logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to takiego parafialne misje?
Autor: geri (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-24 09:32

Na czym polegają?

 Re: Co to takiego parafialne misje?
Autor: ...a taka tam :-) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-24 15:36

Do danej parafii przyjeżdżają księża misjonarze, np. redemtoryści. Przez ustalony z proboszczem czas, np. tydzień, głoszą Słowo Boże, czy to dla małżeństw, dzieci, czy ludzi przygotowujących się do przyjęcia sakramentu na przykład chrztu.

Takie misje ubogacają ludzi, bo pomagają inaczej przeżyć Eucharystie, jak również odpowiednio przygotować do spowiedzi.

 Re: Co to takiego parafialne misje?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-24 15:42

Takie rekolekcje specjalnego znaczenia dla parafii i parafian :-)

 Re: Co to takiego parafialne misje?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-24 23:15

"MISJE PARAFIALNE - szczególny rodzaj rekolekcji otwartych (publicznych), które przeprowadza się co kilka lat dla całej parafii celem umocnienia i odnowienia życia wiary. Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje organizowanie misji. Kanon 770 zawiera następujący zapis: Proboszczowie zgodnie z zarządzeniem biskupa diecezjalnego powinni w pewnych okresach organizować to przepowiadanie, które nazywa się rekolekcjami i świętymi misjami, lub inne formy przepowiadania dostosowane do miejscowych potrzeb. Misje parafialne trwają zwykle cały tydzień, podczas którego w odpowiednich porach głosi się wiernym nauki (kazania) o zasadniczych prawdach wiary i moralności, odprawia nabożeństwa. Misje parafialne kończą się spowiedzią i Komunią św. oraz uroczystością poświęcenia krzyży misyjnych."

Powyższy tekst znalazłem na stronie franciszkańskiej.Zresztą , często na tutejszym forum pomocy przewija sie hasło : "Google,Twoim przyjacielem':)
Zatem zachęcam do korzystania również z tej wyszukiwarki.
Od siebie dodam , że takie misje parafialne,to nic innego , jak wywrócenie życia do góry nogami , "trzęsienie ziemi" naszego sumienia.
.W czasie bowiem tych wszystkich katechez i nabożenstw trzeba odnaleźć siebie w zgiełku swiata i zapytać swego sumienia : po ktorej własciwie jestem stronie i jakie jest moje chrześcijaństwo w codziennym życiu?

W mojej pamięci utkwiły szczególnie dwa kazania misjonarza,które tak na marginesie obecnego tematu przytoczę.
W pierwszym zapytał wprost : "Czy jesteście pewni , że będziecie zbawieni ?"
W kościele zapanowała cisza,a on zapytał ponownie :
"A jesli okaze się ,że zamiast Ciebie lub Ciebie ,Bóg akurat umieścił w raju tego ateistę , z którego drwiłeś ?
A może Bóg zdecydował się wziąć do siebie sąsiada ,któremu tyle wypominałeś ,podkładałeś "świnię",poniżaleś,a siebie uważałeś za świetego ?
Gdzie w Twoich uczynkach była miłość ?"

Drugi przypadek dotyczył kazania o śmierci , o niemożności jej uniknięcia :
"Do człowieka przyszla śmierć.Wystraszony , zaczął ją przekonywać ,żeby sobie "odpuściła" ,bo jest jeszcze młody , kariera czeka , tyle jeszcze trzeba zrobić ,itd.
Smierć nie odpowiedziała ani słowa,w milczeniu słuchała wymówek człowieka,aż w końcu stwierdziła , że już czas ruszać w ostatnią droge.
Człowiek,nie czekając na nic zaczął przed nią uciekać , wprost przed siebie , oby tylko jak najdalej.Wreszcie zmęczony i wyczerpany ucieczką postanowił schować sie w lesie.Stwierdzil , że tam śmierć go nie znajdzie .Szedł coraz dalej w gąszcz drzew , aż w samym środku tej głuszy zobaczył mały domek.Pomyślał , ze tutaj zamieszka ,z dala od ludzi , z dala od śmierci.
Podszedł do drzwi owego domku ,już chciał zlapać za klamkę ,zeby je otworzyć lecz niespodziewanie drzwi się otwarły , a na progu powitała go...śmierć.
Zawolała radośnie , że już tak bardzo steskniła się za nim ,że już nie mogła się doczekać az przyjdzie nieszczęsny.
Człowiek zrozumiał swoja głupotę i swoje położenie."

Pozdrawiam:)

 Re: Co to takiego parafialne misje?
Autor: ks. Wiesław (80.72.33.---)
Data:   2009-01-22 09:47

Pojęcie i potrzeba Ewangelizacji i Misji

1. Słowo ewangelizacja pochodzi od słów ewangelia, ewangelizować, znaczy "dobra nowina" lub wieść, zwiastowanie. To słowo zamienia sie też wyrazami "misje" i "apostolstwo"- oznacza to wszelką działalnośc, która w jakikolwiek sposób wpływa na przeobrażenie świata zgodnie z zamiarem Boga Stwórcy i Odkupiciela. Sobór Watykański II określa to pojęcie w Dekrecie o apostolstwie świeckich "Kościół powstał do życia w tym celu, by szerząc Królestwo Chrystusowe pocałej ziemi ku chwale Ojca, uczynić wszystkich ludzi uczestnikami zbawczego odkupienia i by przez nich skierowac cały świat rzeczywiscie do Chrystusa. Wszelka działalnośc Ciał Mistycznego zmierzająca do tego celu nazywa się APOSTOLSTWEM, które Kościół sprawuje poprzez wszystkie swoje czlonki" (DA 2).

W naszym Kościele lokalnym, parafii są jakby trzy kategorie ludzi, którzy potrzebuja ewangelizacji czy misji. Są to:

1. Ludzie wprawdzie ochrzczeni, ale faktycznie niewierzący lubobojętni i niepraktykującyn w sensie uwierzenia w Boga i w Jezusa Chrystusa przynoszacego nam,zbawienie.

2. ludzie wprawdzie wierzący w jakims sensie, religijni i praktykujący, którzy jednak nie spotkali się jeszcze z Chrystusem jako swoim osobistym Zbawicielem i którzy nie uczynili Go Panem swego życia.

3. chrześcijanie wierzący, którzy pragną odnowić i pogłębić swoja wiarę w celu przygotowania się do lepszego świadczenia o niej i przekazywania jej innym w dziele ewangelizacji Kościoła. Z podręcznika Rekolekcje Ewangelizacyjne Jesteśmy na etapie szukania zespołu osobowego w naszej parafii. Do tego zespołu mają należeć w parafii proboszcz, duszpasterze, siostry zakonne, katecheci, organista, członkowie lub animatorzy istniejących w naszym środowisku wspólnot czy ruchów o charakterze formacyjnym i apostolskim.Taki zespół ma liczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu członków. Do zadań zespołu należy:

a. rozeznanie sytuacji w srodowisku
b. zachęcanie róznych ludzi, grup i wspólnot do modlitwy w intecji misji - ewangelizacji (chodzi o zaplecze modlitewne)
c. zachęcanie i zapraszanie do uczestnictwa w rekolekcjach ewangelizacyjnych przez osobiste rozmowy.
d. zapraszanie prze afisze, ogłoszenia i listy
e. przyjmowanie przychodzących na ewangelizacje, rozdawanie tekstów
f. przygotowanie liturgii i świadectwa na aposzczególne dni misji
g. Prowadzenie spotkań i rozmów z osobami zglaszajacymi się po ewangelizacji
h. Prowadzenie spotkań z grupami po ewangelizacyjnymi

Cały zespół można podzielic na poszczególne zadania tzn diakonie, ustalając np.
a. diakonia socjologii i planowania
b. diakonię modlitwy
c. diakonie zapraszania
d. diakonie recepcji
e. diakonie liturgii
f. diakonie świadectwa
g. diakonie ogłoszeń i tekstów
h. diakonię grup poewangelizacyjnych

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: