logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Adam (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-02 23:06

Wszakże pokora to nie tylko biadolenie, myślenie,że jestem nic nie wart, pozwalanie na to,aby inni ze mnie kpili, itp. Pokora to uznanie siebie w prawdzie: swoich wad, ale również swoich zalet. To jest właśnie pokora. ŁATWO SIĘ MÓWI, ALE JAK TO PRAKTYKOWAĆ???

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Frank (---.attu.pl)
Data:   2007-04-03 00:03

Wystarczy uwierzyc w Dobra Nowine, a Dobra Nowina jest prosta - Bog kocha mnie takiego jakim jestem. Ze slabosciami. Jesli czujemy sie przez kogos kochani, to nasze wady i zalety nie maja znaczenia, liczy sie tylko milosc i przebywanie z tym, kto nas kocha.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2007-04-03 00:15

Biadolenie i pokora to dwa różne bieguny. Tym bardziej myślenie, że nie jest się wartym przysłowiowego funta kłaków. Jak również pozwolenie, aby inni ze mnie kpili w ludzkim (popularnym) rozumieniu tego słowa, itp. To wszystko ma niewiele, albo i nic wspólnego z pojęciem pokory. Wzorem pokory i uniżenia jest Sługa Jahwe (Iz 53,7n; 42,1-4; 49,1-6; 50,4-9; 52,13-53,12) Jest On, jak podają teksty NT, typem samego Jezusa Chrystusa Mesjasza i Zbawiciela. Poczytaj sobie także Psalmy ukazujące człowieka pokornego, który ufa jedynie Bogu (Ps 10,17;22,27;25,9;34,3;37,11;69,33) Moze tam znajdziesz inspirację i prawdziwe zrozumienie czym jest pokora? Dzieki czemu zaczniesz ćwiczyć w sobie cnotę pokory.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-03 02:57

Zwyczajnie. Poza rachunkiem sumienia w ogóle nie myśl o sobie.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-04-03 03:37

Drogi Adamie,
"ŁATWO SIĘ MÓWI, ALE JAK TO PRAKTYKOWAĆ???"
Cos dla mnie. Mysle, ze posluszenstwo jest b. wazne, ale u mnie szwankuje.

Wczoraj po poludniu w kosciele Margaret przedstawila mi Ebony swoja 7-mio letnia wnuczke kazala jej odpowiedziec co bylo w niedzile i co bedzie w Wielki Czwartek. Pieknie odpowiedziala o Pamowej Niedzieli i o Ostaniej Wieczerzy. Potem mowila, ze chyba nic nie uczono jej o W. Piatku, Ebony na ten temat, odpowiedziala nie wiem. Mrugajac do mnie, dalej spytala jakos o posluszenstwo. Potwierdzilem mowiac, ze nawet P. Jezusa, bedac Bogiem byl poslyszny az do smierci na krzyzu.

Dzis po Mszy dalem James kopie odpowiedzi z dzisiejszej Mszy Sw, aby spytal jak to ona mowila o posluszenstwie i pokazal Margaret aklamacje do Ew.: ‘Glory and praise to you, Lord Jesus Christ ! (podeszla do mnie Chara z Indii z gr charyzmatycznej, spytala jak sie czuje, pokazalem jej co wlasnie pisze, akurat po angielsku, poprosila o buletyn z Palmowej niedzieli, ktory wlasnie wyjalem razem, mowiac, ze dawno nie byla w kosciele (chyba tylko w St Finbar’s?)) Hail to our king, obedient to his Father; he went to his crucifixion like a gentle lamb. – Czesc naszemu Krola, poslusznemu swojemu Ojcu; ktory szedl na ukrzyzowanie jak delikatny/spokojny/posluszny baranek’
Jurek

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: yeah (---.softlab.gda.pl)
Data:   2007-04-03 09:56

Trzeba czuć się szczęśliwym, absolutnie szczęśliwym z racji tego, że jesteś kim jesteś, masz, co masz, nie masz, czego nie masz....
Pokora to po prostu przyjmowanie rzeczywistości jako daru od Boga.
Pax

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: LukeWŚSD (---.chello.pl)
Data:   2007-04-03 10:13

"Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim". Mt 18, 3-4.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-03 10:22

Wlos mi sie zjezyl, kiedy przeczytalam, ze pokora to biadolenie. Pan Jezus byl pokorny, ale na pewno nie biadolil, nie myslal, ze jest niczego nie wart, niekoniecznie pozwalal zaraz, zeby inni z Niego kpili, raczej: chcial ich doprowadzic do poznania Prawdy.

Praktykowanie pokory to praktykowanie prawdziwej, ofiarnej milosci (zob. 1Kor 13, 1-13), ktora patrzy na tych, ktorym sluzy, az do zapomnienia o sobie, tzn. zapomnienia o sobie w sensie egoistycznego myslenia, skupienia na sobie, bo czlowiek sam sobie tez usluzyc musi.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: kaczka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-04-03 10:59

Pokora to prawda, żyj prawdą....a pokora sama przyjdzie.

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Dziadek_Muminka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-04-03 11:02

http://www.mateusz.pl/mt/ko/ko-jppdn.htm
http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_28.htm
http://www.mateusz.pl/duchowosc/wakacje98/w980830.htm
pozdrawiam:)

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-04-03 11:57

Dzis bylem na pogrzebie, niezwyczajnym pogrzebie. Jim powiedzial, ze nie mozemy dekorowac kosciola na Triduum, dopiero w W. Czwartek po poludniu, bo o 14-tej jest jeszcze slub, a dzis jest pogrzeb ofiary w tunelu. 10 dni temu zderzyly sie samochody i byl wybuch i pozar. Poniewaz cale towarzystwo jest niewierzace, wiec siostra zakonna z rodziny zmarlego ma prowadzic pogrzeb cywilny w St Finbar’s.
Byl pelen kosciol ludzi, pozniej smiech, oklaski, wiec wszedlem na chor, slucham wspanialego zyciorysu 38 letniego Deryna, potem jednego przemowienia, drugiego, trzeciego, itd., ktore jak mysle zapowiadala wlasnie ta siostra.
Pomyslalem, jest wielki tydzien i moze jestem jedynym wierzacym w tym kosciele, wiec zdobylem sie na odwage, aby przecisnac sie przez tlum i isc przed tabernakulum modlic sie. I tak bylo prawie przez 2 godziny do 15-tej, liczac demontarz urzadzen naglosnieniowych.
Jedyne co bylo religijne to:
· Ps 23, ‘ Psalm. Dawidowy.
Pan jest moim pasterzem*, nie brak mi niczego…
4 Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska*
są tym, co mnie pociesza.
Ktory przypadkowo wczoraj obok Ps 116, 56 i 22 czytalem.
· i jakies wspomnienia Mandeli,
· no I na poczatku, jak pozniej sprawdzilem ‘Zadziwiajaca Laska’ piekny utwor kapitana statku, Johna Newtona, ktory w niesomowitym sztormie widzac smierc, nawrocil sie, napisal ten utwor:
‘Amazing Grace
Amazing grace! (how sweet the sound)
That sav’d a wretch like me!
I once was lost, but now am found,
Was blind, but now I see.

’Twas grace that taught my heart to fear,
And grace my fears reliev’d;
How precious did that grace appear,
The hour I first believ’d!

Thro’ many dangers, toils and snares,
I have already come;
’Tis grace has brought me safe thus far,
And grace will lead me home.

The Lord has promis’d good to me,
His word my hope secures;
He will my shield and portion be,
As long as life endures.

Yes, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease;
I shall possess, within the veil,
A life of joy and peace.

The earth shall soon dissolve like snow,
The sun forbear to shine;
But God, who call’d me here below,
Will be forever mine.’
Juz mialem spytac siostre Judy, ktora to wlasnie rano oznamila Jimowi o pogrzebie, po co to wszystko wlasnie u nas w kosciele?

Na Spirit Daily czytam:
‘WISPS (PIECE) OF PERSECUTION: ATTACKS AGAINST CATHOLICISM NOW REACHING NEW – HEIGHTS – Fragmenty oskarzen: Atak przeciwko kkatolicyzmowi osiaga nowe apogeum’
http://spiritdaily.com/comingpersectution.htm
“Nadchodzi. Mozna odczuc… Wielkonoc nie bedzie dlugim ‘weekend(em)’ I nie bedzie ‘Swiety (wielki) Tydzien, ale wiosenna przerwa…
Kard. Tarcisio Bertone w ostatnim tyg. ganil media, ze zwracaja uwage na kryzs seksualny, ale ignoruja tysiace charytatywnych dzialan Kosciola.
Autor pyta:
Czy to reprezentuje kraj (USA) gdzie 90% wierzy w Boga. Czy to jest ochrona chrzescijanstwa? Czy nowa nie zobowiazujaca religia rosnie aby to zastapic?
‘Antychryst” czai sie za rogiem w ‘illuminati’, albo obojetnosci religijnej mas?
Obawiam sie ze, ze on jest juz w kosciele.
Jurek

 Re: Jak cwiczyć się w cnocie pokory?
Autor: aleksandra (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2007-04-03 15:58

..a może ta litania wskaże Ci drogę?

LITANIA POKORY

JEZU CICHY I POKORNEGO SERCA – Wysłuchaj mnie!

- Od pragnienia, by być szanowanym – Wybaw mnie Panie!
- Od pragnienia, by być kochanym
- Od pragnienia, by być chwalonym
- Od pragnienia, by obdarzano mnie czcią i zaszczytami
- Od pragnienia, by być więcej lubianym od innych
- Od pragnienia, by zwracano się do mnie o radę
- Od pragnienia, by być podziwianym
- Od obawy, by nie być upokorzonym
- Od obawy, by nie być lekceważonym
- Od obawy, by nie być odrzuconym
- Od obawy, by nie być oszukanym
- Od obawy, by nie być zapomnianym
- Od obawy, by nie być wyśmianym
- Od obawy, by nie być obrażonym
- Od obawy, by nie być podejrzanym
- Od obawy, by nie być ostatnim

- Aby inni byli bardziej kochani ode mnie
- Daj mi łaskę pragnienia tego, Panie!
- Aby inni mogli wzrastać w opinii świata, a ja abym mógł się umniejszać
- Aby inni mogli być chwaleni, a o mnie aby się nie troszczono
- Aby inni mogli być bardziej lubiani we wszystkim
- Aby inni byli świętsi ode mnie, byle bym ja na ile mogę stał się świętym
- Abym nienawidził wszelkiego grzechu, lecz pragnął świętości całym sercem
- Abym pragnął zawsze poznać prawdę o sobie
- Abym zawsze pragnął uznać prawdę o sobie
- Abym zawsze pragnął żyć prawdą o sobie

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: