logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co nam daje woda święcona?
Autor: Ewcia (89.174.61.---)
Data:   2007-09-24 20:59

Nasuwaja mi sie takie pytania: Co nam daje woda święcona? Dlaczego kropimy nią trumnę podczas pogrzebu? Czy takie pokropienie moze przyczynic sie do wyjscia tego zmarlego z czysca?

 Re: Co nam daje woda święcona?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2007-09-25 00:39

Problem jest bardzo poważny. I nie da się go tak od razu dogłębnie wyjaśnić, dlatego sama sobie poczytaj:
tutaj i
tutaj a także
tutaj i jeszcze
tutaj a tu
arcyciekawe
to chyba nie na temat, ale co jest na temat?
czytaj
a, nie będę wiśnia, poczytaj sobie:
także

 Re: Co nam daje woda święcona?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-25 09:13

Krótkie prześledzenie historii rozwoju obrzędu pogrzebu może stanowić pewne wyjaśnienie znaczenia użycia wody podczas pożegnania zmarłego. Oto kilka cytatów z pracy ks. Bogusława Nadolskiego "Liturgika.Tom III" (Pallotinum):

1. W Kościele pierwotnym: "Rozumiejąc śmierć jako paschę, chrześcijanie wzorowali się przy pogrzebie na Wigilii Paschalnej" (str.276) - centralnym elementem Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota) jest liturgia chrzcielna

2. W średniowieczu: "W X stuleciu powstałą tzw. 'absolutio', rodzaj pożegnania umarłego, z odpowiednią modlitwą, pokropieniem wodą święconą i okadzaniem trumny. 'Absolutio' wzbogacono w XI w. o modlitwę 'Libera me' /.../ Modlitwa ta nadała 'absolutio' wyraźniejszy charakter prośby o zachowanie od potępienia. Przetrwała aż do reformy /.../ w 1969r". (str.278)

3. Reforma liturgii w XX wieku (Sobór Watykański II): "Obrzęd pogrzebowy, zgodnie z założeniem 'Konstytucji o liturgii' /.../ jest nie tylko oddaniem czci zmarłemu /.../ lecz przede wszystkim wyznaniem wiary, że śmierć chrześcijańska jest udziałem w tajemnicy paschalnej Chrystusa i jej odzwierciedleniem. W tym kontekście zrozumiałe jest podkreślenie związku smierci z sakramentem chrztu i Eucharystii. Śmierć stanowi wypełnienie życia sakramentalnego, począwszy od zanurzenia w śmierci Chrystusa w chrzcie, poprzez Eucharystię - pokarm nieśmiertelności, chrześcijanin zdąża do pełnego udziału w zmartwychwstaniu Zbawiciela". (str.284-285)

 Re: Co nam daje woda święcona?
Autor: Teofil Jan S. (tis) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-25 09:47

Na pewno nie raz w niedzielę poszłaś do kościoła na "sumę". A wtedy (tak jest przynajmniej w kościołach na Górnym Śląsku) przed rozpoczęciem właściwej mszy św. kapłan - okryty kapą - w towarzystwie ministranta niosącego naczynie z wodą święconą przechodzi wzdłuż kościoła i kropi zebranych wodą święconą. Zebrani w kościele wierni w tym czasie śpiewają:

"Pokropisz hizopem, Panie, mnie człowieka grzesznego,
bym był przez twe zmiłowanie oczyszczon z grzechu mego;
Obmyj mnie z mych nieprawości, a wybielony będę,
I doskonalszej jasności niż są śniegi nabędę."

Myślę, że słowa tej pieśni odpowiadają na twoje pytanie.

 Re: Co nam daje woda święcona?
Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2007-09-25 10:27

Witaj. Mysle sobie ze woda swiecona umarlemu moze pomoc tyle co kadzidlo, czyli niewiele :-) Ten obrzed pokropienia ma pomoc uczestnikom pogrzebu. Nawiazuje do chrztu ktory jest zanurzeniem w smierci Jezusa a przeciez "Otoz, jezeli umarlismy razem z Chrystusem, wierzymy, ze z Nim rowniez zyc bedziemy," Rz 6,8 Kosciol przypomina zasmuconym bliskim zmalego ze on przez chrzest i w chrzcie jest spadkobierca tej obietnicy. Ile razy my spotykamy sie z woda swiecona tyle razy powinnismy jak sadze uswiadamiac sobie i dar i wezwanie jakim jest nasz chrzest. A czym jest nasz chrzest i czym powinien byc dla nas?
:-))) To wazne pytanie i mysle ze ilektroc spda na nas kropla swieconej wody tylekroc powinnysmy sie zastanawiac co robimy by sobie na nie odpowiadac. Nie czytalem teksow podczepionych pod linkami Michala ale moze jest w nich troche materialow pomocnych w poszukiwaniu tej odpowiedzi. W kazdym razie pytanie o sposoby odkrywania znaczenia, konsekwencji naszego chrztu warte jest powaznego potraktowania a byc moze nawet zalozenia nowego watku na forum pomocy :-)
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Co nam daje woda święcona?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-09-25 13:27

Propozycja Tomka: "/.../pytanie o sposoby odkrywania znaczenia, konsekwencji naszego chrztu warte jest powaznego potraktowania a byc moze nawet zalozenia nowego watku na forum pomocy :-)"
Popieram ten pomysł, gdyż mam wrażenie, że wielu ochrzczonych - niepraktykujących, ale często też tych regularnie bywających w kościele, nie zdaje sobie sprawy z godności, jaką zostali obdarzeni na chrzcie świętym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: