logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ile razy w roku można przyjmować sakrament chorych?
Autor: Katka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-18 18:29

Witajcie,
pytam, bo nie wiem: ile razy w roku można prosić o i przyjmować sakrament chorych? Czy można przyjąć ten sakrament nie będąc przykutym do łóżka? Jest to sprawa dotycząca mnie sobiście, ponieważ cierpię na schorzenie stawów kolanowych. Mam mechanicznie uszkodzone torebki stawowe z małymi fragmentami ciał obcych wewnątrz. Jest to schorzenie nieoperacyjne (za małe i się nie opłaca ani mnie ani lekarzom), nigdy się go nie pozbędę, a najprawdopodobniej pogorszy mi się i pod koniec życia będą mi potrzebne kule albo wózek. Obecnie nie jest to choroba, która nie pozwoliłaby mi żyć normalnie. Poza pewnymi sportami, mogę robić co chcę. Jest to po prostu straszny ból podczas deszczu i suszy oraz dużego mrozu, a poza tym uciążliwe przy częstym i długim chodzeniu (np. pielgrzymki). Czy w takiej sytuacji mogę przyjmować sakrament chorych?
Będę wdzięczna za każdą odpwiedź.

 Re: Ile razy w roku można przyjmować sakrament chorych?
Autor: Katarzyna (---.wroclaw.mm.pl)
Data:   2006-02-18 21:13

Oczywiście, ze można go przyjmować, nie będąc przykutym do łóżka. Przecież nieraz udziela się sakramentu chorych w kościele, na mszach dla chorych. W Katechizmie stoi napisane:
"1515 Jeśli chory, który został namaszczony, odzyskał zdrowie, w przypadku nowej ciężkiej choroby może ponownie przyjąć ten sakrament. W ciągu tej samej choroby namaszczenie chorych może być udzielone powtórnie, jeśli choroba się pogłębia. Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się słabość."

Myślę, że coś takiego jak "są mrozy, więc bardziej mnie boli" albo "wybieram sie na pielgrzymkę, więc potrzebuję umocnienia" to są słuszne powody, aby prosić o sakrament chorych. Zwyczajowo jest chyba tak, że przy długotrwałych chorobach, takich jak Twoja, jeżeli nie ma nagłych kryzysów, to przyjmuje się sakrament chorych raz w roku.

 Re: Ile razy w roku można przyjmować sakrament chorych?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 12:18

Katka,
Temat był poruszany, chyba w zeszłym tygodniu. Artykuł ks. Radeckiego jest pod adresem:
http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1138
Zwięźle na Twoje pytanie. Sakrament chorych można przyjmować często. Skonsultuj to ze swoim duszpasterzem. Komunię Św. mozna dwa razy dziennie, oczywiście uczestnicząc we Mszy Św.

Za przykład podam Ci, kapłana, mojego kolegę. Do chorych w swojej parafii nie chodzi tylko w wyznaczony pierwszy piątek, czy środę miesiąca. Czy w sytuacji zagrożenia życia. Chodzi do swoich podopiecznych chorych, kilkudziesięci...Codziennie. Ma ich rozplanowanych na cały tydzień. Chodzi z Jezusem w Komunii, z sakramentem chorych. Chodzi porozmawiać. Tego chorzy tak bardzo potrzebują. A potrzebują szczególnie JEZUSA, który tylko "ukrywa się za postacią tego księdza" ( z s. Faustyny). Dzięki takiej posłudze sakramentem chorych i nie tylko po 3 latach zgromadził w "kółkach różańcowych", w jedenj tylko parafii 900 osób. Słyszałaś o czymś podobnym ...chociażby w Polsce. Wnisek jest prosty. Udzielając tak często Sakramentu Chorych daję JEZUSA, Żródło uzdrowienia...zwiastuna Życia a nie śmierci. Przyjmuj często, Bóg coś takiego bardzo lubi. Ty chyba też? Sakramenty są dla ludzi nie dla...Boga, ale od Boga.
P. Ricardo

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: