logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Lena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-03-31 20:00

Nie mogę namówić rodziców do tego żeby na naszym stole w piątki nie było mięsa. Czasami mam wrażenie że jak na złość mnie, mimo moich prosb, w piątki w obiedzie pojawia się mięso. Nie mogę odmówić zjedzenia obiadu albo zastąpienia go sobie innym posiłkiem czy wobec tego nie będę łamać tego przykazania jak np. w piątek zjem ten mięsny obiad ale np. nie będę korzystała z GG, z internetu lub nakładała na siebie inne swoiste posty?

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Marcin Wojtkowiak (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-03-31 20:45

Pokój Tobie
Hmm... moim zdaniem lepiej jest zjeść to mięso w piątek, niż doprowadzić do jakiejś przykrej wymiany zdań z rodzicami lub awantury ( ale jest to moja prywatna opinia ). Z tego wykluczam oczywiście Wielki Piątek i inne dni, kiedy to na mocy Przykazań Kościelnych wszyscy wierni zobowiązani są do postu wg. wskazań Koscioła.
Generalnie post nie polega na nie jedzeniu mięsa, ale na odmówieniu sobie jakiejś dozwolonej przyjemności ze względu na Pana Boga.
Myślę, że jeśli wybierzerz jakiś post z tych które podałaś będzie dobrze :)
Marcin

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Damian Zutawski (---.telcl18.dsl.pol.co.uk)
Data:   2007-03-31 21:00

Hej.
Oczywiscie, ze mozesz.
Cokolwiek zrobisz, by byc blizej Jezusa Ukrzyzowanego w piatek za swoje grzeszne zycie, to wyjdzie ci tylko na zdrowie :-) (duchowe). Czas postu, to poszczenie od tego, co cie oddala od Jezusa, od Milosci Ukrzyzowanej.
Pomodl sie i zapytaj Jezusa, co cie najbardziej od niego oddala i w ten wlasnie piatkowy dzien pość od tej rzeczy, tego zjawiska.
Moze nie masz milosci do siebie - w piatkowy dzien znajdz sposob, by znow sie w sobie zakochac.
Moze nie masz milosci do innych - w ten wlasnie dzien wymysl cos specjalnego, co da troszke milosci drugiemu (rodzicom?)
Moze nie lubisz z Nim gadac na osobiste tematy - zmien w ten dzien swoja modlitwe, aby ją pogłębić.
Moze nie masz czasu czytac Jego Milosnego Listu na Zywo - Pisma Sw. - znajdz wiec czas w piatek na rozmowe tego typu.
Wierze jednak, ze Pan wskaze ci wlasciwa odpowiedz.
Powodzenia na drodze duchowej.
Damian

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-03-31 21:31

Kościół w Polsce zobowiązuje nas do wstrzemięźliwości od mięsa w piątki i powinniśmy mu być posłuszni. Gdybyśmy mogli sobie sami udzielać dyspensy, każdy by znalazł jakiś powód nieposzczenia. Twoja sytuacja naprawdę nie jest wyjątkowa. Uważam, że o tym należy porozmawiać ze swoim własnym spowiednikiem. Dyspensy od wstrzemięźliwości udziela proboszcz miejsca, ale tu nie ma żadnych podstaw. Tu może tylko "zadziałać" konfesjonał, czyli wgląd w twoje sumienie i rozważna decyzja. Nie internet.

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Bea (---.paemt704.dsl.brasiltelecom.net.br)
Data:   2007-04-01 15:53

No jasne, ze mozesz przyjac tego dnia inne umartwienia, co jednak nie zwalnia cie wcale z postu, ilosciowego i jakosciowego. Tak nam zaleca Kosciól i uwazam ze DWA razy w roku naprawde nikogo nie zamorduja (pomijam tu oczywiscie przypadki, ze naprawde nie mozna, ale to juz inny rozdzial).
Czy na twoim stole oprócz miesa na obiad nie ma czegos takiego jak ziemniaki czy cos innego? W czym problem? Czy ktos to w ciebie wmusza?

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: Femme (---.rybnet.pl)
Data:   2007-04-01 21:25

Piątek jest dniem pokutnym, czyli jak sama nazwa wskazuje obowiązuje nie tylko wstrzemiężliwość od pokarmów mięsnych, ale również od przyjemności. Uważam, że jakakolwiek zamiana nie ma najmniejszego sensu. Jezus z miłości do nas oddał swe życie, a my nie potrafimy z miłości dla Niego (w tym jednym dniu) zrezygnować z konsumowania pokarmów mięsnych. O zgrozo.

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-02 06:40

Nie kłóć się i nie spieraj z rodzicami. Okazuj szacunek i miłość. Po prostu w piątek nie jedz mięsa. Modl się za Waszą Rodzinę.

(51) Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. (52) Odtąd bowiem pięcioro będzie rozdwojonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; (53) ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej. Łk 12,51-53

Przypuszczam, że takie Twoje proste świadectwo po roku, dwóch, może trzech, odmieni serca Rodziców. Nie da im spokoju Córka, która po prostu cichutko nie je w piątki mięsa. To jest nie do uniknięcia - zaczną rozmyślać o Tych sprawach.

 Re: Czy mogę zamienić piątkowy czyn pokutny?
Autor: F.A.C. 77 (---.chello.pl)
Data:   2007-04-02 12:55

Czy nie da rady jeszcze pogadać z rodzicami, tylko na spokojnie i bez emocji: jak chcecie to Wy kochani rodzice jedzcie mięso w piątek, ale uszanujcie moją wolę i nie zmuszajcie mnie do jedzenia mięsa w piątek, bo jest do dla mnie ważne. Czy nie można zjeść tylko ziemniaków z sałatką, bez kotleta? To też będzie świadectwem Twojej wiary wobec nich. Jeśli to nie pomoże i rodzice będą Cię zmuszać do jedzenia mięsa, to proponuję się udać z pytaniem, które tu postawiłaś do księdza, przedstawić mu dokładnie całą sprawę, może on coś wymyśli i niech on oceni czy tu się jakaś "zamiana" czy dyspensa należy.
Pamiętajmy, że "To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu". (Mk 2, 27-28)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: