logo
Sobota, 10 kwietnia 2021 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Debaty [z Jezusem] - rekolekcje on-line
 


Uczeń Jezusa – tak, jak przedstawia go Marek Ewangelista – to człowiek, który zawsze przebywa z Jezusem, gromadzi Jego słowa, obserwuje Jego czyny, zastanawia się nad nimi... Chcąc zatem pozostać Jego uczniem, powinienem zdobyć się na wysiłek i zatrzymać się przy Nim, by to właśnie z Nim na nowo wiele przemyśleć. Wysiłek to spory. Będzie wymagał osobistego zaangażowania w oparciu o tekst, który stanowi punkt odniesienia nie tylko w trakcie rekolekcji, ale także – a może nawet przede wszystkim – po ich zakończeniu.

 

By to osiągnąć nie wystarczy jednorazowe przeczytanie interesującego nas fragmentu: nie chodzi bowiem o kolejną ideę dotyczącą Boga. Prawda Pisma Świętego ma raczej uporządkować nasze wzajemne relacje z Bogiem i z bliźnim, dlatego wymaga odpowiedzi konkretyzujących się w życiowych decyzjach. Czy zatem godzisz się na wielkopostne ryzyko zmiany twojego stanowiska, na podważenie twojego systemu wartości, jeśli okaże się, że nie mają one nic, lub tylko niewiele wspólnego, z Bożym spojrzeniem na nas? Jeśli tak – to zapraszam na wielkopostne biblijne rekolekcje on-line.

 

Przedmiotem naszych zmagań – w formie uproszczonej lectio divina – będą teksty Ewangelii według św. Marka. Przez kolejnych pięć dni omówię cztery fragmenty zaliczane do debat z Jezusem (11,27-33; 12,13-17; 12,18-27, 12,28-34) poszerzone o przypowieść o przewrotnych rolnikach (12,1-12), będącą poszerzeniem pierwszej z nich. W naszej konfrontacji ze słowem Bożym nie będzie chodzić o wyobrażenia, uczucia, idee... lecz o konkretną Osobę – Jezusa Chrystusa! Teksty mają szczególne znaczenie także dlatego, że stanowią znakomitą pomoc w zrozumieniu wydarzeń Wielkiego Tygodnia.

 

Ryszard Wróbel OFMConv

Szczegóły wydarzenia na plakacie oraz na stronie www.studio.strefywiary.pl.


franciszkanie.pl