logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: dort (---.dsl.club-internet.fr)
Data:   2007-04-01 15:26

Pewnie juz moderatora zniecierpliwie, ale mam inne pytanie.

Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu. Chcac podjac post, postanowilam, jesc tylko chleb i pic wode (wzglednie herbate). Modlilam sie co wieczor i nie poszlam na proponowane wyjscia(do baru). Ale co zrobic jesli mysli byly skupione glownie na tym, ze "o udaje mi sie". Ze jest okazja, a ja nie uleglam. Wiec w sumie mysle o tym, ze jest inaczej niz zazwyczaj i troche dumy chyba z tego wyciagam. A najgorsze, ze jak juz jem chleb, to na prawde potrafi mi to sprawic tyle samo przyjemnosci co wielkie swiateczne jedzenie. Gdzie tu miejsce na jakies duchowe odkrycia? Co jest nie tak? Bo wydaje mi sie, ze taki post nie ma sensu, wiec go zarzucam.
Poza tym mam problem w kontaktach z ludzmi i swiatem, i ostatnio jeszcze bardziej sie od nich odsunelam i szukam wyjscia z tego, ale tez szukam jakiejs prawdziwszej mojej wiary, a boje sie, ze te drugie poszukiwania odsuna mnie juz calkiem od ludzi i zycia. Czy na prawde trzeba zerwac wszelkie wiezi z tym swiatem (tak doslownie), zeby na prawde uwierzyc, lub miec tego dowod namacalny?

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2007-04-01 16:52

Taki post ma sens. Jeżeli jest Ci łatwo - super. Nie zniechęcaj się :) myślę, że jeszcze przyjdzie na Ciebie czas. A miejsce na duchowe odkrycie? Wiesz, ile osób by chciało odczuwać to samo, co Ty? ;)
Co do szukania prawdziwszej wiary: pomoże Ci pewnie adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec, lektura Pisma Św., czy innych religijnych książek, post także. Chyba Twoim problemem nie jest prawdziwsza wiara, ale zastój duchowy. Może porazmawiaj z jakimś księdzem, jak wspomóc jego rozwój? jest mnóstwo możliwości. trzeba je tylko zauważyć, i wykorzystać.
pozdr. :)

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2007-04-01 20:46

Na stronie rekolekcji ignacjańskich www.rekolekcje.vel.pl znajdziesz świetny artykuł dotyczący postu i motywacji do jego podjęcia, napisany przez Aleksandra Szmemana 'Tylko modlitwą i postem'.
To naturalne, że kiedy jesteś głodna chleb smakuje wyjątkowo. Dziwne byłoby, gdybyś przez poszczenie straciła ochotę na jedzenie. Jaką wtedy wartość miałoby wyrzeczenia się czegoś, czego się nie lubi?
Na Twoim miejscu nie martwiłabym się tym, że tracisz chęć wychodzenia z dotychczasowymi znajomymi. Jednak pod pewnym warunkiem, dawnych znajomych powinni zastąpić nowi, bardziej związani z tym, co staje się dla ciebie ważniejsze, czyli z wiarą. Mnie też przestały w pewnym momencie interesować wcześniejsze zajęcia i znajomi, ale szybko pustka zapełniła się nową treścią.
I nowymi ludźmi.
Ale nie powinnaś się zupełnie odsuwać od ludzi. Droga pogłębiania wiary jest drogą bardzo trudną , wiele rzeczy Cię zaskoczy i sama mżesz sobie z nimi nie dać rady.

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: ona (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2007-04-01 20:47

Wiesz ja Ciebie podziwiam z tym postem, że przychodzi Tobie tak łatwo jedzenie samego chleba, bo ja też poszczę i jakoś jest mi "ciężko" jeść sam chleb (wolę nic nie jeść). Widocznie każdy inaczej to odbiera. Myślę, że każdy post jest dobry, a szczególnie właśnie o chlebie i wodzie, bo przecież Matka Boska prosiła aby w ten sposób pościć, więc musi mieć to sens i wartość.

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: Femme (---.rybnet.pl)
Data:   2007-04-01 21:13

Chleb smakował mi dopóki nie zaczęłam pościć w piątki o chlebie i wodzie. Teraz staje mi w gardle, ale nie poddaję się ponieważ wiem ile mogę zyskać. Znajomy mój podobnie jak i Ty, zjada go ze smakiem i nie ma w tym nic złego. Ważny jest cel dla jakiego pościmy. Każde wyrzeczenie w imię Boże ma sens. diabeł cieszy się z Twoich obaw, ponieważ postu boi się jak święconej wody. Poza tym nie lękaj się. Zaufaj Panu, a On Cię wyzwoli. Powierz Mu w modlitwie swe obawy, a przekonasz się, że otrzymasz pomoc. Szukaj Jezusa nie obok siebie, ale w swoim sercu. Codziennie rano zaproś Go do serca , domu, rodziny, pracy. Jezus tylko na to czeka - na Twoje zaproszenie, by móc rozpalać miłość i napełnić Cię pokojem.

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: yeah (---.softlab.gda.pl)
Data:   2007-04-01 22:18

Mnie w ogóle jest trudno pościć. oczywiście zachowuję post ścisły w Wilki Piatek i Środę Popielcową, ale mnie to duzo kosztuje. Co nie znaczy, ze jak mało kosztuje, to nie ma to sensu. Ciesz się, że umartwienie ciała przychodzi Ci tak łatwo. W dodatku możesz być radosna poszcząc, bo przecież o to Jezusowi chodzi :) a nie o poczucie wielkiego wyrzeczenia i w związku z tym przygnębienie.

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: dort (---.dsl.club-internet.fr)
Data:   2007-04-01 22:19

Tyle, ze chyba nie o to chodzi. Chodzi mi o to, ze to jest "wypelnianie" postu jakby to byla wlasna ambicja i tyle. W dazeniu do celu (szczegolnie niesprecyzowanego, a takim wydaje mi sie jakakolwiek wiara) zawsze bylam dosc nieugieta wiec post tez mi "wychodzi".Ale ja w tym widze tylko potwierdzenie wlasnej nieustepliwosci, niczego nowego sie nie ucze. Lub moze zbyt duzo oczekuje?

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: Michał z Kraku (---.chello.pl)
Data:   2007-04-01 23:13

„Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On rzeknie: Oto jestem!”
Iz 58, 6-9.

 Re: Co zrobic, kiedy post nie ma dla mnie sensu?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-02 09:38

Jesli poscisz, posc z milosci.
Niech post stanie sie dla Ciebie modlitwa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: