logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
750-lecie Kapituły Warmińskiej i jej kanonika
 


Uroczystości jubileuszowe 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej odbędą się 20 czerwca 2010 r. we Fromborku. Weźmie w nich udział Episkopat, który jutro (18.06) rozpoczyna zebranie plenarne w Olsztynie. Biskupi pobłogosławią epitafium Mikołaja Kopernika, astronoma i kanonika warmińskiego.

Dla uczczenia 750-lecia Warmińskiej Kapituły Katedralnej Episkopat Polski będzie w dniach 18-19 czerwca br. obradował na 352. Zebraniu Plenarnym w Olsztynie. Natomiast w niedzielę 20 czerwca br. o godzinie 11.00 kardynałowie, arcybiskupi i biskupi zgromadzą się w archikatedrze we Fromborku na jubileuszowej Eucharystii. Będzie jej przewodniczył abp Józef Kowalczyk, prymas Polski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Dzieje Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku stanowią budujący przykład nieustannej troski o Kościół Diecezjalny, a zwłaszcza o zachowanie tożsamości duchowej i materialnej Diecezji Warmińskiej – zaznacza abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński. Dodaje także, że jubileusz Warmińskiej Kapituły Katedralnej pozwala uświadomić współczesnym bardzo złożoną i bogatą historię tej części Ojczyzny. Diecezja warmińska do roku 1466 pozostawała pod rządami państwa krzyżackiego, a tzw. dominium warmińskie podlegało w części rządom biskupa warmińskiego, a w części Kapitule Katedralnej. Z tej racji można powiedzieć, że Kapituła Warmińska jest pewnego rodzaju prekursorem współczesnych samorządów – podkreśla abp Ziemba.

Kanonicy katedralni stanowili grono najważniejszych doradców biskupa warmińskiego, byli też jego wysłannikami do Stolicy Apostolskiej. Frombork mogli opuszczać tylko za zgodą Kapituły. Byli zobowiązani do modlitwy chóralnej w katedrze, gdzie codziennie zbierali się wspólnie przynajmniej dwukrotnie. Od powstania Kapituły do jej grona należało ponad 600 kanoników, m.in. Tiedemann Giese, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz i Ignacy Krasicki. Najbardziej znanym kanonikiem warmińskim jest Mikołaj Kopernik.

Część oficjalnych obchodów 750-lecia Warmińskiej Kapituły odbyła się w maju. 20 i 21 maja odbyła się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim sesja naukowa poświęcona historii Kapituły ze szczególnym zwróceniem uwagi na osobę tutejszego kanonika – Mikołaja Kopernika. 22 maja we Fromborku odbyły się uroczystości pogrzebania odnalezionych i zidentyfikowanych szczątków astronoma.

20 czerwca biskupi poświęcą epitafium Mikołaja Kopernika, które z okazji powtórnego pochówku astronoma ufundował ks. dr Jan Górny, kanonik warmiński opiekujący się ołtarzem św. Krzyża we fromborskiej katedrze, a którym 500 lat temu przez ponad 40 lat opiekował się kanonik Mikołaj Kopernik.

Do XVIII wieku obowiązywał zwyczaj oddawania kanonikom pod dożywotnią opiekę poszczególnych ołtarzy w katedrze, a pod którymi grzebano ich po śmierci. Właśnie ten szczegół przyczynił się do odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Grobu astronoma poszukiwano kilkakrotnie: pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 roku, prawdopodobnie w czasie II wojny światowej poszukiwania prowadzili także Niemcy, a po jej zakończeniu Rosjanie. Udało się to dopiero w 2004 roku. Zespół prof. Jerzego Gąssowskiego oraz pracowników Instytutu Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku oparł się na ustaleniach dr. Jerzego Sikorskiego. Historyk wskazał, że jako kanonik fromborskiej katedry Mikołaj Kopernik od 1501 do 1543 roku opiekował się czwartym ołtarzem w prawej nawie katedry, naprzeciw wejścia bocznego. Był to ołtarz noszący imię św. Wacława (obecnie Świętego Krzyża). Przy nim, zgodnie ze zwyczajem, został pochowany 24 maja 1543 r., trzy dni po śmierci.