logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-12-05 23:48

Czy ktos z Was moglby napisac swiadectwo albo polecic mi jakas ksiazke o dobrym gospodarowaniu czasem we wspolczesnym swiecie? Chodzi mi o gospodarowanie czasem osoby, ktora ma rodzine, bardzo wymagajaca prace zawodowa, oczywiscie pracuje nad swoja wiara, ale ma tez inne zainteresowania, i przyjaciol, z ktorych nie chcialaby zrezygnowac. Czy ktos z Was wypracowal sobie swoja metode na dzielenie czasu i chcialby sie nia ze mna podzielic?
Pozdrawiam,
Gosia JP

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Analityk (---.era.pl)
Data:   2005-12-06 10:39

Covey "Najpierw rzeczy najważniejsze"

Ogólna idea książki:
Nasze sprawy ze sfery fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i duchowej dzielimy na:

a) ważne i pilne,
b) ważne ale niepilne,
c) nieważne a pilne,
d) nieważne i niepilne.

Większość ludzi skupia się najpierw na a) i c), czyli na tych pilnych i potem nie ma czasu na ważne ale niepilne. Tymczasem należy skupiać się przede wszystkim na ważnych ale niepilnych, wtedy z czasem maleć będzie znacząco spraw, które zabierają nam mnóstwo czasu i muszą być zrobione "na wczoraj" i nie będziemy tracić czasu na sprawy niekoniecznie dla nas najważniejsze, choćby były nawet bardzo pilne.

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 10:55

Pani Gosiu!

Toż to jest cała nauka zwana time-management. Proszę wpisać do googli (lub innej wyszukiwarki hasło "time management" i znajdzie Pani materiałów "do wyboru i koloru". Dobierze Pani sobie do bliższych studiów to, co odpowiada Pani potrzebom.

Powodzenia!

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Zbyszek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 11:43

Polecam:
"Najpierw rzeczy najważniejsze" S.Covey
"Siedem nawyków skutecznego działania" S. Covey
"Siedem nawyków szczęsliwej rodziny" S.Covey
Pozdrawiam.

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Gosia_JP (---.ny5030.east.verizon.net)
Data:   2005-12-06 14:04

Dziekuje Analitykowi i Zbyszkowi za odpowiedz na moja prosbe, a Panu Verba Docent za Jego wypowiedz.
Pozdrawiam,
Gosia JP

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: anyt (80.51.250.---)
Data:   2005-12-06 23:42

nie mam pojecia, jak gospodarowac czasem, wiec z ogromnym zaint. tu zajrzalam. szkoda tylko, ze nit nie napisal o swoich wlasnych, autorskich niejako sposobach. nie czytalam tych polecanych ksiazek, ale jaqkos trudno mi uwierzyc, ze tzw poradniki autorstwa pisarza, nie z naszych realiow, moga tak nam duzo dac.
moj czas przeplywa, juz nie przecieka przez rece, nie nadazam z niczym i jedynym efektem moich poczynan sa nieustanne braki , a co za tym idzie- ciagly stres
a poniewaz juz sie tyle nagromadzilo starych, nie mowiac juz o nowych, sprawach- czuje sie bezradna.
nie umiem z tego chaosu wyjsc. czy na to pomoze mi poradnik z ameryki (czy skad by nie byl) wziety?

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 06:55

Jak sie ma uczucie, ze czas traci czas, to trzeba go dobrze zaplanowac, tych planow przestrzegac, i trzeba go szanowac. Najlepiej planowac w modlitwie. Przewidziec czas na posiłki, sen, odpoczynek, prace, modlitwe i czas dla osob, ktore sa nam bliskie, zwłaszcza dla wspołmałzonka i dzieci, dla osob, z ktorymi mieszkamy pod jednym dachem, dla chorych i samotnych itp.
Dobrze jest tez sobie zrobic rachunek sumienia z wykorzystania czasu. I nie ma sie co upływem czasu stresowac, tylko trzeba sie nawracac.

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 07:55

Może któraś z tych rad Biblijnych Ci pomoże?

(10) Synu, nie bierz na siebie za wiele spraw, bo jeśli będziesz je mnożył, nie unikniesz szkody. I choćbyś pędził, nie dopędzisz, a uciekając nie uciekniesz. (Mądrość Syracha 11:10)

(15) Wstaje, gdy jeszcze jest noc, i żywność rozdziela domowi, a obowiązki - swym dziewczętom. (Ks. Przysłów 31:15)

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Sławek (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2005-12-07 10:35

W planowaniu swojego czasu pomógł mi ignacjański rachunek sumienia - szczególowy:
www.spowiedz.pl/rach2.htm
Kiedy zauwazyłem, ze czas przecieka mi przez palce, swój - odprawiany kazdego wieczoru - rachunek sumienia zacząłem prowadzić pod tym właśnie kątem.
Zacząłem żyć z kalendarzem w ręku, planując czas i analizując jego wykonanie, eliminując stopniowo sprawy, które po rozeznaniu okazywały się mało ważne.
I tu okazało się ważne okreslenie planów w różnych perspektywach. Życiowych, a także posrednich, czy krótkoterminowych. I w tym momencie okazało się konieczne sięgnięcie do literatury. I bez obaw Anyt ;). Nie chodzi przecież o to, by się niewolniczo trzymać wskazówek zawartych w tych książkach, ale zdobycie ogólnej wiedzy i zastosowanie jej do swoich potrzeb.

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Analityk (---.era.pl)
Data:   2005-12-07 11:54

Dopóki nie spróbujesz nie przekonasz się....

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: Inara (62.205.209.---)
Data:   2005-12-07 14:48

Jak gospodarować swym czasem? Jeśli będziesz zawsze czyli regularnie miała czas na modlitwę, to na wszystko wystarczy czasu. Modlitwa poranna pomaga zacząć dzień z Bożym błogosławieństwem (właśnie wtedy możesz prosić Panu, aby dopomógł dzień tak przeżyć, aby wszystko zdążyłaby) ale wieczorna, aby go dobrze skończyć (właśnie wtedy możesz podziękować Panu za to, co było dobrze źle). Jest to moje osobiste doświadczenie. :)

 Re: Jak dobrze gospodarowac czasem?
Autor: anyt (80.51.250.---)
Data:   2005-12-07 23:01

dzieki z calego serca. Wasze rady duzo bardziej do mnie przemawiają, aczkolwiek, jakkolwiek to nie zabrzmialo, nie neguję rad książkowych.
cytaty z Biblii są akurat na moje bolączki.
z Panem Bogiem
Jag.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: