logo
Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Bianki, Borysa, Wawrzyńca – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Górzyński: najlepszy pomysł na nasze życie, to przeżyć je w posłuszeństwie Bogu
 


W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza Krzyżma, której przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Podczas liturgii odbył się obrzęd poświęcenia oleju Krzyżma i pobłogosławienie olejów chorych i katechumenów.


Z racji epidemii po raz pierwszy od czasów wojny kapłani nie zgromadzili się w katedrze wokół swojego biskupa i nie odnowili swoich przyrzeczeń złożonych w dniu święceń. Wszyscy mogli łączyć się w liturgię jedynie duchowo, dzięki transmisji w środkach społecznego przekazu.

 

Metropolita Warmiński swojej homilii przypomniał o znaczeniu kapłaństwa powszechnego i hierarchicznego, które wyraża się w jednym słowie służba. – Kiedy mówimy o kapłaństwie, czy to wspólnym wszystkich ochrzczonych, czy hierarchicznym, to nieodłącznie towarzyszy temu pojęciu słowo służba. Jakakolwiek funkcja, podjęta dla wypełnienia zadań wynikających z kapłaństwa, może być dobrze, owocnie spełniona tylko, jeśli jest podjęta w postawie służebnej. Wiemy, że w takiej postawie wobec woli Ojca podjął i wypełnił swoją zbawczą misję sam Pan Jezus.

 

Odnosząc się do obecnej sytuacji abp Górzyński zaznaczył, że – Ambicja człowieka do panowania nad światem, do bycia panem dziejów i historii, w takich momentach objawia swoją mizerię i śmieszność wyjątkowo sugestywnie. To niewątpliwie okoliczność sprzyjająca, aby powrócić do prawdziwego Pana. Potrzebna nam refleksja jaką podjął w starożytności naród Izraela przerażony skutkami swojego odejścia od Boga, kiedy zachęcał sam siebie słowami, które przytacza prorok Ozeasz, a które my wyśpiewamy w porannej liturgii Wielkiej Soboty: „Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności” (Oz 6, 1-2). Ze słów tych przebija jasna świadomość Bożego panowania nad naszym życiem i ufność, że wszelkie doświadczenie ofiarowane Bogu jest uzdrawiające i przemijające – mówił arcybiskup.

 

Podczas homilii nie zabrakło też pytań dotyczących postawy człowieka wobec świata. – Czy współczesnego człowieka stać na to, aby przestał się panoszyć nad światem? Czy potrafi uznać Boga jako Pana wszechrzeczy i zacząć żyć z zachowaniem Jego boskich praw i boskiego ładu? Czy potrafi zrozumieć i uwierzyć, że tylko na drodze zachowania Bożych przykazań odnajdzie pełnię życia i radości? Że najlepszy pomysł na nasze życie, to przeżyć je w posłuszeństwie Bogu. Jeśli tak, to przyjmie postawę sługi gotowego wypełniać wolę Prawdziwego Pana – mówił metropolita warmiński.

 

Na zakończenie Mszy Krzyżma arcybiskup Józef Górzyński podziękował Kapłanom za ich służbę i zapewnił o swojej modlitwie. – Modlę się za Was i Waszą posługę, byśmy razem sprostali wyzwaniom chwili i zadaniom, jakie w tych okolicznościach stawia przed nami nasz Pan. Razem zawierzajmy Mu siebie i naszych Wiernych. Bądźmy dla nich prawdziwym wsparciem – mówił metropolita warmiński.


archwarmia.pl

 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー