logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Archidiecezja Wrocławska trwa w zawierzeniu Maryi
 


20. Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej odbyła się na Jasnej Górze w dniach 20-21 września. Uczestniczyło w niej prawie 1,5 tys. wiernych z całej archidiecezji. Do jasnogórskiego sanktuarium przybyli także pasterze Kościoła wrocławskiego: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz biskupi pomocniczy: bp Andrzej Siemieniewski i bp Jacek Kiciński.

 

Doroczna pielgrzymka wiernych z Dolnego Śląska przybywa na pamiątkę ślubowań, jakie w 2000 r. archidiecezja wrocławska złożyła na Jasnej Górze. Diecezjalne pielgrzymowanie zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w Macierzyńską Niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie. Archidiecezja wrocławska złożyła wówczas na Jasnej Górze wotum tego ślubowania – pierścień zaślubin z herbem wrocławskim, który został umieszczony przy ołtarzu Matki Bożej. Darem pielgrzymów jest również figura Chrystusa Króla na Wałach jasnogórskich (jest to kopia figury z placu katedralnego we Wrocławiu).

 

„Duchowym znakiem łączności z Jasną Górą jest nasze pielgrzymowanie, nie tylko to w ciągu roku, nie tylko to na nogach, bo przecież Piesza Pielgrzymka Wrocławska też przychodzi, ale właśnie to pielgrzymowanie, które ma wspomnieć ten moment sprzed 20. laty i każdego roku odnowić złożone śluby Matce Bożej i zawierzyć naszą archidiecezję” – wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Arch. Wrocławskiej.

„Pragniemy podziękować za wszystkie łaski jakie otrzymaliśmy jako Archidiecezja, jako arcypasterze, jako kapłani, siostry zakonne, osoby konsekrowane, wszyscy wierni Dolnego Śląska, a także przeprosić za to, co nie zawsze zgodne jest z Bożymi przykazaniami, z Bożą miłością, przeprosić za akty profanacji, które mają miejsce, jest nam z tego powodu bardzo przykro i solidaryzujemy się z całym Kościołem – podkreślił ks. Krziżok - To modlitwa prośby o to, aby ten czas, który jest przed nami, nowy czas, nie wiemy czy łatwiejszy czy trudniejszy, był pobłogosławiony przez Pana Boga”.

Jasnogórską pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w bazylice odprawiona o godz. 18.30. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Słowa powitanie skierował o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

 

„Jak co roku pielgrzymujemy na Jasną Górę, do domu naszej Matki, by opowiedzieć Jej o naszym życiu, o tym wszystkim czym żyjemy, co przynosi nam radość, z jakimi trudnościami się zmagamy, co nas smuci – mówił podczas homilii abp Józef Kupny - Pragniemy przeprosić Boga za akty profanacji, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w naszej Ojczyźnie i za bezczeszczenie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Chcemy także modlić się w intencji kapłanów i sióstr zakonnych, by mieli świadomość, że nie są pozostawieni sami sobie. Przychodzimy, by podziękować Maryi za opiekę nad nami i w ufnej modlitwie powierzyć Jej siebie samych, nasze rodziny, nasze parafie, całą archidiecezję i naszą Ojczyznę”.

Uczestnicy pozostali na całonocnym czuwaniu przed obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej, które rozpoczęło się modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Rozważania apelowe poprowadził bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

 

„Przychodzimy do Ciebie Maryjo, jako Twoje dzieci i jako wspólnota Kościoła Wrocławskiego - mówił w rozważaniu bp Jacek Kiciński - Jest z nami pasterz naszej archidiecezji, są biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy i wierni naszej dolnośląskiej ziemi. Nasze tegoroczne czuwanie wpisuje się w ogólnopolski program duszpasterski, którego myślą przewodnią są słowa ‘W mocy Bożego Ducha’. Przybywamy tu, na Jasną Górę, do Wieczernika naszej Ojczyzny, by razem z Tobą, o Matko nasza, trwać na modlitwie i wypraszać moc Ducha św. dla nas i tych, do których jesteśmy posłani”.

 

„Niedawno rozpoczął się nowy rok szkolny, czas zdobywania wiedzy i mądrości. Dla dzieci i młodzieży to czas wzrastania w łasce u Boga i u ludzi. Maryjo, miej w opiece wszystkie nasze rodziny. Tobie, o Matko, powierzamy wszystkich nauczycieli, katechetów i tych, którzy towarzyszą dzieciom i młodym na drodze ich życia. Przed nami kolejny rok akademicki, przyjmij więc Matko do swego serca tych, którzy wkrótce rozpoczną czas studiów. Niech to będzie dla nich czas nauki, pracy i modlitwy. Niektórzy z nich odpowiedzieli na głos powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, niech nigdy nie braknie im wiary, nadziei i miłości.

 

Niedługo w naszej archidiecezji wrocławskiej rozpocznie się Spotkanie Młodych na Ślęży, otocz Maryjo wszystkich, którzy tam przybędą płaszczem Twej Matczynej opieki. Jako wspólnota Kościoła Wrocławskiego przygotowujemy się także na kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé (od 28 grudnia 2019 do 1 stycznia 2020). Niech to będzie czas działania Ducha św. w naszych sercach, czas budowania jedności i wsłuchiwania się w Słowo Boże” - prosił bp Kiciński.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com