logo
Piątek, 19 lipca 2024 r.
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego, Arseniusza, Makryny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Krzyż szczególnie czczony na Jasnej Górze
 


Dziś święto Podwyższenia Krzyża Św. - Od początku istnienia Zakonu Paulinów Krzyż Św. jest wpisany w jego duchowość. - przypomniał o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Umiłowanie Krzyża Św. obok kultu Matki Bożej widoczne jest szczególnie w częstochowskim sanktuarium, a także w każdym paulińskim klasztorze na świecie.

 

Założyciel Zakonu Paulinów bł. Euzebiusz z węgierskiego Ostrzyhomia wraz ze swymi uczniami – Stefanem i Benedyktem, utworzyli klasztor św. Krzyża na górze Pilis, gdzie rozpoczęli życie wg. wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, mające charakter pustelniczy i pokutny. Bł. Euzebiusz wraz z towarzyszami pragnął wejść na drogę naśladowania Jezusa Ukrzyżowanego. Ich charyzmat opierał się na rozmiłowaniu w tajemnicy Krzyża Św. i ciągłej kontemplacji Męki Pańskiej.

 

Od samego początku na Jasnej Górze Krzyż Św. otaczany jest wielką czcią. Bazylika jasnogórska obok wezwania Narodzenia Najświętszej Maryi nosi tytuł Znalezienia Krzyża Św.

 

W Kaplicy Matki Bożej znajduje się ołtarz Krzyża Św., a w nim gotycki krucyfiks z XV w. powstały w pracowni Wita Stwosza. Według tradycji zakonnej krucyfiks ten został ofiarowany na Jasną Górę po śmierci Kazimierza Jagiellończyka przez królową wdowę Elżbietę i uznawany jest za łaskami słynący. Do końca w. XVIII przed krucyfiksem odprawiane były Msze św. wotywne za zmarłych królów polskich, a współcześnie Eucharystia sprawowana jest w tym miejscu w każdy piątek Wielkiego Postu.

 

Na Jasnej Górze znajduje się też późnogotycki relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego. Krucyfiks ten to jeden z najcenniejszych zabytków jasnogórskich ofiarowany paulinom w 1510r. z fundacji króla Zygmunta Starego.

 

- Krzyż ma dla nas wielkie znaczenie, ponieważ umarł na nim Pan Jezus. Jego zmartwychwstanie po męce, mówi nam, że my też zmartwychwstaniemy do życia wiecznego – mówiła Teresa ze Starachowic. Jasnogórska pątniczka dodała również, że przez Podwyższenie Krzyża rozumie przede wszystkim wspominanie męki Chrystusa.

 

- Zadaniem Krzyża jest wzmacniać naszą wiarę, a skoro obchodzimy święto Podwyższenia to chodzi o to, żeby była ona głęboka, przejmująca i wymagająca zastanowienia – twierdzi Elżbieta z Poznania.

 

Dla Pana Stanisława, który przybył z Brzeska, krzyż to źródło osobistej refleksji nad życiem, cierpieniem i śmiercią.

 

Początki święta Podwyższenia Krzyża mają związek z odnalezieniem przez św. Helenę, matkę cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego relikwii Krzyża na początku IV wieku. Ma to również znaczenie symboliczne, gdyż to właśnie cesarz Konstantyn w 313 r. w ramach „Edyktu mediolańskiego” ogłosił wolność wyznania wiary w Cesarstwie Rzymskim. W 335 r. poświęcono w Jerozolimie bazylikę ku czci Św. Krzyża.

 

Piotr Skrzynecki
www.jasnagora.com