logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Basil Hume OSB
Tajemnica Wcielenia
Wydawnictwo Salwator
 


Kardynał Basil Hume zachęca nas, abyśmy spojrzeli na nowe tysiąclecie z innej perspektywy, abyśmy wykorzystali ten przełom, by przywrócić do naszego życia Boga. Jako jeden z przykładów pokazuje nam nasze Boże Narodzenie, pełne przygotowań, zakupów, prezentów, ale pozbawione refleksji, świadomości, że to przecież rocznica nadejścia Pana, naszej nadziei na odkupienie. Na przełomie tysiącleci obchodziliśmy ją po raz dwutysięczny. Czy w naszym życiu zaszły w związku z tym jakieś zmiany?

Wydawca: Salwator
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-60082-86-7
Ilość stron: 153
Rok wydania: 2006
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
bonus: 26.12 

 

Nie było dla nich miejsca w gospodzie. Świat podążał swoją drogą – dzień po dniu – obojętny na Wielkie Wydarzenie, które miało miejsce w grocie za miastem. Trudno winić ówczesnych ludzi za tę obojętność, nie mieli przecież pojęcia, co się w istocie dzieje w Betlejem. Ale czy z nami nie jest tak samo? Niczym nie da się usprawiedliwić obojętności naszego pokolenia na najważniejsze wydarzenie w dziejach świata.

 

Świat może pozostawać obojętny, Bóg jednak obojętny nie jest. Jest zainteresowany naszym losem i pełen troski. Jak bowiem w przeciwnym razie można by powiedzieć, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał”? Bóg tak umiłował świat – oto klucz do zrozumienia istoty Wcielenia. Bóg tak umiłował świat – nie chodzi tu o ogólne i raczej nieokreślone uczucie dobrej woli w stosunku do tego, co nazywa się „światem”. Nie – miłość Boga, która skłoniła Syna Bożego, by stał się jednym z ludzi, to Jego osobiste uczucie, które żywi do człowieka. Syn Boży został posłany do każdego z nas z osobna (Bóg nigdy nie widzi tłumu, On zawsze widzi wyłącznie jednostki). Oto bożonarodzeniowy prezent – powód dla dawania sobie nawzajem prezentów. Oto przypomnienie największego ze wszystkich możliwych darów – miłości Boga do każdej osoby.

 

Bóg gorąco pragnie wejść w nasze życie, nie w znaczeniu ogólnym, jak może sugerować słowo „nasze”, lecz w życie każdego człowieka. Czy w naszych sercach znajdzie się dla Niego miejsce? Czy znajdzie się miejsce w naszych myślach? Czy znajdzie On naszą miłość? A może nie ma miejsca dla Boga, bo coś innego budzi naszą ciekawość, coś innego rozpala nasze ambicje, coś innego nas zajmuje, i Bóg po prostu już się w tym tłoku nie mieści? Jeśli Bóg nie może się zmieścić w naszym zatłoczonym życiu, jakże da nam swój największy dar – życie wieczne u Swego boku?

 

Być może czujemy, że nasze serca i umysły nie są gotowe na przyjęcie Boga. Nie pozwólmy jednak, by stało się to powodem niedopuszczenia Go do naszego życia. Albowiem przynosząc miłość, zarazem przynosi przebaczenie – jeśli szczerze żałujemy i gorąco pragniemy się zmienić.

 

Bóg pragnie znaleźć miejsce w Twoim sercu i Twoich myślach, musisz jednak postarać się, by znalazła się tam dla Niego wolna przestrzeń.

 

Nigdy nie zapominajmy najgłębszego znaczenia tajemnicy Wcielenia: oto Bóg tak umiłował świat, tak umiłował każdego z nas, że przybył znaleźć sobie miejsce w naszych sercach i naszych umysłach, gdzie pragnie z nami nieustannie przebywać.

 
__________
 

fragment: kard. Basil Hume OSB, Tajemnica Wcielenia, przekł. Monika Wolak, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2006, s. 32-33.


1 2  następna
Zobacz także
ks. Jan Karlak
Konspekt katechezy mającej na celu m.in. zrozumienie chrześcijańskiego widzenia świata oraz pomoc w zanalizowaniu swojego światopoglądu...
 
ks. Robert Klemens
Spokojnie, w tytule nie ma błędu drukarskiego ani przejęzyczenia autora, ani tym bardziej herezji. Jest to całkiem zamierzona i zupełnie celowa zamiana pierwotnych słów wypowiedzianych wobec Anioła przy Zwiastowaniu. I chociaż na początku wydaje się, że to dziwna zamiana, jednak po chwili refleksji okazuje się, iż użycie słowa „uczennica” zamiast „służebnica” nie jest wcale bezzasadne...
 
Beata Helizanowicz
Pierwszą reakcją na wiadomość o śmierci bliskiej osoby zwykle jest szok i zaprzeczenie. Osoba osierocona doświadcza jakby „zamrożenia” emocjonalnego: intelektualnie rozumie znaczenie zaistniałego faktu, ale weń nie wierzy. Mechanizm zaprzeczania jest reakcją, która rodzi się w nas w sytuacjach, kiedy staje przed nami konieczność zaakceptowania trudnej, bolesnej rzeczywistości lub znaczącej zmiany w życiu...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS