logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Poszukuję formuły spowiedzi po angielsku.
Autor: Ania (---.alfanet.lublin.pl)
Data:   2007-09-20 14:25

Niedługo wyjeżdzam do pracy do Anglii. Język angielski umiem średnio, nawet bardzo średnio. W czasie tego roku nie chciałabym jednak rezygnować ze spowiedzi. Czy ktoś mógłby napisać mi, jaka obowiązuje formuła spowiedzi w języku angielskim. W rejonie, gdzie czeka na mnie posadka nie ma niestety polskiego kościoła. Z góry dziękuję za pomoc.

 Re: Poszukuję formuły spowiedzi po angielsku.
Autor: moderator (---.dyn.optonline.net)
Data:   2007-09-21 02:53

Penitent: Praised be Lord Jesus Christ.
Spowiednik: Now and forever.
Penitent: In the name of the Father, and of the Son, and of the Holy Spirit. Amen.
Forgive me, Father for I have sinned. My last confession was ... x weeks, months ago (albo: It has been ... since my last confession). I have offended God with following sins: (albo - My sins are...)

Akt żalu można wzbudzić po polsku. Po angielsku jest np. tak:
O my God, I am heartily sorry for having offended You, and I detest all my sins because of your just punishment, but most of all because they offend You, my God, who art all-good and deserving of all my love. I firmly resolve, with the help of Your grace, to sin no more and to avoid the near occasion of sin. In the name of the Father, and of the Son, and of the Holy Spirit. Amen.

Rozgrzeszenie:
God, the Father of mercies, through the death and resurrection of His Son has reconciled the world to Himself and sent the Holy Spirit among us for the forgiveness of sins; Through the ministry of the Church may God give you pardon and peace,
and I absolve you from your sins in the name of the Father, and of the Son, and of the Holy Spirit.
Penitent: Amen.
Spowiednik: Give thanks to the Lord, for He is good.
Penitent: His mercy endures for ever.
Spowiednik odsyla penitenta: The Lord has freed you from sin. May He bring you safely to His Kingdom in heaven. Glory to Him forever.

ps. Powyższą formułę spowiedzi w języku angielskim dodałem do mojej strony www.spowiedz.pl/obrzed.htm
moderator

 Re: Poszukuję formuły spowiedzi po angielsku.
Autor: Agnieszka (---.sa.bigpond.net.au)
Data:   2007-09-21 12:02

Kiedy po raz pierwszy spowiadalam sie po angielsku, uprzedzialm ksiedza, ze nie znam zadnej formulki, a angielski nie jest moim ojczystym jezykiem. Zatem bylo wyznanie grzechow, postanowienie poprawy - wlasnymi slowami i potem rozgrzeszenie. W niczym to nie przeszkadzalo.

 Re: Poszukuję formuły spowiedzi po angielsku.
Autor: Maciej (---.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-01-08 12:53

Aniu,
Mając kilkudziesięcioletnie doświadczenie odbywania spowiedzi twarzą w twarz po angielsku chętnie się podzielę spostrzeżeniami dlaczego wlaśnie tak.
Przez ostatnie 43 lata mieszkałem w Nowym Jorku i choć jest tam możliwość chodzenia do spowiedzi po polsku, wolałem język angielski. Niektóre odpowiedzi na tym forum zamieszczone wymieniają wiele zalet spowiadania się w obcym języku. Ale w moim wypadku chodzilo o to, że żyjąc w środowisku akademickim i dobrze wspominając konwersatoria u Św. Anny w Warszawie, chciałem ustanowić podobne kontakty także w Nowym Jorku. Zaletą tego było, że poznałem bliżej księży a oni mnie i dzięki temu spowiedź miała zawsze bardziej osobisty i przyjacielski nawet charakter. Po pewnym czasie, z wyższej konieczności, znalazłem się w kościele parafialnym, do którego przeniesiono owe duszpasterstwo. Tam też doświadczyłem szczególnej wartości spowiedzi twarzą w twarz. Jest wtedy szansa przedstawienia się nie tylko jako grzesznika, lecz także jako człowieka, umiłowanego dziecka Bożego, a więc z zasady po spowiedzi był czas na rozmowę o jnteresujących mnie, dla mnie istotnych aspektach wiary a nawet teologii. Zabierało to wszystko jakieś pół godziny, nie było pośpiechu, bo nie było świadomości po naszej stronie jaka to długa kolejka jest przed konfesjonałem.

Nie lękaj sie, że to obcy język. Tak, lingwistycznie jest obcy, ale nie jest obcy jako język serca. 'Nie lękajcie się' powiedział Pan i powtórzył św. Jan Paweł II.
I jeszcze jedno: jest jak najbardziej poprawne uśmiechać się podczas spowiedzi.
Maciej

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: