logo
Środa, 22 września 2021 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Brat naszego Boga
 


11 października 2010 r. o godzinie 12 odbędzie się wernisaż wystawy Brat naszego Boga w Galerii Instytutu przy ulicy Kanoniczej 18 w Krakowie.

Na wystawie prezentowane będą niepokazywane dotąd: brulion dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga, ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i rękopis ze zbiorów Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, fotografie z czasów, gdy był kapłanem i biskupem diecezji krakowskiej (ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i Archiwum Artystycznego i Biblioteki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Wystawa jest twórczą odpowiedzią na pytanie o transformacje Karola  Wojtyły i jego stosunku do sztuki. "W 1944 roku Karol Wojtyła przedstawił pierwszą wersję Brata naszego Boga ks. Józefowi Matlakowi, proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie, proszą o wstępną ocenę. Młody Karol pracował wtedy jeszcze w kamieniołomie w Solvayu i angażował się w prace Teatru Rapsodycznego. Jednocześnie uczestniczył już w studiach teologicznych podziemnego seminarium duchownego przygotowując się do kapłaństwa. Dramat poświęcony św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu pojawił się cztery lata od napisania Jeremiasza (1940 r.).

Nad tekstem tego utworu pracował Karol Wojtyła do 1950 roku, kiedy powstała jego ostateczna wersja opublikowana po raz pierwszy w Poezjach i dramatach w 1979 roku. Pierwsza wersja z 1944 roku nosi wyraźnie charakter teatru rapsodycznego: osoby nie mają własnych imion, dialogi są bardzo surowe, brak akcji. We wstępie do ostatecznej wersji, napisanej po powrocie z Rzymu między 1948-1950, ks. Karola Wojtyła zadeklarował, iż jego dramat jest próbą przeniknięcia człowieka i dotarcia do tego, co jest niedostępne na zewnątrz. Jest bowiem przekonany, że u źródeł człowieczeństwa tkwi pierwiastek pozahistoryczny, który pragnie ukazać w swoim dramacie, w mniejszym stopniu dbając o szczegóły." (ks. Jan Machniak, Bóg i człowiek w poezjach i dramatach Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Kraków, 2007)

W ramach tej ekspozycji zaprezentowany zostanie życiorys Adama Chmielowskiego, wzbogacony fotografiami z różnych okresów jego życia, a także fotokopie obrazów autorstwa Brata Alberta, pochodzące ze zbiorów: Zgromadzenia Braci Albertynów Posługujących Ubogim, Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie.
Integralną częścią wystawy będzie artystyczna prezentacja multimedialna, a także projekcja filmu: Brat naszego Boga na podstawie dramatu Karola Wojtyły, w reż. Krzysztofa Zanussiego.
Autorem scenariusza wystawy jest ks. prof. dr hab. Jacek Urban, zaś aranżację opracowuje Agnieszka Sowa-Szenk.

Wystawa jest także upamiętnieniem kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolice Piotrową.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Metropolita Krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.