logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Ktosia1 (---.netburg.pl)
Data:   2006-09-25 13:15

Zadam może banalne pytanie ale czy można modlić się za pomocą wierszy? mam tu konkretnie na myśli wiersze Tuwima pt "Chrystus" i "Chrystusie"

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-25 15:10

Pokój Tobie
Oczywiście. Ja swego czasu modliłem się wierszami - modlitwami Romana Brandsteattera z "Księgi modlitw"
Marcin

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2006-09-25 15:48

Oczywiście, że można, choć prawdę mówiąc tych konkretnie wierszy Tuwima na nie znam. Tak na marginesie: w Biblii (tak w Starym jak i w Nowym Testamencie) jest masa poezji. Początek Księgi Rodzaju, opis stworzenia to czysta poezja. Księga Hioba, Pieśń nad Pieśniami to rasowe poematy. O Psalmach nawet nie mówię, bo to nawet nie tyle poematy co wręcz libretta a czasem teksty do tańca (rzecz zwykła w strożytności, dziś zanikła, nie praktykuje się tańca do tekstu a modlitwę taneczną uprawiają jedynie niektórzy chasydzi i derwisze). Ewangelia wg św.Jana otwiera się poematem "Na początku było Słowo...." i cała jest poetycka, dziś nikt już nie uprawia teologii mową wiązaną, a szkoda. A św. Paweł i jego "hymn do miłości" z 1 Kor 13,1. Znajomy psychiatra-seksuolog, doktor medycyny i filozof, agnostyk i sceptyk mówił mi, że ilekroć czyta ten tekst ogarnia go wzruszenie. Gdy usłyszał jego oryginalną grecką wersję powiedział mi, że preszły go dreszcze.
Całe chrześcijaństwo pełne jest ludzi modlących się poezją: Hildegarda z Bingen, Bernard z Claivaux, Franciszek z Asyżu, Jan Kochanowski, Julisz Słowacki, Adam Mickiewicz, Jan Kasprowicz czy Jan Paweł Wielki (największy poeta wśród papieży i największy papież wśród poetów). O skromnym księdzu Janie od Biedronek, który na trwałe zagościł w naszych sercach nie będę nawet wspominał.

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-25 17:40

Oczywiście Ktosiu, można się modlić i wierszami i pieśniami + ewangelicznymi piosenkami - jeśli rzeczywiście traktuje się je jako modlitwę, a nie tylko kontakt z poezją czy muzyką. Możemy się modlić słowami z Pisma Świętego i z książek. Wszystko, co zbliża do Boga, co powoduje poruszenie serca - może być modlitwą.

Ale jeśli chodzi o wiersz "Chrystusie" (a częściej słyszy się go raczej jako piosenkę) - to możesz się spotkać z bardzo negatywnymi opiniami. Niektórzy kapłani nie życzą sobie, by była we wspólnocie śpiewana. Treść bowiem, skądinąd piękna, wzruszająca, jest uznawana przez wielu jako nie do końca chrześcijańska.

"Jeszcze się kiedyś rozsmucę, jeszcze do Ciebie powrócę, Chrystusie
Jeszcze tak strasznie zapłaczę, że przez łzy Ciebie zobaczę, Chrystusie.
I taką wielką żałobą, będę się żalił przed Tobą, Chrystusie
Że duch mój przed Tobą klęknie i wtedy serce mi pęknie, Chrystusie".

Cóż z tych wzruszających słów, skoro Tuwima serce przed Bogiem nie uklękło...
Jeśli nawrócenie odkładamy na później, "jeszcze może kiedyś", to możemy nie zdążyć. Nasza modlitwa powinna brzmieć nie "jeszcze kiedyś", ale "dziś". Tu właśnie wielu kapłanów widzi niebezpieczeństwo. Można się tym "kiedyś", na dodatek przy pięknej melodii, zasugerować, i pozostać daleko od Boga...

Tyle ze słyszenia. Osobiście rozumiem tę intencję, ale mam troszkę inne zdanie. Są takie chwile, kiedy człowiek łamie się w sobie, walczy nie z Bogiem ale ze sobą. Walczy właśnie o Boga w sobie - czasem z ogromnymi pokusami, czasem z ogromnym uczuciem, które nim zawładnęło, czasem z ogromną słabością, grzechem - i brakuje mu sił. Jeszcze nie ma aż tylu sił, żeby wybrać Boga. Albo żeby w tej konkretnej sprawie wybrać Boga. Słowa tego wiersza będą właśnie tym, co czuje. Będą prawdą o nim. Czy Bogu nie mam powiedzieć właśnie prawdy o sobie? Śpiewałam sobie tę piosenkę wiele razy, w chwilach słabości. To taki płacz, że nie jestem taka, jak bym chciała... Jeśli ktoś uważa, że robiłam źle - przykro mi. Ale ja tak nie czuję. Mówiłam Bogu po prostu prawdę o sobie...

Warto natomiast zawsze pamiętać o tym, że im prawdziwsza to prawda - tym więcej sił trzeba włożyć w swoje nawrócenie. Dziś, nie "jeszcze kiedyś". Trzeba wiedzieć, co tak naprawdę się mówi czy śpiewa Bogu.

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Anna (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-25 18:11

Polecam Ci piękną poezję Jana od Krzyża.Jest na www.karmel.pl

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-25 21:42

Ktosiu pierwsza :))
Ależ mozna , czemu nie ,
też tak można modlić sie :)

A pamiętasz Ktosiu taką piękną i prostą modlitwę : 'Aniele Boży" ?
Ten Boski Poslaniec towarzyszy nam od chwili naszych narodzin.Pytanie tylko :
Czy my pamiętamy o tym i czy staramy się mu pomagać w wypełnieniu jego posłannictwa?
Pozdrawiam :)

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-09-25 23:59

Można, można, a nawet trzeba.

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: A. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-26 11:07

Mnie wiersze ks. Twardowskiego pozwoliły zbliżyć się do Boga, poznać bardziej Jego naturę, sens życia, codziennych, małych trudów. Pomogły mi spojrzeć na Boga jako na Przyjaciela, który jest z nami w każdej minucie życia, który potrzebuje naszej "miłości zranionej jak chleba".
Do tego polecam "Elementarz ks. Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego", gdzie tażdy rozdział to kolejny etap naszego życia, które całe jest przepełnione Bożą obecnością, troską i miłością.
Gdyby nie ks. Twardowski nie byłabym tak blisko Boga :)
Pozdrawiam, Aneta.

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: agatka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-27 21:45

oczywiście że tak. można się modlić na wiele sposobów, każdy zwykły dzień też jest modlitwą. a to zależy tylko od nas. moim zdaniem lesza modlitwa za pomocą wiersza mądrego, dobrego, głębokiego a niżeli byle jak wyklepana bezmyślnie regułka.

 Re: Czy można sie modlić za pomocą wierszy?
Autor: aleta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-28 11:34

Polecam:
- "każdej nocy,każdego dnia" - antologia polskiej liryki religijnej,
- "TYSIĄC TWOICH TWARZY" - antologia polskiej poezji modlitewnej.
Znajdują się tu także wiersze które wymieniłaś.
Pozdrawiam i życzę owocnej modlitwy...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: