logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-04-10 20:27


znalazłam w internecie taki tekst o rozeznawaniu duchowym, ale nie wiem z jakiego źródła pochodzi...nie jestem przekonana czy wszytsko do konca jest tam prawdą, ale może się mylę...napiszcie prosze co o tym sądzicie...

a może znacie inne sposoby rozeznawania duchów?

"1 poruszenie pochodzące do Boga wywołuje w człowieku, pokój, harmonie, wyciszenie, wewnetrzna radosc
od szatana pochodzi niepokój, zamet, gorączkowosc, gwałtownosc

2 Bóg nie zmusza człowieka, nie pogania do podjecia decyzji, ma czas i szanuje jego wolnosc.
szatan nakłania człowieka do wielkich i nagłych zmian nie chcac by czlowiek mial czas na doglebne przemyslenia, rozwazenie sytuacji, przynagla, pośpiesza

3.Bog koncentruje czlowieka na terazniejszosci
szatan usiluje skoncentrowac go a przeszlosci, by czlowiek zyl wspomnieniami (kiedyś bylo lepiej...) lub na przyszlosci, by wywolac przed nią LĘK(co bedzie jeżeli...)

4.paruszeniem od Boga łatwo jest dzielic sie z innymi np. z przyjacielem czy spowiednikiem
szatan chce by jego poruszenia zostaly w ukryciu(boi sie zdemaskowania) wywoluje niechec dzielenia sie z innymi dlatego istote jest poddawanie swojego rozeznania rozeznaniu innej bardzoej doswiadczonej osoby...
"

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-04-10 21:30

Ad.3. Nie byłoby internetu, gdyby jego twórcy na początku nie postwili sobie pytania: "co będzie jeżeli ...?". Nie byłoby chyba żadnego procesu wytwórczego, gdyby nie zadawano sobie pytania: co będzie jeżeli np. mięso poddamy działaniu spalin, ze spalania drewna? Ktoś kto do konserwacji mięsa zastosował wędzenie musiał sobie najpierw zadać to pytanie, albo odkrył to przez przypadek, co się raczej rzadko zdarza.

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Magda (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-10 21:34

Rozpoznawanie duchów to jeden z darów Ducha Świętego, nie do końca zrozumiały dla naszych czasów (podobnie jak "dar języków", chociaż w grupach Odnowy w Duchu Świętym jest to już zrozumiałe).

'Rozpoznawanie duchów' w Piśmie Świętym jest wymienione w 1 Kor 12:

1 Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych.
2 Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom. 3 Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: «Niech Jezus będzie przeklęty!». Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus».
4 Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;
5 różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;
6 różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
7 Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.
8 Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha,
9 innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu,
10 innemu dar czynienia cudów, innemu proroctwo4, innemu ROZPOZNAWANIE DUCHÓW, innemu dar języków i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków.
11 Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.


Przypis do wersetu 10 jest następujący (Biblia Tysiąclecia):

1 Kor 12, 10 - "ROZPOZNAWANIE DUCHÓW" - pozwalało odróżnić fałszywe natchnienia od prawdziwych charyzmatów Ducha Świętego; "dar języków" - zwany inaczej glosolalią, przejawia się w wychwalaniu Boga słowami niezrozumiałymi dla zwykłych ludzi (por. 1 Kor 14,5.18.23.39); "łaska tłumaczenia języków" - czyli rozumienia i przekazywania innym tego, co mówili ludzie, korzystający z daru glosolalii.

Ciekawy byłby może komentarz z Biblii Poznańskiej w sprawie 1 Kor 12,10

-----------

Oto okazja do porównania:
z Komentarza do Biblii Poznańskiej, 1 Kor 12,10:

Paweł wyraźnie odróżnia łaskę uzdrawiania od daru czynienia cudów. Mówiąc o tych dwu charyzmatach miał być może na myśli siebie samego i Piotra. Łukasz zanotował wiele cudów dokonanych przez obu Apostołów dzięki posiadanej przez nich łasce uzdrawiania oraz czynienia cudów. Zarówno ST, jak i NT opowiadają o ludziach, którzy przemawiali w imieniu Boga, korzystając ze szczególnych natchnień Ducha Świętego. Mówili nie tylko o zakrytej przed umysłem ludzkim przyszłości, lecz czytali także w sercach ludzkich (1 Kor 14,24n). Ich proroctwa zazwyczaj miały na celu podtrzymanie na duchu słuchaczy, umoralnienie ich i zmobilizowanie do czynienia dobra. Gdy chodzi o treść pouczeń, prorokujący najczęściej wyjaśniali sens Pisma, zwłaszcza przepowiedni prorockich (1 P 1,11; 1 Kor 13,2). W zakładaniu Kościołów prorocy towarzyszyli zawsze apostołom (Ef 2,20).

Dar rozpoznawania duchów pozwala odróżniać fałszywe natchnienia od prawdziwych charyzmatów Ducha Świętego. Zapewne musiało się czasem zdarzyć, że błędnie tłumiono także dobre natchnienia. Dlatego św. Paweł pisał do Tesaloniczan: Ducha nie gaście, proroctwa nie lekceważcie (1 Tes 5,19–20).

Daru języków nie należy utożsamiać z przemawianiem wieloma językami w dzień Zielonych Świąt. Z daru języków korzystali – jak się zdaje – Korneliusz i wzmiankowani w Dziejach Apostolskich uczniowie z Efezu (Dz 10,14–47; 19,6). Charyzmat ten, zwany inaczej glosolalią, przejawiał się w wychwalaniu Boga słowami niezrozumiałymi dla zwykłych ludzi (por. 1 Kor 14,5.18.39). Łaska tłumaczenia języków dawała możność rozumienia i przekazywania innym tego, co mówili korzystający z daru glosolalii (por. 1 Kor 14,1–40).

moderator

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: andy pandy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-10 22:10

Cwiczenia duchowne, Św. Ignacy Loyola:
www.albertus.pl/?d=produkt&id=12736

Rekolekcje ignacjańskie, na przyklad:
www.cfd.salwatorianie.pl

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Jakub (---.man.rsk.pl)
Data:   2006-04-11 06:41

Rozeznawanie duchowe według św. Ignacego Loyoli.
Reguły rozeznawania:
http://www.jezuici.pl/~kmadel/inigo/ignacy_cd.htm#_Toc11055072

Komentarz:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/slownik_ignacjanski_rozeznawanie.html
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-123.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-124.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-221.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-222.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/ja-cd/ja-cd-223.htm
http://www.jezuici.pl/drczdz/old/ign/ign07/003ign07.htm
http://www.jezuici.pl/loyola/articles.php?id=114

Pozdrawiam

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-04-11 06:43

Dziękuję bardzo, ale nie chodziło mi tu o jakieś szczególne charyzmaty typu glosolalia lub uzdrowienia, tylko o pewne poruszenie w sercu na modlitwie, rozpoznawanie woli bożej... jak rozpoznać ze to pochodzi od Boga?

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Ewa (---.lokis.net.pl)
Data:   2006-04-11 06:51

w sensie metody, której każdy może się nauczyć nie majac jakiś szczególnych darów...
chodziłoby mi właśnie np. o metode św.Ignacego, żeby mi ktoś to wytłumacyzł, zamiast linków do rekolekcji lub ksiązek, bo ze cos takiego jest to wiem, tylko pytanie co to jest?
no i prosze żeby też ktos się odniósł do tego przytocoznego przeze mnie sposobu, bo mam co do niego pewne wątpliowości...

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: Tomasz (---.netia.com.pl)
Data:   2006-04-11 07:56

Witam. Ja proponuje zwrocic uwage na 1Kor 12,7 To czesto stosowane i moim zdaniem bardzo wazne kryterium rozeznawania duchow i zrodel inspiracji. Jesli dane postepowanie, decyzja, wybor, zachowanie buduje i umacja wspolnote Kosciola to jest od Boga a jesli niszczy, rozbija i uderza w Kosciol to od Boga nie jest chocby wydawalo sie madre, rozsadne, piekne i uduchowione.
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: andy pandy (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-11 13:59

Rozeznawanie , jest sprawą indywidualną , więc nikt rozsądny nie przeprowadzi Ci wyczerpującego wykladu i nie wtloczy w Twoje serce tych wiadomości. Zarówno zdolność do dokonywania zwyklych wyborów jak i sprawy związane z charyzmatem są darem od Pana Boga dla konkretnej osoby. Jeżeli masz takie pragnienie aby to zglębić , to nie uciekaj od książki Św. Ignacego i Jego rekolekcji.

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: dziecko (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-12 23:01

Te sposoby rozeznawania duchów pochodzą z ksiażki Wilfilda Stinissena "Słyszysz szum wiatru?"
- "Tylko ten impuls, który jest zgodny z Ewangelią, albo życiem Jezusa może pochodzić od Ducha Świetego" Zadać sobie pytanie: Co Jezus zrobiłby na moim miejscu?
- Czy to natchnienie jest roztropne - zgodne z chrześcijańskim rozumem?
- Czy odczuwam pokój wewnętrzny?
- Czy nie jest moim nadmiernym wymaganiem? Czy nie przekracza ona moich możliwości?
- Natchnienia są związane z konkretną sytuacją, to tu i teraz trzeba coś zrobić
- Jeśli jest to ważna sprawa, a po analizie tych punktów dalej nie jestem pewna, czy pochodzi ona od Boga, to należy zwrócić się do kierownika duchowego.

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: dasiool (217.96.21.---)
Data:   2006-04-13 06:55

To wszystko jest kwestią bardzo delikatnej natury.
Np. połączenia punktu 3 i 4 przytoczonego przez autora posta. Np. jeśli szatan objawia komuś przyszłość, w której możemy spodziewać się śmierci jakiejś osoby, to budzi to w nas lęk, ale wcale nie zależy mu na tym, żeby to pozostało w ukryciu.
Dlatego osoby obdarzone darami, w kwestiach rozeznawania powinny często konsultować się z kierownikiem duchowym.

Taka dygresja.
Z Bogiem.

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 09:12

Może tu znajdziesz odpowiedź:

16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała.
17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie.
18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
19 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie,
20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy,
21 zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
22 OWOCEM ZAŚ DUCHA JEST: MIŁOŚĆ, RADOŚĆ, POKÓJ, CIERPLIWOŚĆ, UPRZEJMOŚĆ, DOBROĆ, WIERNOŚĆ,
23 ŁAGODNOŚĆ, OPANOWANIE. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami.
25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.
26 Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.
Ga 5

 Re: Jakie sa sposoby rozeznawania duchów?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-04-13 16:03

Ewo, a dlaczego nie mozesz poczytać tych linków? Jakub podal bardzo dobre. Mamy kopiować Internet?
To, co zacytowałaś, nie brzmi mi źle.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: