logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Zanim nastąpi nieomylne orzeczenie
materiał własny
 


Zanim nastąpi nieomylne orzeczenie

Czy papież zasięga opinii innych teologów, np. kardynałów, zanim wyda jakieś nieomylne orzeczenie? Jeśli naradza się nad czymś, to co powinniśmy myśleć o tych, którzy odradzają mu w sprawie, którą później orzeka w sposób nieomylny?

Na pierwszą część pytania Sobór Watykański II udziela takiej odpowiedzi: "Orzeczenia (papieża) słusznie zwane są nienaruszalnymi same z siebie, a nie na mocy zgody Kościoła, jako że ogłoszone zostały z pomocą Ducha Świętego przyrzeczoną mu w osobie św. Piotra i dlatego nie potrzebuje niczyjej aprobaty" (Lumen gentium, nr 25).

Mimo to papież może zasięgnąć czyjejś rady, jeśli uzna to za niezbędne. Ot choćby w r. 1946 papież Pius XII korespondencyjnie zasięgał opinii biskupów o sformułowaniu dogmatu wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi. Otrzymał "niemal jednomyślną" odpowiedź i dnia 1 listopada 1954r. uroczyście ogłosił dogmat Jej wniebowzięcia.

Co należy sądzić o tych, którzy radzą papieżowi poniechanie jakiegoś orzeczenia, a mimo to Ojciec Święty wypowiada się w sposób nieomylny i definitywny? Po prostu udzielają oni swej najlepszej porady, na jaką ich stać, i tego nie można im brać za złe. To się zdarza. Np. garstka biskupów, do których zwrócił się w r. 1849 papież Pius IX, wystąpiła przeciw określeniu dogmatu niepokalanego poczęcia Najświętszej Panny Maryi, uważając, że takie określenie jest albo nie w porę, albo w ogóle niepożądane. Niemniej przygniatająca większość biskupów opowiedziała się za definicją i w rezultacie papież w r. 1854 ogłosił dogmat. Jestem przekonany, że ci, którzy odradzają w jakiejś sprawie, wyrażają swój prywatny są i czynią to uczciwie. O to właśnie chodzi papieżowi.

Nawet w tych dwóch przypadkach (z r. 1849 i 1954) nie mamy właściwie do czynienia z nieomylnym rozstrzygnięciem papieskim podjętym "w pojedynkę". Praktycznie rzecz biorąc, biskup rzymski nie wyda wiążącego orzeczenia (ex cathedra) bez wcześniejszego upewnienia się co do zdania swoich współbiskupów. I papież również może w sposób wiążący przedłożyć całemu Kościołowi do wierzenia jedynie to, co stanowi depozyt wiary całej wspólnoty katolickiej. I on jest wierzącym, który swoją wiarę otrzymuje od Kościoła.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Pismo Święte mówi głównie o ogniu piekła. Czy wyraża on rzeczywistość głębszą?
 
ks. Mateusz Szerszeń CSMA

Biblia za każdym razem mnie zachwyca. Ostatnio w mojej głowie zrodziła się myśl o zamkniętych drzwiach, o których Jezus wspomniał w Ewangelii Mateusza. W nauczaniu o modlitwie Jezus sugeruje, aby wejść do swojej izdebki, zamknąć drzwi i modlić się do Ojca (por. Mt 6, 6). Nigdy wcześniej nie zwróciłem uwagi na motyw zamkniętych drzwi, a, jak się za chwilę okaże, nie jest to jedyny moment, kiedy Bóg nakazuje zamykać za sobą drzwi. Przesłanie, jak to zazwyczaj bywa, będzie miało bardzo duchowy finał.

 
Ks. Edward Staniek
Szatan zna doskonale teksty natchnione. Kusząc Jezusa na początku Jego działalności, zacytował Mu słowa Psalmu 91: „Aniołom swym dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na barkach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień”. Słowa te nawiązywały do buntu aniołów. Oni bowiem nie chcieli służyć człowiekowi...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS