logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Abp Skworc: Łódź Kościoła nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie
 


Metropolita katowicki przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii z okazji 700-lecia poświęcenia pierwszego kościoła poświęconego św. Bartłomiejowi. W homilii podkreślił, że łódź Kościoła nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie.
 
- Niejednemu spośród prześladowców wydaje się, że łódź Kościoła zostanie zatopiona i rozbita. Tymczasem łódź Kościoła płynie w kierunku drugiego brzegu. Żadne nawałnice, fale, burze, sztormy nie są w stanie jej zniszczyć – mówił. – Ostatecznie wszystkie te uderzenia w łódź Kościoła są bezskuteczne. Kościół nie osiadł i nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie. Ma bowiem zapewnienie samego Jezusa, że „bramy piekielne Go nie przemogą” – powiedział abp Skworc w czasie homilii odnosząc się do biblijnego obrazu łodzi miotanej falami, na której śpi Chrystus zmęczony nauczaniem i wędrowaniem.
 
Zwrócił uwagę, że uczniowie podczas burzy kierują do Chrystusa słowa pełne wyrzutu: „Panie, nic Cię nie obchodzi, że giniemy?”. - Rozumiemy te słowa uczniów. Zwłaszcza, że i my jesteśmy w sytuacji zagrożenia. Co więcej my znajdujemy się w tej samej łodzi. Albowiem łódź miotana falami jeziora Genezaret, to łódź Kościoła, w którą – jak uczy historia – uderzają fale słabości chrześcijan, nasze grzechy, ale przede wszystkim zaprogramowane prześladowania – powiedział.
 
- Tam gdzie jest Chrystus tam jest pokój i bezpieczeństwo, radość i nadzieja, których nie są w stanie uśmiercić żadne wewnętrzne, czy zewnętrzne burze. Żadna pisana ani filmowana propaganda – dodał.
 
Metropolita katowicki przypomniał także, że dzieje parafii w Piekarach Śląskich, która obchodzi 700 rocznicę istnienia, mogą być jednym z dowodów na trwałość Kościoła „zbudowanego na skale wiary Piotra”.
 
Hierarcha podczas homilii podkreślił również znaczenie parafii dla całego Kościoła. – Parafia (…) ma funkcję służebną. Każda parafia powinna służyć dziełu ewangelizacji (…), aby dokonywały się w człowieku przeceny przemiany, procesy upodobnienia do Chrystusa, Syna Bożego – mówił.
 
- W parafii odzwierciedla się cała rzeczywistość Kościoła. W niej realizuje się zbawcza misja. W niej dostępne są wszystkie konieczne do zbawienia środki, jakie pozostawił nam Chrystus: słowo Boże, sakramenty święte i posługa następców Apostołów i duszpasterzy – dodał.
 
- 700 lat temu w miejscu obecnej bazyli poświęcony został pierwszy, drewniany kościół – przypomniał ks. Krzysztof Fulek, proboszcz piekarskiej parafii. Z pierwszego kościoła zachowana została m.in. chrzecielnica, która została umieszczona przed stopniami prezbiterium.
 
W piekarskiej bazylice oprócz parafian i gości modlili się także pątnicy, którzy na uroczystość odpustową ku czci św. Bartłomieja przyszli z Rudy Śląskiej – Bielszowic oraz Siemianowic Śląskich – Michałkowic.
 
Po zakończonej Eucharystii wierni mieli także okazję uczcić relikwie św. Bartłomieja, które zostały podarowane piekarskiej bazylice z kościoła św. Bartłomieja w Rzymie.
 
Odpust ku czci św. Bartłomieja kończy rok obchodów 700-lecia kultu na ziemiach piekarskich, gdzie w 1318 roku pierwszy drewniany kościół poświęcił bp Janisław z Gniezna. Już wtedy w bocznym ołtarzu znajdował się obraz Maryi z Dzieciątkiem.
 
tekst i fot.: ks. S. Kreczmański 
www.archidiecezja.katowice.pl