żegnam.

 Re: Ktora Biblia dla maluchow (ok. 3 lat)?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-07-05 09:18

A ja poszukuję książki "Moim dzieciom o Biblii" - to pierwsza książka jaką sama czytałam. Niestety nie mam jej, a i w internecie nie znalazłam. Może ktoś się orientuje, czy w ogóle jeszcze gdzieś istnieje?
Były tam opowiadania, historie biblijne opowiedziane łatwym, ale nie infantylnym językiem, ST i NT, ilustrowane. Ale główną część zajmował tekst.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: