logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
15. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych
 


15. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych odbyła się w sobotę, 24 listopada na Jasnej Górze. Spotkanie jest co roku okazją do podziękowania Bogu za plony i produkty z gospodarstw ekologicznych. 
 
W pielgrzymce wzięło udział kilkaset osób - rolnicy i ich rodziny, którzy zajmują się produkcją ekologiczną zgodnie z przepisami unijnymi i krajowymi. Produkują zboża, warzywa, owoce, ale także przetwory mięsne i mleczne, tym samym propagując zdrowy tryb życia i odżywianie bez chemii. 
 
„Przede wszystkim mówimy, że jest to żywność najwyższej jakości, żywność ekologiczna, nie zdrowa żywność, bo każda żywność powinna być zdrowa, nie powinna szkodzić konsumentom. My mówimy o naszej żywności, że jest to produkt rolnictwa ekologicznego, zbliżony do produktów naturalnych, bez tych wszystkich środków, które stosuje się w tzw. rolnictwie konwencjonalnym, jest to żywność innej jakości, zdecydowanie lepszej, można powiedzieć, że jest to żywność, która leczy. Co prawda żywność ekologiczna jest droższa, ale warto zostawić pieniądze w takim sklepie ekologicznym, niż w aptece - mówi Stefania Kreczko, współorganizatorka pielgrzymki – Bardzo serdecznie zachęcamy do szukania żywności ekologicznej, ona ma swoje oznakowanie, jeśli nie ma na nim zielonego listka z gwiazdkami, i jest tylko napisane, że jest to żywność w jakości ekologicznej, to wszystkie inne napisy są nieważne. Trzeba szukać właściwego oznakowania (…). Podczas pielgrzymki prosimy o łaski na kolejne dni, miesiące lata, żeby Pan błogosławił temu najtrudniejszemu rolnictwu”. 
 
„Mam gospodarstwo o powierzchni 14 hektarów, uprawiam rośliny oleiste. Moją ulubiona rośliną jest len – to jest złoto polskie, następnie słonecznik, wiesiołek, czarnuszka, ostropest, dynia oleista, i z tego są tłoczone oleje na zimno - opowiada Marek Szlenkier, prowadzący gospodarstwo ekologiczne w Opatówku – Rolnictwo ekologiczne jest to Boże rolnictwo, jest to rolnictwo, które nie szkodzi przyrodzie, jest zgodne z naturą, i przede wszystkim nie szkodzi człowiekowi, nie truje, jest bez chemii, bez użycia nawozów sztucznych i oprysków chemicznych”. 
 
Marek Szlenkier zapytany o stan polskiego rolnictwa ekologicznego mówi: „Rolnictwem ekologicznym zajmuje się od 1992 r. i mogę powiedzieć, że jest to orka na ugorze. Miałem okazję bywać na Zachodzie, w Szwajcarii, Austrii, tam może jest to bardziej opłacalne, inne standardy, ale u nas dla producenta to nie jest to złoty interes. (…) Świadomość ludzi wzrasta, ludzie poszukują zdrowych produktów, bo czy nam się podoba czy nie, jesteśmy zbudowani z tego, co zjadamy. Oczywiście rolnictwo się rozwija, ale mogłoby lepiej się rozwijać”. 
 
„Rolnictwo ekologiczne to jest produkcja żywności najlepszej jakości, najzdrowszej na tą chwilę, wolną od nawozów sztucznych, od środków chemicznych, bardzo dobra żywność - opowiada Kazimierz Jachymski, już emeryt, ale wiele lat prowadzący gospodarstwo ekologiczne Eko-Młyn w Dziewierzewie, woj. kujawsko-pomorskie - Ja od dziecka jestem związany ze wsią, urodziłem się tam, przeszedłem ten etap od konia, pługa, od kosy, od wiązania snopków. Później, jak już miałem samodzielne gospodarstwo, to je powiększałem. Widziałem, co się kładzie w rolnictwo, żeby uzyskać jak największe plony, ale później, patrząc na tą ziemię, widząc, co się w nią kładzie i mając małe dzieci, trafiłem na seminarium i przeszedłem na rolnictwo ekologiczne, od 2005 r.”. 
 
Pielgrzymka Rolników Ekologicznych rozpoczęła się od Mszy św., odprawionej w południe w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Krzysztof Pisanko, paulin, duszpasterz rolników ekologicznych. „Chcemy znowu, w kolejnym naszym spotkaniu, już jubileuszowym, wznieść kielich błogosławieństwa nad sprawami waszego życia, pracy, trudu, ekologii, tego wszystkiego, czym się trudnicie dla naszego wspólnego dobra, i podziękować za ten rok, i z pokorą prosić: ‘Panie, jak błogosławiłeś przez te lata, pobłogosław i dalej” - mówił w kazaniu o. Krzysztof Pisanko. 
 
„Pomidor z tej uprawy inaczej smakuje i pachnie, to prawda. Dziękujmy więc dzisiaj właśnie za smak i zapach – mówił o. Pisanko – Ale dziękujmy też za ten znak – zielony listek najwyższej jakości. Bracia i siostry, to mówię przy pielgrzymach, wam – kiedy będziecie w sklepie, umiejcie dobrze wybierać dla swojego dobra, dla swojego zdrowia i dla swojego życia”. 
 
W czasie Mszy św. miało miejsce zawierzenie Rolników Ekologicznych Matce Bożej. 
 
Po Mszy św. w Kaplicy św. Józefa rozpoczęło się spotkanie rolników, podczas którego miało miejsce m.in. tradycyjne łamanie się ekologicznym chlebem oraz poczęstunek. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com