logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: przyszła mężatka (88.220.143.---)
Data:   2007-05-03 12:54

Mam jeszcze wątpliwości odnoście tego co będzie można po ślubie, chodzi o pewne rodzaje zachowań w sferze seksualnej.
Jakie książki powinnam poczytać, które wyraznie by mi wyjaśniły moje wątpliwości, gdzie szukać tego w necie?
Czy jest w necie jakas stronka, obsługiwana przez księdza, gdzie można zadać konkretne pytanie. Wiem, ze najlepiej na spowiedzi tylko ze człowiek sie krepuje tak otwarcie powiedziec o co chodzi, o jaki typ zachowania.

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2007-05-03 15:52

może www.lmm.pl - na forum są świetni ludzi i mnóstwo tematów ;)
Słyszałam, że polecana jest książka "Dobra nowina o seksie i małżeństwie".
pozdr.

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Malgosia (146.203.130.---)
Data:   2007-05-03 16:08

Gratuluje myslenia przyszlosciowego. Godne pochwaly jest, ze szukasz/szukacie odpowiedzi na pytania juz teraz, ze myslicie o tym, jak wspolzycie moze i powinno ubogacac Wasz zwiazek. Nie jest to zbyt czeste podejscie, wiec tym wieksze moje uznanie.
Ksiazek na ten temat jest na rynku mnostwo. Niektore podchodza do zagadnienia bardziej od strony psychologii mezczyzny i kobiety, inne ucza metod planowania rodziny, inne jeszcze podkreslaja teologie malzenstwa i ten wymiar we wspolzyciu. Sa wreszcie ksiazki, ktore podejmuja zagadnienia budowania trwalego zwiazku i naszej zdolnosci do kochania. Tacy autorowie jak Grzybowscy, Wolochowiczowie, o. Meissner oraz wielu innych moga sluzyc Wam pomoca.
A moze rekolekcje dla narzeczonych, moze spotkania z innym malzenstwami by byly pozyteczne?

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-03 16:10

Encyklika Ojca Świętego Pawła VI Humanae vitae
o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego
Adhortacja apostolska Ojca Świętego Jana Pawła II Familaris conasortio
o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym
Instrukcja o szacunku dla rodzącego się życia ludzkiego
i o godności jego przekazywania: Dantum vitae
www.nonpossumus.pl

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Monika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-03 17:47

Przyszła żono, zajrzyj także tutaj: http://www.szansaspotkania.net/
Może znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości...
pozdrawiam :))

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2007-05-03 18:33

Pewnie, że najlepiej zapytać "na żywo". Jeśi nie księdza w konfesjonale, to może jakieś znajome małżeństwo, o którym wiecie, że żyje zgodnie z nauką Kościoła? Może spróbujecie w poradni małżeńskiej - zwykle są tam doświadczeni ludzie. Myślę, że warto "zainwestować" w tę sferę małżeństwa i nie chodzi tu tylko o rozwianie wątpliwości co można, co nie, ale o całościowe spojrzenie na wspołżycie małżeńskie, na płciowość i relacje w małżeństwie.
Ze stron - na www.przeznaczeni.pl jest dział "zapytaj małżeństwo" - można wysłać maila. Może pomyślicie też o takiej inwestycji jak spotkania małżeńskie? Już na przyszłość:) http://www.spotkaniamalzenskie.pl/index.html
Z książek Piotr i Mariola Wołochowicz, Seks po chrześcijańsku , Jacek Pulikowski, Wartość współżycia małżeńskiego.
pozdrawiam ciepło

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Ulka (---.toya.net.pl)
Data:   2007-05-03 19:04

Spójrz jeszcze na stronę http://www.szansaspotkania.net/
Dokładnie jej nie przeglądałam, ale może znajdziesz coś dla siebie

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Verba Docent (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2007-05-03 19:15

Proszę o kontakt na priva.

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Karolina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-03 20:35

Na którejś ze stron katolickich przeczytałam, że:

We współżyciu seksualnym między małżonkami dozwolone jest w zasadzie wszystko (w zasadzie, gdyż wykluczone są zachowania obrażające godność partnera, np. zmuszanie do współżycia) byle stosunek w swoim naturalnym przebiegu nie wykluczał możliwości poczęcia. Nie są grzechem a) Wszystkie myśli o wspólnym życiu małżeńskim, pragnienia przeżyć seksualnych, wyobrażenia życia seksualnego małżeńskiego, o ile nie wywołują orgazmu b) Wzajemne pieszczoty, chociaż bardzo podniecające, dające dużą przyjemność seksualną, byle nie wywoływały orgazmu poza stosunkiem małżeńskim. Gdyby przypadkowo nastąpił orgazm niezamierzony ? grzechu nie będzie. W przyszłości należy zachować większą ostrożność. c) Nawet zapoczątkowane zespolenie cielesne i zaniechane, o ile nie prowadziło do wywołania orgazmu u mężczyzny i kobiety nie jest grzechem.

Na podstawie podręcznika teologii moralnej: A. Kokoszka, Moralność życia małżeńskiego

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-05-04 00:09

Sam byłem wiele lat w poradni małżeńskiej w parafii, znam trochę środowisko, wiesz co Ci poradzę? Nie pytaj w poradni, zapytaj mądrego księdza (choć też różnie bywa), znajdź mądre książki (koniecznie z imprimatur)

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2007-05-04 10:00

A. Kokoszka, Moralność życia małżeńskiego, Tarnów 1997

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2007-05-04 10:04

A moze by pogadać z tym, z którym owo życie seksualne zamierza Pani dzielić? Moze facet będzie też miał coś ciekawego (dla Pani) do powiedzenia w tej sprawie?

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: K. (---.lublin.mm.pl)
Data:   2007-05-04 18:21

Panie Verba Docent, wyprzedził mnie Pan

Właśnie miałam napisać, że właściwie, nie wiadomo o co dokładnie Przyszła Meżatka chce zapytać, i szczerze mówiąc myślę, że należy mimo wszystko zacząć od narzeczonego, a potem ewentualnie (może razem?) radzić się księdza. Bo cóż za pożytek, że będzie wiedzieć wszystko, jeśli mąż będzie miał nie tylko inną wiedzę, ale - być może - i postawę?

PS. Kiedyś chciałam napisać do Pana Verba Docent, ale adres, który wyświetla się po kliknieciu w pseudonim, według mojego komputera nie istnieje. Czy jest aktualny?

Serdecznie pozdrawiam, K.

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Pax (---.such.nat.hnet.pl)
Data:   2007-05-04 20:05

http://www.szansaspotkania.net dobra strona prowadzona przez o. dr teologii

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: J (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2007-05-04 20:18

Hmm... czyżby to przyszły mąż miał być dla żony wyrocznią moralną? A jeśli jego sumienie nie jest prawidłowo ukształtowane?

Zachęcam do użycia wyszukiwarki i przejrzenia zasobów forum. Temat był wiele razy poruszany.

 Re: Co po slubie - wątpliwości w sferze seksualnej.
Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2007-05-07 14:06

Witaj. oczywiscie warto czytac madre ksiazki, warto rozmawiac z madrymi ludzmi ale chrzescijanstwo ze swoim powolaniem do synostwa czyli do wolnosci nie daje nam odpowiedzi na wszystkie nasze pytania i watpliwosci. Zgadzam sie z sugestiami kilkorga moich poprzednikow zachecajacymi was do budowania waszej wspolnej odpowiedzi na pytanie jak budowac wasze zycie, wasze malzenstwo, wasza milosc, waszeszczescie, wasza rodzine na wszystkich plaszczyznach , takze na tej seksualnej. Wasza jednosc w szukaniu wspolnej recepty, wspolnej formuly jest warta wszystkich pieniedzy :-) Mozna to robic na wiele sposobow ale powtorze - nie liczylbym na to ze wejdziecie na jakas madra strone, kupicie jakas madra ksiazke, spotkacie najmadrzejszego nawet kaplana czy doradzce rodzinnego, przekazecie mu liste waszych watpliwosci a on odwzajemni sie wam plikiem sutecznych recept i jedynie slusznych rad.
Jesli chcesz - napisz do mnie albo lepiej napiszcie razem na priw - moze bede mogl wam cos podpowiedziec ale przede wszystkim probujcie sami rozmawiac o swoich pytaniach, obawach, niepokojach, probujcie je powierzac Panu Bogu na wspolnej modlitwie, wybierzcie sie na jakies rekolekcje, poszukajcie sobie waszego miesca w Kosciele w ktorym bedzie mogli na powaznie, z moca zblizac sie do Pana Boga i do siebie. Jest w Kosciele wiele wspolnot wspierajacych malzenstwa w poszukiwaniach najlepszej recepty na ich zycie i milosc. To wielki skarb Kosciola i szkoda byloby z niego nie korzystac.
pokoj Tobie
Tomek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: