logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach
materiał własny
 


 

 
W 1995 roku Jan Paweł II na prośbę Episkopatu Polski wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. 5 lat później w dniu kanonizacji Siostry Faustyny – 30 kwietnia 2000 roku – Papież ogłosił je także dla całego Kościoła. 
 
Chodzi o Święto Miłosierdzia Bożego. Przypada ono na drugą niedzielę po Wielkanocy. W tym roku, w dniu 27 kwietnia nieprzypadkowo zostało wybrane na dzień kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Główne uroczystości kanonizacyjne miały miejsce w Watykanie, jednak w sposób szczególnie ważny obchodzono je także w Krakowskich Łagiewnikach, z którymi nasz rodak Karol Wojtyła od młodości był związany.
 
Podobnie jak w poprzednich latach w ten wyjątkowy dzień do Łagiewnik zjeżdżają pielgrzymi z całej Polski i świata, modląc się i przystępując do sakramentu pokuty realizują pragnienie Pana Jezusa, które za pośrednictwem Siostry Faustyny skierował do wszystkich ludzi: Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do  spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)

 
Studio Katolik położone w cieniu bazyliki Miłosierdzia Bożego, od kilku lat w ten dzień prezentuje swoje płyty i działalność, w tym roku także wykorzytując dwa ważne wydarzenia utrwaliliśmy Święto Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikiach na krótkim filmie. Zapraszamy do oglądania! 

 
 
Zobacz także
Francisco Javier Sancho Fermin OCD

Niełatwo jest wkraczać na teren doświadczania Boga przez drugą osobę. Jedynie z wielkim uszanowaniem dla tajemnicy można dojść do odczucia i dostrzeżenia czegoś z tej rzeczywistości, która stanowi część najbardziej wewnętrznego misterium osoby. Próba dokonania tego w stosunku do Edyty Stein z różnych względów staje się jeszcze trudniejsza.

 
ks. Marek Dziewiecki
Chyba każdy z was chciałby, aby początek trzeciego tysiąclecia wiązał się z radością, z nadzieją na szczęśliwe życie. Niestety koniec starego tysiąclecia rozczarował chyba nas wszystkich. Współczesna kultura i cywilizacja oddaliła się od Boga, a przez to także od człowieka. Stare tysiąclecie zamknęliśmy w Europie i w Polsce niespotykaną dotąd ilością ludzi cierpiących i nieszczęśliwych. Nigdy wcześniej nie było wśród nas i w naszych domach tylu ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków, tylu ludzi agresywnych, tylu przestępców, tylu chorych psychicznie i samobójców. Do Europy wróciła po 50 latach wojna na Bałkanach, a parlament holenderski pozwolił na zabijanie ludzi starszych i cierpiących, którzy przecież wołają o pomoc i o miłość, a nie o zastrzyk z trucizną i śmierć. Coraz więcej jest wśród nas ludzi dotkniętych największym kalectwem, w jakie może popaść człowiek. Tym kalectwem jest niezdolność do miłości, niezdolność do tego, by kochać i by kierować się w życiu prawdą. Coraz więcej wokół nas a czasem i w nas samych tego, co prymitywne duchowo i co brzydkie moralnie. Nawet sztuka staje się coraz częściej miejscem ukazywania brzydoty, a muzyka zamienia się w hałas, w którym wykrzykiwane są słowa pogardy, nienawiści i rozpaczy.
 
ks. Robert Skrzypczak

O przejawach narastającego kryzysu w sercach chrześcijan mówiło wielu świętych ostatniego stulecia. Ojciec Pio przestrzegał przed „cichą apostazją” narastającą w duszy „człowieka sytego”, pomimo pozorów jego religijności i respektu wobec zewnętrznego autorytetu Kościoła. Tylko jednej rzeczy możemy być pewni: żadne zwycięstwo nie dokona się bez Chrystusowego krzyża. Spektakularne sukcesy i szybkie rozwiązania nie należą do metodologii uczniów Jezusa...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS