logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia Święta a opłatek wigilijny.
Autor: wiktoria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-08 21:35

Czy nie będać u spowiedzi na Boże Narodzenie można przyjąć opłatek podczas wieczerzy wigilijnej?

 Re: Komunia Święta a opłatek wigilijny.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-09 00:35

Droga Wiktorio,
Opłatek Wigilijny, który roznosi po domach Pan Koscielny, Brat zakonny, Zakrystianin, czy też ten, który można nabyć w przykościelnych sklepikach z dewocjonaliami jest poświęcony, ale tylko tak samo jak wszystkie inne sakramentalia (woda święcona, różańce, książeczki do nabożeństwa itp) i NIE JEST Ciałem naszego Zbawiciela.
Czyli możesz spokojnie dzielić się opłatkiem z bliskimi przy Wigilijnym stole. Dodam jeszcze, że komunikanty używane podczas Eucharystii (komunia sw.), dopiero po przeistoczeniu na ołtarzu stają się Ciałem Chrystusa, i chociaż są wypieczone z takiej samej mąki i wody co opłatki, de facto nimi nie są. No i opłatka nie przyjmujesz, tylko dzielisz się nim z bliskimi podczas Wieczerzy, i nie ma 'obowiązku'a być w stanie łaski uświęcającej.
Ale mimo to, zachęcam Cię byś jednak się przemogła i jeśli nie ma poważnych przeszkód oczyściła swe serce przed Panem Jezusem, a wtedy na Pasterce przyjmiesz Komunię świętą. Pozdrawiam Cię serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Komunia Święta a opłatek wigilijny.
Autor: Patrycja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-09 01:15

Można zjeść opłatek.
Podczas Mszy Św. na ołtarz przynoszony jest chleb (z mąki) w postaci można tak powiedzieć białego, okrągłego, dużego opłatka (oprócz tego jednego w kielichu na ołtarzu jest dużo małych opłatków, tzw. komunikantów). W czasie Mszy Św. kapłan dokonuje tzw. konsekracji, podczas której ten chleb Crystus przemienia w swoje Ciało Chrystusa. Aby godnie przyjąć Ciało Chrystusa (Komunię Św.) należy być w stanie łaski uświęcającej, czyli bez grzechu ciezkiego. Natomiast wigilijny opłatek nie jest konsekrowany, jest to zwykły chleb.
Jednak zachęcam Cię przede wszyskim do spożywania Ciała Chrystusa, i to na coniedzielnej (i świątecznej) Mszy Św. Ciało Chrystusa daje człowiekowi życie.
Formułę spowiedzi i przykładowy (dobry) rachunek sumienia możesz znaleźć na stronie
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm
Na stronie www.spowiedz.pl znajdziesz także wiele na ten temat.
Przesyłam pozdrowienia.

 Re: Komunia Święta a opłatek wigilijny.
Autor: KTOŚ (---.energis.pl)
Data:   2005-12-15 18:48

Wigilijny opłatek stał się stałym elementem naszej Polskiej kultury, wszyscy wiemy do czego służy. Czasami możemy się dziwić, dlaczego w innych krajach ludzie nie łamią się opłatkiem. Tradycja wigilijnego opłatka ma swoje dwa źródła. Pierwszym z nich jest nawiązanie do starochrześcijańskiej tradycji. Chrześcijanie pierwszych wieków przynosili na eucharystię między innymi chleb. Po skończonej agapie chleb ten rozdzielano potrzebującym. Jednak część chleba zabierano z powrotem i dzielono się nim z tymi, którzy na spotkanie wspólnoty nie mogli przyjść. W ten sposób wyrażano wzajemną łączność wspólnoty (komunię) z nimi. Był to znak wzajemnej miłości i pamięci.

Drugim źródłem tradycji wigilijnego opłatka są wydarzenia z historii Polski. Kiedy nasz Kraj przestał istnieć. Nasi przodkowie chcieli zachować jedność mimo, że mieszkali w różnych krajach, dlatego zaczęli posyłać w listach chleb. Niemożliwym było posyłanie normalnego chleba. Wymyślono więc opłatek, który można włożyć do koperty. Opłatek pieczony jest tak samo, jak hostia używana przez kapłana w czasie Mszy św.. Łamanie się opłatkiem nawiązuje więc także do Mszy św., która jest uobecnieniem Chrystusa miłującego swój lud. Podobnie łamanie opłatka i składanie sobie życzeń jest wyrazem naszej jedności i miłości. W czasie tej czynności ludzie nie tylko składają życzenia, ale także przepraszają siebie nawzajem za złe postępowanie, a także dziękują za dobro, jakie otrzymali.
Tradycja wigilijnego opłatka uzmysławia nam jak bardzo zwyczaje panujące w naszym kraju złączone są z tradycją chrześcijańską i historią naszego Narodu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: