logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Palenie ciał zmarłych
materiał własny
 


Palenie ciał zmarłych

Czy to prawda, że można ciało zmarłego spalić po jego śmierci? Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, że Kościół nie zabrania kremacji.

Kościół stawia na pierwszym miejscu praktykę grzebania ciała w ziemi poświęconej, na cmentarzu, posługując się szczególnym obrzędem pogrzebowym. Rodzinom zmarłego zaleca troskę o utrzymanie grobu, z okazji Dnia Zadusznego urządza uroczysta procesję na cmentarz, w oktawie Dnia Zadusznego udziela odpustu za nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku i modlitwę za zmarłych. Niemniej palenie ciał zmarłych jest dozwolone, zwłaszcza gdy występuje poważna przyczyna (np. epidemia). Kremacja nie zaprzecza bowiem żadnym dogmatom wiary. Ceremonie przewidziane w kaplicy pogrzebowej lub przy grobie, mogą odbyć się nawet w krematorium. Zawsze trzeba się starać, by taka forma nie wywołała zgorszenia, osłabienia wiary w zmartwychwstanie cielesne lub zdziwienia wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Wiesz dlaczego nie? Odpowiem. BO SIĘ TEGO CAŁE ŻYCIE ŻAŁUJE!
 
Św. Augustyn mówi, że możemy używać dóbr ziemskich, nie możemy jednak cieszyć się nimi tak, jak gdyby były dobrami najwyższymi.
 
Daina Kolbuszewska
Życie i śmierć są stanem zero-jedynkowym. Nie można częściowo żyć i nie można częściowo umrzeć. Ale przejście między tym stanem zero-jedynkowym wcale nie jest skokowe. Śmierć jest procesem zdysocjowanym w czasie. Nie jest kwestią określenie, w którym momencie dochodzi do śmierci człowieka, bo to nie jest możliwe. Naszym obowiązkiem jest stwierdzenie, czy człowiek żyje lub czy człowiek już nie żyje.

Z prof. Zbigniewem Włdarczykiem rozmawia Daina Kolbuszewska
  
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS