logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: gosiek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-03 23:24

Jestem chora psychicznie i mam urojenia że zostałam ekskomunikowana.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-04 01:35

Nie słyszałam o takim oficjalnym przypadku. Nie pamiętam jak to było ze śp. Panem Domańskim z Oławy (ile lat temu umarł), ale z tego, czego ostatnio się dowiedziałam, to miał pogrzeb katolicki.
Nie wiem, czy ta informacja Ci pomoże, czy zaszkodzi, ale człowiek w pełni władz umysłowych, który popełnia świadomie i trwa w nim nieustannie, grzech przeciw Duchowi Świętemu, niejako sam automatycznie zaciaga na siebie ekskomunikę. Której nie musi zdejmowac Stolica Apostolska. Wystarczy, że zrozumie, iż źle postępował, nawróci się i spełniając wszystkie warunki sakramentu pokuty i pojednania, wyspowiada się z tego grzechu.
Takze wszelkie sprawy związane z aborcją (nakłanianie, wyrażenie zgody na nią,czy wykonanie) również automatycznie nakładają na tych ludzi skutki ekskomuniki, z której uwolnić może specjalnie do tego wyznaczony przez biskupa, spowiednik.
Osoba z chorą psychiką, moim zdaniem, raczej nie jest w stanie popełnić grzechu, który nakładałby ekskomunikę na nią. Odrzuć, więc takie mysli i śpij spokojnie. Pozdrawiam Cię serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-12-04 02:49

Kościół katolicki w Polsce nie, ale Stolica Apostolska i owszem. Z pewnością wszystkie osoby, które przyczyniły się do uwiezienia kard. Wyszyńskiego, czynnie współpracujące z komunistami i (przez jakiś czas) środowisko PAX-u. Ponadto nigdy nie została cofnięta ekskomunika osób przynależących do masonerii. Nie przypuszczam, by były jakiekolwiek szanse na to by to Ciebie dotyczyło. Do PAX-u możesz się już spokojnie zapisać. Czy należysz może do loży masońskiej? Wbrew pozorom, nie jest to towarzystwo otwarte.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Mm (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-04 09:57

Jest niewiele grzechów śmiertelnych, które pociągaja za sobą karę kościelną ekskomuniki. Grzechy śmiertelne są poważnym naruszeniem prawa Bożego, ale nie pociągaja ekskomuniki. Wtedy wystarczy szczera spowiedź i żal za nie, by otrzymać rozgrzeszenie. Pan Bóg jest przecież MILOSIERNY. I kocha Ciebie niezależnie od tego, jaka jesteś. Dlatego mamy zawsze nadzieje na rozgrzeszenie. Proszę Cię, nie myśl o grzechach, ale o dobru. Jest go na pewno dużo w Twoim zyciu. Staraj się dziękować Panu Bogu za to, co dojrzysz jako dobre. Może na początku trudno będzie ci to zobaczyć, ale próbuj wytrwale! Zapewniam Cię, kimkolwiek jesteś, że Pan Bóg widzi, że jesteś dobra. Nawet jeśli Ty myślisz, że jesteś zła. Proszę Cię też, jak tylko masz pokusy, by myśleć o ekskomunice, idż do spowiedzi. Ksiądz oceni i uspokoi Cie. Dobrze, że jesteś świadoma, że takie obawy są skutkiem choroby. Traktuj je w taki sposób. Trudno to wszsytko Ci pisać na odległość, spowiednik - zwłaszcza stały - będzie mógł pomóc Ci znacznie lepiej. Jezu, ufam Tobie!

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-04 10:03

To trochę nie tak. Kościół w ostatnim pół wieku bardzo rzadko posługuje się ekskomuniką. Ostatnim chyba tak znanym przypadkiem było wykluczenie ze wspólnoty Kościoła abp. Lefebvre'a i pięciu innych biskupów za dokonanie i przyjęcie święceń biskupich wbrew woli papieża. Kodeks Prawa Kanonicznego natomiast opisuje sytuacje, kiedy popada się w stan wyklucznenia. I tak np na mocy kan. 1398 każdy kto powoduje przerwanie ciąży podlega ekskomunice i nie trzeba tego specjalnie ogłaszać. Zabijasz, nie ma cię wśród nas i tyle.
Z tego co wiem, to ten człowiek z Oławy nie był ekskomunikowany ale objęty interdyktem i to nie tyle on, co wszyscy członkowie i zwolennicy założonego przez niego stowarzyszenia, które uznane zostało przez kompetentną władzę kościelną za wrogie Kościołowi. W sumie smutny to przypadek i to raczej z zakresu psychiatrii niż religii.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-04 18:44

Umknął mi ostatni fragment mojego wcześniejszego tekstu.

Tak więc urojenia psychiczne wyjaśniamy sobie w lekarza stosownej specjalizacji, a ekskomuniki zostawmy w spokoju.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Dominique Stranz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-04 21:10

A co z Motu Prioprio z roku 1988 bodajże wydanym przez Jana Pawła II? Jest w nim napisane, że WSZYSCY uczestniczący w działalności Bractwa Świętego Piusa X (Lefebrystów) podlęgają ekskomunice latae sententiae (łac. „na mocy wydanego orzeczenia”). Zatem można łatwo wyliczyć, że co najmniej kilkaset osób w Polsce zostało ekskomunikowanych przez Jana Pawła II.

Pozdrawiam,
Dominique Stranz

__________
www.rosary.katolik.pl

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Dominique Stranz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-04 21:13

"Przykładem takich kar, które istnieją do dzisiaj, jest ekskomunika, w jaką się wpada automatycznie po znieważeniu Najświętszego Sakramentu (CIC 1367) albo po dokonaniu przerwania ciąży (CIC 1398)."

źródło: http://www.opoka.org.pl/slownik/ltk/latae_sententiae.html

Zatem mamy kolejną grupę osób, które zostały obarczone ekskomuniką - także spośród Polaków.

Dominique Stranz

__________
www.rosary.katolik.pl

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-05 09:40

Motu Propio "Ecclesia Dei" z 2.7.88 zawiera stwierdzenie papieża Jana Pawła II o karze eskomuniki dla abp. Lefebvre'a i jego towarzyszy oraz przypomnienie, że wszyscy ci, który popierają ruch stworzony przez Lefebvre'a (Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X - FSSPX) jest ruchem schizmatyckim a formalna przynależność do tego ruchu "pociąga za sobą ekskomunikę ustanowioną prawem kościelnym". FSSPX zrzesza kapłanów, więc to oni (uczestnicząc w tym ruchu są ekskomunikowani). W Polsce dotyczy to raptem 6 osob: czterech księży z importu + jednego ex. jezuity + jednego wyświęconego już po 1988. Wierni związani z FSSPX w Polsce ( według moich szacunków, w obrzędach w 13 kaplicach w całym kraju bierze udział max. 300 ) proszeni byli przez papieża o to, by nie wspierali tego ruchu i realizowali swoje przywiązanie do trydenckiego rytu mszalnego w łącznośći z biskupem Rzymu. Nie ogłoszono wobec nich (wiernych) żadnych kar, wręcz przeciwnie, stworzono im formalne i techiczne możliwości do uczestnictwa w liturgii według ich wrażliwości.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Sławek (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2005-12-05 18:20

Ja sam przez 14 lat byłem pod ekskomuniką, która została zdjęta rok temu.
Pod taką ekskomunikę podpada automatycznie każdy, który przystępuje do sekty, lub innego wyznania.

 Re: Czy KK ekskomunikował kogos w Polsce w ostatnich dziesięciu latach?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-05 21:38

Gosiek, myślę że zarówno Twoje pytanie jak i nasze odpowiedzi padają obok problemu.
Chorobę psychiczną musisz leczyć - przede wszystkim być w ciągłym kontakcie z lekarzem i nie przerywać brania leków. Jeśli masz niepokoje związane z urojoną ekskomuniką - spowiednik będzie tu autorytetem i tego co Ci powie- tego się trzymaj.
A my się za Ciebie pomodlimy, OK ?
trzymaj się ciepło
Marek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: