logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Symbol apostolski
materiał własny
 


Symbol apostolski

Czy apostolski skład wiary (Wierzę w Boga) ułożyli apostołowie?

Apostolski skład wiary albo inaczej: symbol apostolski, zaczyna się od słów: "Wierzę w Boga", i stanowi krótkie wyznanie głównych prawd wiary chrześcijańskiej. Badania historyków i krytyka humanistów wykazały, że nie jest on w swej obecnej formie autentycznym dziełem apostołów, chociaż zawiera ich naukę i sięga początkami czasów apostolskich. Początków dzisiejszej formy składu wiary należy szukać w pierwotnej katechezie chrześcijańskiej i w praktyce udzielania chrztu. Chrześcijaństwo przyniosło ze sobą wiele nowych prawd objawionych, których z nakazu Chrystusa należało nauczać i żądać ich uznania od wstępujących do Kościoła. Krótkie i jasno sprecyzowane formuły, czyli symbole, będące streszczeniem całej nowej religii, stanowiły program nauczania i służyły sprawie utrzymania jedności wiary zagrożonej pojawiającymi się herezjami. Tworzenie takich symboli ułatwiało Pismo Święte, w którym znajdowano przykłady zwięzłych ujęć głównych prawd objawionych.

Określenie "symbol" z przymiotnikiem "apostolski" pojawiło się pod koniec IV w. w wyniku przekonania, że bezpośrednimi autorami symbolu wiary byli apostołowie; mieli oni ustalić wspólne "Wierzę" przed rozejściem się w celach misyjnych. Legendę tę zapoczątkowali w literaturze chrześcijańskiej Rufin z Akwilei i św. Ambroży. Od w. VI twierdzono, że każdy z 12 artykułów zawdzięcza swe powstanie jednemu z apostołów. W średniowieczu przekonanie to przyjęło się powszechnie wśród pisarzy Zachodu. Do jego obalenia w w. XV i XVI przyczyniły się polemika z prawosławnymi Grekami podczas Soboru w Ferrarze (1438), badania historyków i krytyką humanistów.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Jezus powiedział: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16). Czy to znaczy, że chrzest jest konieczny do zbawienia? Czy nieochrzczeni są potępieni?
 
Fr. Justin
Nigdy nie byłam matką i nią, niestety, już nie będę. W jaki sposób mogę obchodzić Dzień Matki?
 
Fr. Justin
Czy ktoś może samowolnie wybrać zamiast niedzieli inny dzień na spełnienie obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej? Oczywiście, nie z, powodu choroby lub pracy, ale z tej racji, ze w niedziele rodzina może wybrać się na wycieczkę, na grzyby lub na ryby. Przyjaciółka twierdzi, powołując się na zdanie pewnego zakonnika, że takie rozwiązanie można doskonale przyjąć.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS