logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Znamiona Kościoła
materiał własny
 


Znamiona Kościoła

Gdzie i jak rozpoznać można w sytuacjach spornych, gdzie jest prawdziwy Kościół, gdzie urzeczywistnia się prawdziwie lud Boży, Ciało Chrystusa, Świątynia Ducha Świętego? Jakie są znaki rozpoznawcze prawdziwego Kościoła?

Na to pytanie odpowiada symbol apostolski: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Te cztery istotne cechy pozwalają rozpoznać Kościół prawdziwy. Oczywiście, nie można z ich pomocą zademonstrować po prostu chrześcijanom niekatolikom prawdziwego Kościoła. Wyznanie wiary w Kościół zakłada uprzednie spotkanie i nawrócenie.

Jedność i jedyność Kościoła jest konsekwencją wyznania wiary w jednego Boga, w jednego Pośrednika - Jezusa Chrystusa, w jednego i wszystko przenikającego Ducha. Wszelkie rozłamy w wierze są sprzeczne z wolą Bożą, są zgorszeniem i grzechem. Zaciemniają obraz Kościoła, pozbawiają świat zleconej Kościołowi służby jedności, pojednania, pokoju. Nie wolno nam więc pogodzić się z rozdarciem chrześcijaństwa na rozmaite wyznania.

Kościół jest święty, bo jest z Boga i dla Boga. Jest święty, bo Bóg jest święty i dotrzymuje mu wierności, nie wydaje go mocom śmierci i przemijalności tego świata. Kościół jest święty, bo jest z nim związany Jezus Chrystus, bo dane są mu dary zbawienia i powierzone ich przekazywanie: prawda wiary, sakramenty nowego życia, posługi i urzędy.

Kościół jest wreszcie powszechny, "katolicki", uniwersalny, ponieważ jest posłany na cały świat z całą prawdziwą i autentyczną wiarą. "Kościół jest powszechny" znaczy więc: Kościół głosi całą wiarę i całe zbawienie całemu człowiekowi i całej ludzkości; są w nim wszystkie prawdy zbawienia i wszystkie środki zbawienia.

Kościół jest apostolski, bo żywa i owocna jest w nim wiara apostołów. Sobór Watykański II ujmuje zwięźle naukę Pisma i tradycji w słowach: "Biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami apostołów, jako pasterze Kościoła" (Konst. dogm. o Kościele, nr 20). W biskupach zatem trwa w Kościele posłannictwo udzielone apostołom, a nawet obecność samego Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Czytając Dzieje Apostolskie, natknęłam się na wyrażenie " łamanie chleba " (Dz 2, 42, 46). Czy wyraża ono zwykłą ucztę, którą chrześcijanie w Troadzie chcieli pożegnać św. Pawła czy też ucztę Eucharystii?
 
Fr. Justin
"Ponieważ nasze poznanie Boga jest ograniczone, ograniczeniom podlega również nasz język, którym mówimy o Bogu. Nie możemy określać Boga inaczej, jak tylko biorąc za punkt wyjścia stworzenie, i to tylko według naszego ludzkiego, ograniczonego sposobu poznania i myślenia."(KKK 40).
 
Bartosz Rajewski
Kościół Chrystusowy można określić „rzeczywistością złożoną”, która składa się z pierwiastka ludzkiego i boskiego. Ta rzeczywistość stanowi wielką tajemnicę, którą jedynie wiara może w pełni odsłonić i wszechstronnie naświetlić. Spojrzenie na Kościół dostrzega w nim przede wszystkim widzialną strukturę, a więc kształt ustrojowy nadany mu przez Chrystusa...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS