logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Amelia Pasternak
Skąd się wzięła hierarchia kościelna?
materiał własny
 


Skąd się wzięła hierarchia kościelna?

Może kiedyś ktoś zapytał ciebie o to lub ty pytałeś sam siebie lub innych skąd wzięli się papież, biskupi i księża? Przecież w Biblii nie ma na ich temat ani słowa. To prawda. Dopiero z ok. 37. roku pochodzą dane świadczące o ustanowieniu siedmiu diakonów (Dz. 1,6-7)Po raz pierwszy prezbiterów i (bądź albo) biskupów "spotykamy" w historii kościoła w latach 46-48, jako przełożonych pierwszych Kościołów założonych przez św. Pawła w Anatolii.

Później (ok. 65r.) istnienie hierarchii kościelnej potwierdzają listy św. Pawła do Tymoteusza, Tytusa i Filemona. Potwierdzeniem tego, że to Apostołowie ustanowili biskupów i prezbiterów są katalogi biskupów pochodzące z II wieku oraz słowa Św. Klemensa, biskupa Rzymu żyjącego w czasach bliskich Apostołom, który napisał: "Apostołowie, upewnieni zmartwychwstaniem Pana naszego Jezusa Chrystusa i utwierdzeni wiarą w Słowo Boże wyszli pełni Ducha Świętego głosić radosną wieść o zbliżającym się Królestwie Bożym, a nauczając po wsiach i miastach, pierwszych spośród nawróconych poddawali próbie Ducha i ustanowili biskupami i diakonami dla przyszłych wierzących". 

Faktem jest, że Jezus nie potwierdził wyraźnie, że św. Piotr jako głowa Kościoła oraz Apostołowie powinni mieć następców, którzy przejmą ich zadania. Ale jest jasne, że nie chciał by zadania powierzone apostołom wypełniane były tylko do końca ich życia. Nie mógł pragnąć by następne pokolenia wierzących były pozbawione ludzi posiadających moc sprawowania Eucharystii i odpuszczania grzechów w imieniu Boga. Stąd można wnioskować że Chrystus chciał by funkcje Apostołów przejęli inni, tak by głoszenie Słowa Bożego i udzielanie sakramentów miało miejsce dotąd dokąd będzie istniał Kościół, czyli "przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". 

Amelia Pasternak

 
Zobacz także
Fr. Justin
Ostatnio nasz biuletyn parafialny stwierdza, że ci ludzie, którzy znajdują trudności w wyznaniu swoich grzechów śmiertelnych, nie muszą się z nich spowiadać. Jeśli spowiedź jest dla nich "moralną niemożliwością", mogą tak czy owak otrzymać rozgrzeszenie, a "być może za rok lub dwa" wrócić do wyspowiadania się z tego, czego poprzednio nie mogli wyznać. Czy tak naucza Kościół?
 
Szymon Babuchowski
Choć liczba praktykujących w Polsce w ostatnich latach nieco się zmniejszyła, na pielgrzymkach tego nie widać. Tylko w sierpniu na Jasną Górę wejdzie 147 pielgrzymek. W największych, takich jak warszawska czy krakowska, bierze udział 7–8 tysięcy osób. Czego szukają Polacy w drodze do świętych miejsc? Czy współczesny model pielgrzyma różni się od tego, który dominował dwadzieścia, trzydzieści lat temu? 
 
Jan Draus
Każdy z nas bowiem przez sakrament chrztu świętego stał się członkiem wspólnoty Kościoła. Zatem rozpoczął nowe życie w myśl przykazań Bożych, nie zapominając, że największym przymiotem Boga jest Jego bezgraniczna miłość i dobroć wobec ludzi, a w szczególności wobec potrzebujących, cierpiących, odrzuconych, a nawet grzeszników. W tej bowiem bezgranicznej miłości i dobroci wobec człowieka i jego życia objawia się miłosierdzie Boże. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS