logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy i jakie sa mozliwosci przejscia z instytutu do zakonu?
Autor: Marta (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 18:47

Witam serdecznie! chciałabym zapytać o kwestię konsekracji i jej skutków. Dużo czytałam o Instytutach Świeckich, wiem że są to osoby świeckie konsekrowane. Wiem że długa trwa przygotowanie do podjęcia ostatecznej decyzji, etapy przebiegają podobne jak w przygotowaniu do życia zakonnego. Moje pytanie dotyczny właśnie kwestii konsekracji, jeśli po latch przygotowań i już póżniej , dalszej formacji, osoba która jest blisko Boga, poczuje jednak ze to mało że chce wstapić do zakonu , jakie są mążliwości? wiem, że napiszecie iż decydując sie na konsekrację jako osoba świecka , jest dużo czasu do podjęcia jednoznacznej decyzji, ale wydaje mi sie równiez że jesli jest to osoba stanu wolnego która przechodzi cały czas formację , to może ona dostrzec w sobie takie powołanie do życia zakonnego, lub jesli teraz są przeszkody które uniemązliwiają wstapienie do zgromadzenia a z czasem one sie rozwiąża, to czy może ona wstapić?Niestety nie otrzymałam takich informacji od Instytutów, choc pisałm w tej sprawie. Może ktoś kto jest świeckim konsekrowanym napiszę cos na ten temat? pozdrawiam.

 Re: Czy i jakie sa mozliwosci przejscia z instytutu do zakonu?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-19 21:55

Marto,
Odpowiadając ogólnie na Twoje pytanie: Kościół dopuszcza możliwość przejścia zakonnika/zakonnicy z wlasnego do innego instytutu zakonego czy osoby należącej do konkretnego instytutu świeckiego do innego instytutu świekciego.
Istnieje również możliwość przejścia z jednej do innej formy życia konsekrowanego - jak np. w sytuacji przez Ciebie naszkicowanej: z instytutu świeckiego do instytutu zakonnego.
Zmiana taka uzależniona jest od spełnienia pewnych warunków. Kodeks Prawa Kanonicznego stwierdza w tym względzie w kan. 730: "Gdy członek instytutu świeckiego przechodzi do innego instytutu świeckiego, należy zachować przepisy kan. 684, § 1, 2, 4 i kan. 685. Natomiast na przejście do instytutu zakonnego lub do stowarzyszenia życia apostolskiego albo z nich do instytutu świeckiego, potrzebne jest zezwolenie Stolicy Apostolskiej, do której poleceń należy się stosować".
Tak więc przejście w sytuacji przez Ciebie opisanej byloby mozliwe po uzyskaniu zezwolenia Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz zastosowaniu się do jej wskazówek.

z modlitwą
Piotr

 Re: Czy i jakie sa mozliwosci przejscia z instytutu do zakonu?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-20 10:33

Bóg zapłać Piotrze :))

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: