logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Krycha 1955 (---.adsl.alicedsl.de)
Data:   2007-09-15 22:54

Spotkalam sie z takim okresleniem: Domowe Kolo Modlitewne, nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi? Czy w takich modlitwach ksiadz musi brac udzial? Czy to sa jakies specjalne modlitwy? Czy kazdy moze sobie takie kolo zalozyc? Jestem tym zainteresowana i prosze o wyjasnienie.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: karinka (---.wroclaw.mm.pl)
Data:   2007-09-17 16:25

Krysiu, ja też nie wiem, o co chodziło autorowi tego określenia. Natomiast wiem, że nie ma przeszkód, by do własnego domu spraszać domowników, przyjaciół, sąsiadów, znajomych itp. na określony dzień tygodnia i określoną godzinę w celu modlitwy, np.różańcowej. Można gromadzić się co spotkanie w czyim innym mieszkaniu, a można zawsze w tym samym. Przecież tak robili pierwsi chrześcijanie - gromadzili się po domach, by śpiewać hymny, łamać chleb, krzepić się opowieściami o heroiźmie świadków Chrystusa itp.
Można modlic się w różny sposób, nie tylko różańcem, ale Liturgią Godzin, dzieleniem się Słowem Bożym, śpiewaniem Psalmów i pobożnych pieśni, krzepić się się wzajemnie świadectwami doświadczenia Boga... wszystko w atmosferze modlitwy. Jeśli takie zgromadzenia nabiorą stałego charakteru, będą miały ściśle określone miejsce i czas, to myślę, że można je spokojnie nazwać Domowym Kołem Modlitwewnym, jak równiez zgłosić ten fakt w parafii, prosząc np. o zapodanie istnienia takiego koła w ogłoszeniach parafialnych. Ale myslę, że nie ma konieczności zgłaszanie w parafii tego Koła.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-17 17:36

Spróbujmy to na części.
Koło - okrągły przedmiot ułatwiający przemieszczanie się innych przedmiotów.
Modlitwa - różnorodny w formach sposób zwracania się istoty stworzonej do Stwórcy.
Koło modlitewne: np. występujący w buddyźmie bębenek modlitewny. Osobnik zwracający się o łaskę do bóstwa, przyczepia do bębenka karteczkę z modlitwą. Zamiast wielokrotnie tę samą modlitwę, po prostu kręci odpowiednią ilość razy kołem (bębenkiem) powodując przemieszczenie się modlitwy w kierunku podmiotu.
Najtrudniejsze określenie: domowe. Nazwa sugeruje, że chodzi o przedmiot znajdujący się w domu, więc może chodzi o podręczny bębenek modlitewny, który można używać w domu, zamiast uczęszczać w tym celu do świątyni? Czyli jak wnioskuję, chodzi o domowe urządzenie usprawniające wielokrotne odmawianie tych samych modlitw (różaniec, koronka, litanie itp.), poprzez zamianę energii kinetycznej w modlitewną.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Krycha 1955 (---.adsl.hansenet.de)
Data:   2007-09-17 17:40

Hallo.
Dziekuje za odpowiedz, przyznam, ze i ja tak to sobie wyobrazalam, ale ciagle nie wiem czy do takich modlitw dolacza sie intencje i czy musi byc kaplan obecny, bo wydaje mi sie, ze to jest troche tak jakby "slepy prowadzil slepego"
A moze wlasnie to na tym polega, zeby sie wzajemnie douczac.
Pozdrawiem

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-17 20:08

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1190044603

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-17 20:36

Nie jestem pewien o co dokładnie chodzi.
Jeśli o to o czym pisali moi Przedmówcy - to wszystko OK.
Chciałbym powiedzieć jednak że spotkałem się z czymś podobnym, co było po prostu miejscem rekrutacyjnym do pewnej - powiedzmy delikatnie - "niezbyt ortodoksyjnej" grupy religijnej (nazywało się to "Dom modlitwy").
Więc jeśli Cię zapraszają, lepiej dokładnie się dowiedzieć
pozdrawiam serdecznie
Marek

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-17 20:43

P.S.
Myślę, że samo urządzenie wystarczy, po to zostało skonstruowane, kapłan byłby tu zbędnym dodatkiem, zresztą w Europie Zachodniej już jest.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-18 08:53

Coś mi się wydaje - Michale - że patrzysz na koniec własnego nosa. Nie wszędzie panują takie warunki jak na Górnym Śląsku, gdzie odległość pomiędzy jednym kościołem a drugim rzadko przekracza 2-3 km a na dodatek kursują co parę minut tramwaje i autobusy. A i taksówki nie należą do rzadkości. Ja sobie przypominam moje "wczasy pod gruszą" w Zawoji-Widłach gdzie do małej kapliczki przyjeżdżał na jedną jedyną mszę św. ksiądz z centrum Zawoji albo odprawiał ją bywający tu na wczasach ks. Karol Wojtyła (także jako biskup i kardynał). Na codzień jednak trzeba było iść na piechotę ponad godzinę do centrum Zawoji. Cóż zatem pozostało pobożnym Góralom a zwłaszcza Góralkom poza własnym domem albo - gdy dopisywała pogoda - Krzyżem na rozstaju dróg?! I wierz mi Michale, że były to wspaniałe przeżycia religijne.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-18 15:46

Ależ kochany Tisie, ja całym sercem popieram nowe technologie, także w modlitwie, źle mnie odczytałeś, to co piszę to (krypto)reklama.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-18 17:28

Krycha,
ja też nie słyszałam o takich kołach, więc czekałam z ciekawością na odpowiedzi innych. Skoro nikt na forum się z tym nie spotkał, to wygląda na to, że jest to pomysł lokalny w jakiejś diecezji, czy parafii. W internecie można w niektórych parafiach znaleźć Koła Modlitewne, może to ich cząstka? A wtedy Domowe Koła mogą być kierowane przez kapłana w parafii, mogą się co jakiś czas spotykać razem.
Równie dobrze mogą te Koła funkcjonować w Domowym Kościele (Ruch Światło Życie dla rodzin), też regionalnie. Nie sądzę, żeby ksiądz mógł być obecny na każdej takiej modlitwie, Koła zapewne są tworzone właśnie po to, żeby ta wspólna modlitwa była częsta, lub codzienna.

Jakkolwiek by było, każda rodzina ma święte prawo modlić się wspólnie. Nie potrzebuje do tego ani nazwy, ani obecności kapłana, ani studiów teologicznych. Od zawsze większość rodziców uczy dzieci modlitwy, a coraz częściej bywa tak, że gdy dzieci zaczynają jeździć na rekolekcje różnych ruchów - to one z kolei uczą modlitwy rodziców. Natomiast niezmienną prawdą jest, że tak naprawdę modlitwy uczy nas Duch Święty, na tyle, na ile Mu na to pozwolimy. Modlitwy uczy się najlepiej i przede wszystkim właśnie podczas modlitwy. Konsekwentna codzienna modlitwa sprawia, że sami odkrywamy swoją drogę modlitewną. Częściowo możemy ją przekazać innym, ale tylko częściowo, zawsze trzeba zostawić miejsce na to, że ich Bóg może prowadzić inna drogą.

Podziwiam rodziny, które się razem modlą, podziwiam i zazdroszczę. Jeśli potrafisz Krycha wprowadzić to u siebie - nie pytaj jak to robią inni, ale zrób po swojemu. Na pewno będzie dobrze. Każda modlitwa jest dobra. Jeśli będzie trzeba dla dzieci trochę ją urozmaicić - na pewno z czasem sobie poradzisz, sama, albo korzystając z pomysłów innych (ruchy, książki, rozmowy). A jeśli dzieciom to pomoże (bo często pomaga) to nazwij wasze spotkania jak zechcesz, również może być Domowym Kółkiem Modlitewnym, dopóki nie dowiesz się co to naprawdę jest.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: Krycha 1955 (---.adsl.hansenet.de)
Data:   2007-09-18 21:14

Jeszcze raz bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.
Modlitwy nigdy nie jest zaduzo, wlasnie dzisiaj rozmawialam na ten temat z moim proboszczem i on mi dal zielone swiatlo na takie wlasnie spotkania modlitewne. Nieistotne jest wcale jak te spotkania beda sie nazywaly, wazne jest, zeby byly napelnione Duchem Swiętym. Mysle ze to jest warte sprobowania, tym bardziej, ze jak zauwazylam (kiedy niema sie tej mozliwosci codziennie uczestniczyc we Mszy Sw) potrzeba na takie "rodzinne" modlitwy jest duza. Modlcie sie za mnie abym z pomoca Ducha Swiętego byla godna cos takiego poprowadzic.
Pozdrawiam i Zostancie z Bogiem.

 Re: Co to jest Domowe Kolo Modlitewne?
Autor: jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2007-09-19 11:59

Droga Krysiu,
Niech Wam Bog blogoslawi, mysle ze szczegolnie w Niemczech potrzebna jest re-ewangelizacja. Bede sie modlil.
Mystery Of A Pontificate: Saintly Pope Reigned During 'Release' Of Dark Spirits
http://www.spiritdaily.org/MHB%20editorials/The%20pope/piusix.htm
jurek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: