logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest czasowy slub czystosci?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 16:58

czytalam ostatnio troszke o sw Teresie z Los Andes (Juanita Fernandez Solar). kilka razy natknelam sie na fakt ze w wieku 14 lat za zgoda spowiednika zlozyla slub czystosci. (jest o tym wzmianka kilka razy. nie wiem czy kilka razy skladala czy tylko raz w kazdym badz razie jeden z tych slubow czystosci byl na okres 9 dni.)
mam pytanko: co to za sluby? czy jeszcze sa praktykowane? czy te sluby byly jakos formalizowane?
z gory dziekuje
PS. wzielam te informacje (o swietej) z www.karmel.pl/losandes/ruszala5.html
"Przeżywana miłość Jezusa stawała się potężną siłą do walki z własną słabością i wadami, a także rodziła pragnienie całkowitego oddania się Bogu, najpierw poprzez ślub czystości złożony na ręce spowiednika w piętnastym roku życia, a potem poprzez podjęcie powołania zakonnego w Karmelu."
oraz z www.karmel.pl/losandes/zawada1.html
"W wieku 14 lat jedyną miłością staje się Chrystus. Składa ślub czystości na pierwsze 9 dni. Inicjują one czas zaślubin, którym już nie będzie końca... "

 Re: Czym jest czasowy slub czystosci?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 17:41

Wszystkie śluby zakonne (nie tylko czystości) zanim będą złożone na zawsze (wieczyste) są czasowe. A np. Siostry Miłosierdzia zwane Szarytkami składają wszystkie śluby tylko na rok. I co roku je ponawiają, nigdy nie składając wieczystych. We wszystkich innych Zgromadzeniach zanim się złoży śluby wieczyste to kilka razy powtarza się śluby czasowe (na rok lub 3 lata).
Pozdrawiam,
ks. Marian

ps. wiecej na ten temat w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kanony nr 654-658:
www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/is1t2r3.html

 Re: Czym jest czasowy slub czystosci?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 18:18

z tym ze sluby Juanity na pewno nie byly slubami zakonnymi, bo Juanita wstapila do Karmelu majac 19 lat i majac 14 lat zlozyla te sluby jak jest napisane "na rece spowiednika"

 Re: Czym jest czasowy slub czystosci?
Autor: AnnaMaria212 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 22:56

Witaj
"co to za sluby? czy jeszcze sa praktykowane? "
Z własnego doświadczenia: ja osobiście również złożyłam śluby ale na rok. Złożyłam dwa śluby: czystości i posłuszeństwa. Niestety nie mam nad sobą siostry przełożonej co się tyczy bardziej drugiego ślubu, ale skłądając śluby posłuszeństwa miałam bardziej na myśli posłuszeństwo wobec woli Pana. A jak mi wychodzi z dotrzymaniem ślubów...? Nie mi oceniać, Pan mnie oceni...
Pokój Tobie:)

 Re: Czym jest czasowy slub czystosci?
Autor: Marta (195.150.224.---)
Data:   2006-02-20 23:48

Prywatne sluby czystosci to nie tylko amerykanski pomysl, my tez tak mielismy. Na pewno takie sluby skladala m.in. bl. Franciszka Siedliska, pozniejsza Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, zalozycielka Zgromadzenia Siostr Najswietszej Rodziny z Nazaretu (nazaretanki). Na pewno nie tylko ona. Slub taki byl skladany "na rece spowiednika", a na czym polegal: no chyba na zachowaniu czystosci na slubowany czas ;) Nie wiem tylko do czego to moze byc przydatne, bo przeciez zachowywanie czystkosci obowiazuje wszystkich "w zaleznosci od stanu", czyli inaczej czystosc wyglada w malzenstwie, a inaczej w zyciu w pojedynke: zakonie, kaplanstwie, czy zyciu swieckim (ale na to sie troche odmiennie patrzylo w dawnych czasach). Chodzilo o zlozenie slubu, ze dana osoba sie z nikim nie zwiaze przez jakis tam czas (wesolo wyglada te 9 dni w przypadku 14latki :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: