logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chcą mnie odwołać z roli chrzestnej.
Autor: Magda (---.tvk.torun.pl)
Data:   2007-05-07 16:15

Dowiedzialam sie, ze nie mozna zrezygnowac, ani nie mozna odwolac chrzestnego ze swojego stanowiska, chociaz nie prowadzi życia zgodnego z wiarą i odpowiadającej funkcji, jaką ma pełnić.
W zwiazku z tym mam rowniez pytanie: - co to jest kara kanoniczna deklarowana, bo prawem wymierzona - jest dosc jasnym sformulowaniem.
A takze kolejne pytanie - za co sa kary kanoniczne.
I ostatnie - kto moze zmienic cokolwiek, lub kanonicznie, aby chrzestnego ze statusu chrzestnego odwolac. Pytam, bo ostatnio Papiez zmienial cos a propos wlasnie chrzestnych uczestniczacych lub majacych uczestniczyc w chrzcie.
Dzieki za wszyskie odpowiedzi.

 Re: Chcą mnie odwołać z roli chrzestnej.
Autor: Verba Docent (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2007-05-07 18:08

Wyjaśnijmy sobie parę drobiazgów. Chrzestny to nie jest stanowisko, nie można go ani powołać ani odwołac, tym bardziej nie można się go zrzec.
Chrzestny wg Kodeksu Prawa Kanonicznego (kanono 872) to osoba, która ma: "dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązek". To raczej towarzysz, pomocnik a także świadek.

Co to jest kara wg prawa kanonicznego? To sankcja, reakcja (uczenie nazywa się to funktor normotwórczy) na określone zachowanie będące wbrew imperatywowi określonemu przez normy prawne. W skrócie: Jeśli ktoś robi to tamto (to jest tzw. hipoteza), czego zabrania się tu i tu (tu wskazuje się na normę, np. paragraf kodeksu), to musi się liczyć, że spotka go taka a taka kara (to jest właśnie sankcja). Są kary poprawcze (np. zakaz przyjmowania lub sprawowania sakramentu) i kary ekspiacyjne (np. pozbawienie urzędu kościelnego, przywileju, łaski).

Za co kary? Za przestępstwa, które są wymienione w kodeksie. Nie ma przestępstwa w kodeksie, nie ma kary za nie.

Kto może odwołać chrzestnego? Odpowiedź: nikt. Jak to się dziś modnie mówi: "nie ma takiej opcji".

Jeśli chodzi o przepisy prawa kanonicznego odnośnie chrzestnych, to papież (najwyższy prawodawca) nic nie zmieniał od roku 1983. Przynajmniej nic na ten temat nie słyszałem.

Generalnie: oferując komuś funkcję chrzestnego ponosimy konsekwencje.

 Re: Chcą mnie odwołać z roli chrzestnej.
Autor: Magda (---.man.bydgoszcz.pl)
Data:   2007-05-09 10:24

Faktycznie, to nie Papiez zmienil.
Tylko pojawily sie wytyczne.

Jakby co, to cytuje znalezione wytyczne.
20.02.2007
Notoryczni grzesznicy nie mogą być chrzestnymi
KAI

Notoryczni grzesznicy, a także osoby, które swoim życiem i niemoralnym prowadzeniem się sieją publiczne zgorszenie nie mogą być rodzicami chrzestnymi - przypomniała kuria arcybiskupia w Santiago de Compostela.
W przekazanych księżom dyspozycjach nt. sprawowania sakramentów czytamy, że przy wyborze kandydatów na chrzestną i chrzestnego nie można brać pod uwagę jedynie więzów "pokrewieństwa, przyjaźni czy społecznego prestiżu".

Do pełnienia tych ról powinny być wybierane osoby, które "są w stanie skutecznie wpłynąć na chrześcijańskie wychowanie dzieci". Funkcja rodziców chrzestnych nie jest bowiem tylko "zwykłą procedurą i formalnością" - podkreśla dokument opublikowany w diecezjalnym biuletynie.

Dlatego osoby mające być chrzestnymi muszą prowadzić życie "zgodne z wiarą Kościoła". Ksiądz nie może więc pozwolić, aby zostali nimi ci, którzy nie przyjęli sakramentu bierzmowania, zawarli jedynie cywilny związek małżeński, są niepraktykujący albo odeszli od wiary.

W przypadku wątpliwości co do właściwej dyspozycji kandydatów na rodziców chrzestnych, duchowni powinni ich do tej roli przygotować poprzez wizyty w ich domach, spotkania w kościele, zaopatrzenie ich w odpowiednie materiały do lektury, w tym także katechizm. "Aby zapobiec nieprawidłowościom, kapłan nie mający bezpośredniej wiedzy o kandydatach, może ich poprosić o przestawienie metryk chrztu" - precyzują kurialne wytyczne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: