logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty jako znaki Kościoła
materiał własny
 


Sakramenty jako znaki Kościoła

Dlaczego sakramenty przyjmuje się, poza wypadkami konieczności, w liturgicznym zgromadzeniu wiernych, w kościele?

Powód, dla którego miejscem sprawowania sakramentów jest liturgiczne zgromadzenie wiernych, stanowi to, że Kościół jest powszechnym sakramentem zbawienia. Poszczególne sakramenty jako znaki Chrystusowe są znakami Kościoła. Z Chrystusem i jego zbawieniem spotykamy się poprzez wspólnotę wierzących. Dzieje się to albo przez to, że przez sakramenty zostajemy włączeni we wspólnotę Kościoła (chrzest) i stajemy się jego w pełni współodpowiedzialnymi członkami (bierzmowanie),albo przez to, że nasze członkostwo w Kościele zostaje pogłębione i dopełnione (Eucharystia) oraz że zostaje nam powierzone szczególne posłannictwo w Kościele (kapłaństwo, małżeństwo), albo też, że nasze wszczepianie w Kościół zostaje w pełni przywrócone, jeżeli naruszył je grzech (pokuta, namaszczenie chorych).

Sakramenty zatem mają charakter społeczny. Nie są czynnościami prywatnymi, ale liturgicznym kultem Kościoła. W sposób szczególny odnosi się to do Eucharystii, tego znaku jedności i węzła miłości. wierni nie mają więc być niemymi widzami czynności liturgicznych, ale mają w nich uczestniczyć świadomie i czynnie.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czy wniebowzięcie Maryi jest legendą? Taki zarzut wysunął mój sąsiad, który jest zresztą bardzo pobożnym protestantem.
 
Dorota Niedźwiecka
Duchowość małżeńska uczy dostrzegania Boga w więzi małżeńskiej, a to wyklucza budowanie relacji z Bogiem w obojętności dla małżonka, a także wyklucza troszczenie się o siebie wzajemnie bez wspólnego budowania więzi z Bogiem. Modlitwa nie może być przeciwstawiona budowaniu więzi, która wymaga poznania siebie, drugiej osoby, słuchania się wzajemnie i dialogu ze sobą. Gdy troszczy się o więź i się modli, aby ona się rozwijała, można oczekiwać dobrych owoców.
 
Z o. Ksawerym Knotzem OFMCap. rozmawia Dorota Niedźwiecka
 
Józef Augustyn SJ

Głębokie doświadczenie krzywdy można porównać do infekcji grypowej – wyleczona do końca bywa niegroźna. Zlekceważona i zaniedbana – ujawnia się po pewnym czasie w ciężkich powikłaniach. Któż z nas nie czuł się w jakiejś formie skrzywdzony? Wielu ludzi dorosłych cierpi z powodu krzywdzącego traktowania ich przez rodziców w okresie dzieciństwa.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS