logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak to jest z wystąpieniem z żeńskiego zakonu?
Autor: Kropkaa (---.pp.com.pl)
Data:   2007-09-21 18:20

Czy zakonnice, które chcą zrzucić habit mają taką samą drogę jak księża czy zakonnicy? Nurtuje mnie to pytanie i nie wiem gdzie mogę o to zapytać, więc pytam tutaj.

 Re: Jak to jest z wystąpieniem z żeńskiego zakonu?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-21 20:25

Zależy czy są po ślubach wieczystych czy tylko czasowych. Jeśli śluby czasowe się kończą to każda zakonnica i brat zakonny może wystąpić ==> nie odnawiając ślubów. Indult wyjścia z zakonu i zwalniający ze ślubów wieczystych wydaje Stolica Apostolska dla zakonów na prawie papieskim lub biskup diecezjalny dla zakonów na prawie diecezjalnym (Kanony 691 i 692 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

 Re: Jak to jest z wystąpieniem z żeńskiego zakonu?
Autor: Kropkaa (---.pp.com.pl)
Data:   2007-09-21 21:24

Jeśli dobrze zrozumiałam, że jeśli ktoś złoży czasowe śluby, to musi być w zakonie do ich wygaśnięcia i nie może wyjść tak po prostu kiedykolwiek?

 Re: Jak to jest z wystąpieniem z żeńskiego zakonu?
Autor: :) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-21 23:41

Nie musi być w zakonie do wygaśnięcia ślubów, natomiast musi ich dochować do momentu wygaśnięcia, lub zwrócić się do przełożonego z prośbą o zwolnienie z nich.
Dokładnych informacji na pewno udzieli bezposredni przełożony. Może ta osoba również zapytać swojego spowiednika :)

 Re: Jak to jest z wystąpieniem z żeńskiego zakonu?
Autor: M (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-22 04:06

Ślubowanie to nie są więzy fizyczne, typu np. kajdany :) lecz więzy miłości (np. małżeństwo, zakon). Innym rodzajem nakładania na siebie zobowiązań są więzy wynikające z zawarcia umowy (pisemnej bądź ustnej). Istnieją zasady, zarówno prawne jak i moralne czy honorowe, że umów się dotrzymuje. Pracę zawodową możesz opuścić w określony sposób. W Zakonie i Prawie Kanonicznym też obowiązują pewne reguły, które przytoczył wyżej ks. Marian. Nie wychodzi się z pracy zawodowej, z Zakonu i z innych struktur ot tak, jak napisałaś: "tak po prostu kiedykolwiek". Nawet wychodząc z rodzinnego domu na dłużej należy uzgodnić to z domownikami, bo będą się niepokoić lub zburzysz określony ład domowy (analogicznie zawodowy, społeczny, itd.). W Zakonie jest to przede wszystkim ślubowanie Bogu, a nie tylko Przełożonym Zakonu, stąd droga ==> bezpośredni przełożony i spowiednik.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: