logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2008-04-13 15:33

Niedawno koleżanka zadała mi pytanie, które ona usłyszała w gronie znajomych. Brzmiało ono: skoro pierwszymi ludźmi na ziemi byli Adam i Ewa, to czy ich potomstwo zawierało związki kazirodcze? Przecież nie było innych ludzi na ziemi? Powiedziałam jej, że Stary Testament jest pisany językiem literackim i że nie znamy wszystkich tajemnic stworzenia świata. Proszę o pomoc w udzieleniu właściwej odpowiedzi na to pytanie.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: monsigniore (---.dyn.optonline.net)
Data:   2008-04-13 21:40

W Księdze Rodzaju kazirodztwo jest ukazane (w troszkę dalszych rozdziałach) oczywiście jako zło, warto więc zanim się zacznie zadawać takie pytania, przynajmniej raz przeczytać całość księgi.

Opisy stworzenia świata w Piśmie Świętym są nielogiczne. Nie będę tu analizował niespójności- wystarczy prześledzić tekst. Opowiadanie to nie jest spisanym wydarzeniem historycznym, lecz ukazaniem działania Boga w procesie stwarzania. Tekst należy traktować w znaczeniu również symbolicznym. Znamy przeciwstawienia Adam- Jezus, Ewa- Maryja itd. Pierwsi ludzie ukazani w Rdz mają nam przedstawić początkowe relacje Bóg- człowiek, ludzką naturę i wprowadzić postać szatana.

O ile dzieci Adama i Ewy są przedstawieni (Kain i Abel), o tyle ich wnuków już nie znamy, gdyż biblia przedstawia nam już całe rody. Nie możemy więc posądzić ich o kazirodztwo, chociaż obyczaje naszych przodków, jeśli chodzi o zawieranie małżeństw czy płodzenia dzieci pozostają w niezgodzie z obecnymi.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-04-13 22:32

Ewa "(...) stała się matką wszystkich żyjących." Rdz 3,20
Adam i Ewa mieli wiele dzieci:

"Mężczyzna zbliżył się do swej żony Ewy. A ona poczęła i urodziła Kaina, i rzekła: «Otrzymałam mężczyznę od Pana». A potem urodziła jeszcze Abla, jego brata." Rdz 4,1-2

"Adam raz jeszcze zbliżył się do swej żony i ta urodziła mu syna, któremu dała imię Set (...)" Rdz 4,25

"A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i MIAŁ SYNÓW ORAZ CÓRKI. Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł." Rdz 5,4-5

Przy tak długim życiu i wielodzietności ludzie rozmnożyli się szybko i w kilku pierwszych pokoleniach powstała populacja o znacznej liczebności.
Początkowo pierwszych kilka osób musiało wziąć za współmałżonka siostrę (lub brata). Ale w momencie, kiedy nie było nikogo innego do wyboru, nie można mówić o kazirodztwie. Pojęcie kazirodztwa zaistniało wówczas, gdy wśród ludzi byli zarówno "wstępni" i "zstępni", ale także osoby dalej spokrewnione.

Na marginesie - pochodzimy od Adama i Ewy (potem od rodziny Noego), a zatem jesteśmy wszyscy bliższymi lub dalszymi krewnymi. Braćmi prapra(pra)ciotecznymi.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: marta-maria (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-13 22:38

B.:"jesteśmy wszyscy bliższymi lub dalszymi krewnymi. Braćmi prapra(pra)ciotecznymi"

To miłe! :)

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2008-04-14 00:58

Hmmm... ja zawsze słyszłam wyjaśnienie, że Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi, co nie znaczy, że jedynymi.
B. chyba jednak nie do końca: przecież gdy nie było jeszcze Seta, to Kain został naznaczony piętnem, aby go nikt nie zabił. Adam i Ewa nie mieli jeszcze reszty dzieci, więc skąd by się wzieli potencjalni mordercy?

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.pl)
Data:   2008-04-14 07:59

Dziękuję za dotychczasowe wyjaśnienia. Ja również pomyślałam kiedyś, że Adam i Ewa byli pierwszymi ludżmi ale może ............ nie jedynymi? Być może są Symbolem stworzonej przez Boga ludzkości?
Jesli ten wątek przeczyta Pan Michał i Pan Verba Docent,byłabym wdzięczna za Panów opinie - komentarze.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-04-14 08:18

Są dwie odpowiedzi na owo pytanie:

1) Tak - jeśli odczytamy i zrozumiemy Księgę Rodzaju (szczególnie jej początek) w sposób dosłowny;
2) Nie - jeśli odczytamy i zrozumiemy Księgę Rodzaju (szczególnie jej początek) w sposób metaforyczny;

Aby więc odpowiedzieć sobie na postawione powyżej pytanie będzie Pani musiała najpierw sama przed sobą odpowiedzieć na pytanie: "Jak czytam i rozumiem Księgę Rodzaju (szczególnie jej początek).

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.pl)
Data:   2008-04-14 14:42

Rozumiem ją (jaknajbardziej) w sposób metaforyczny. Ale czy tłumaczenie tej metafory właśnie w taki sposób, że Ewa i Adam są usosobieniem ludzkości (w sensie:wielu ludzi) - kobiet i mężczyzn powołanych do życia Boskim Tchnieniem jest dopuszczalne? To znaczy, czy można komuś tłumaczyc w ten sposób treść Księgi Rodzaju? Takie tłumaczenie rozwiałoby wątpliwości dotyczące problemu kazirodztwa potomków Adama i Ewy. Nie chciałabym rozpowszechniać mojej prywatnej wizji stworzenia czlowieka, jesli okazałoby sie, że jest ona sprzeczna z nauką Kościoła. Mnie osobiśce dokladna odpopwiedź na to pytanie, nie jest potrzebna do życia (to znaczy poczekam cierpliwie na odpowiedź w życiu wiecznym :))), ale gdy inni zadają takie pytanie, dobrze byłoby odpowiedzieć na nie w sposób nieodbiegajacy od nauk Kościoła.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Tom (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-04-14 15:38

Adam i Ewa sa pierwszymi ludzmi stworzonymi przez Boga. Jednak nie przeczy nauce Biblii twierdzenie, jakoby Bog nie stworzyl obok nich innych ludzi. W Biblii prawdą wiary jest fakt stworzenia czowieka przez Boga i odejscie czlowieka od posluszenstwa Bogu. Adam i Ewa jednak sa pierwszmi rodzicami.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2008-04-14 18:25

'Adam' to znaczy człowiek lub ludzie. Oba tłumaczenia są dopuszczalne (przynajmniej wg ks. dra z którym miałam wstęp do Pisma świętego) ;)
W jednym z opisów stworzenia w Rdz jest mowa o Adamie i Ewie, w drugim jest inaczej. Ciężko więc to tłumaczyć dosłownie. Trzeba by było w innym razie uznać jeden z opisów, a drugiemu zaprzeczyć.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-04-14 20:31

Pani Doroto,

No to odpowiedziała Pani sama sobie. Teraz trzeba wykonać następny krok i powtórzyć to co napisała Pani tutaj koleżance. I tyle.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-14 22:26

Owszem, teologia ponoć zakłada, że oprócz Adama i Ewy byli jeszcze inni ludzie, a Adam i Ewa, jako przedstawiciele gatunku ludzkiego zostali poddani próbie, w której zawiedli. Dosyć szczegółowe badania biblistów - papirologów dowodzą ponoć, że księga Rodzaju nie była pierwszą, a jedną z późniejszych ksiąg i zawiera literackie rozwinięcie rozmaitych mitów o początkach gatunku ludzkiego, zebranych podczas kolejnych niewoli przez Izraelitów i adaptowanych przez nich do potrzeb przekazu biblijnego. Trzeba pamiętać, że Biblia nie była pierwszym dziełem literackim spisanym przez ludzi. Dzieje Izraela zaczynają się przecież gdzieś tak w czasach niewoli egipskiej, a pierwsze księgi, powstały znacznie później i nie były spisywane, tylko zapamiętywane (wiernie), ale odsyłam do literatury specjalistycznej.
Zupełnie inna historia to, to co na temat dziejów rasy ludzkiej mówi współczesna nauka, tj. badania genetyczne. Otóż na początku był matriarchat! Badania ludzkiego genomu dowiodły, że homo sapiens wywodzi się od jednej kobiety. Ojców mieliśmy różnych (wszystkie rasy), ale matkę jedną. Mamy wspólny genotyp i prawdopodobnie Ewa żyła gdzieś w Afryce północnej (tak, tak, wszyscy jesteśmy murzynami, dopiero z czasem nauczyliśmy się żyć w chłodniejszym klimacie, no dobrze lądolód cofnął się i nam to umożliwił).
P.S.
Według hiperpoprawnego politycznie Microsoftu wyraz homo sapiens jest uważany za wulgarny. No tak, w dzisiejszych czasach to rzeczywiście obraźliwe określenie i powinno zostać wyrugowane ze słownika. Co Ty na to TIS-ie?

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.pl)
Data:   2008-04-15 07:29

Szanowni Rozmówcy.
Bardzo Wam wszystkim dziekuję za odpowiedzi i cenne informacje, a Panu Verba Docentowi za motywację do myślenia :))))) Pozdrawiam i obiecuję modlitwę.
Dorota

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Taw (128.39.220.---)
Data:   2008-04-16 09:53

Z Katechizmu Kosciola Katolickiego:

KKK 417 Adam i Ewa przekazali swojemu potomstwu naturę ludzką zranioną przez ich pierwszy grzech, a wiec pozbawioną pierwotnej świętości i sprawiedliwości. To pozbawienie jest nazywane "grzechem pierworodnym".

KKK 419 "Uznajemy więc za Soborem Trydenckim, że grzech pierworodny wraz z naturą ludzką jest przekazywany przez ZRODZENIE, a nie przez naśladowanie, i że jest on własnym grzechem każdego" (Paweł VI, Wyznanie wiary Ludu Bożego, 16).

"Przez JEDNEGO człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć i w ten sposób śmierć przeszła na WSZYSTKICH ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli..." (Rz 5,12).

św. Paweł: "Przez nieposłuszeństwo JEDNEGO człowieka WSZYSCY stali się grzesznikami" (Rz 5, 19)

"Jak przestępstwo JEDNEGO sprowadziło na WSZYSTKICH ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego (Chrystusa) sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie" (Rz 5,18).

Z powyzszego wynika, ze grzech pierworodny dziedziczymy tylko po Adamie i Ewie, poniewaz "przez JEDNEGO czlowieka grzech wszedl na swiat" i "smierc przeszla na WSZYSTKICH ludzi" "przez ZRODZENIE".

Uważam wiec za sprzeczne z Biblia stwierdzenie, jakoby Bog obok Adama i Ewy stworzyl innych ludzi.

Pozdrawiam

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-16 14:11

Drog(a)i Taw, pomimo tego, że prywatnie Twoja odpowiedź bardzo mi się podoba i najchętniej bym się z nią zgodził, to jako katolik nie mogę. Popełniasz typowy błąd logiczny. To wszystko to prawda, co przytoczyłeś, ale na Boga, w jaki sposób doszedłeś do końcowej konkluzji? Powstanie człowieka (istoty myślącej, która co prawda bardzo nie chce być myślącą), było fenomenem, zadziwiającym. Człowiek jest niepodobny do żadnego innego stworzenia na Ziemi, a pewnie i we Wszechświecie, (co bynajmniej nie oznacza, że gdzieś tam nie ma innych istot rozumnych). Otóż Ty zakładasz, że skoro grzech przyszedł na świat przez JEDNEGO człowieka, to, to oznacza AUTOMATYCZNIE, że NIE BYŁO INNYCH. Skąd takie założenie? Gdzie to pisze w Piśmie Świętym? Czy opis w Księdze Rodzaju, jest kronikarskim zapisem historycznym? Jako historyk ze smutkiem muszę stwierdzić, że przynależy do wartościowej skądinąd mitologii. Bóg nie stworzył świata w 6 dni, w takim znaczeniu jak my to rozumiemy, choćby samo to stwierdzenie świadczy o tym, że Księga Rodzaju to owoc teologicznej pracy twórczej dojrzałego mozaizmu. Dla mnie, tak jak to czytam, jest to teologiczny opis próby wiary, której została poddana ludzkość w ogrodzie Eden, czyli w raju, czyli w miejscu, w którym jest możliwy kontakt "twarzą w twarz" z Bogiem, czyli w stanie pierwotnej niewinności i harmonii stworzenia, najprawdopodobniej w osobie jednego jej przedstawiciela, i która tej próbie nie sprostała. To prawda, grzech pierworodny (i związane z tym zepsucie natury) dziedziczymy po Adamie I Ewie. Tego nie zmienimy, a szkoda, bo tak to zawsze można by mieć nadzieję na nowy początek każdego człowieka, ale jesteśmy wspólnotą (w grzechu niestety, ale i w świętości). Tak na marginesie imiona Adam i Ewa, oznaczają Człowiek i Życie, (ta, która daje życie) i są w znacznej mierze symboliczne, jak każde imię w Biblii. Tak sobie myślę, że skoro Adam - Człowiek miał cechę charakterystyczną przynależną istotom rozumnym - zdolność nazywania rzeczy po imieniu, to oprócz grzechu odziedziczyliśmy po nim i tę zdolność (a po Ewie zdolność do umierania), być może była to jedyna taka istota, (bo są przecież na Ziemi stworzenia, które mają mózg większy od ludzkiego i nic z tego nie wynika). Ze zdolności nazywania rzeczy takimi, jakimi są, wynika i następna zdolność odkryta ewolucyjnie przez człowieka w opisie biblijnym, zdolność dostrzeżenia swojej samotności, a więc wyjątkowości. Zdolność, która w naturalny sposób powinna Człowieka doprowadzić do komunii z Bogiem, ale póki co włączyła go w obręb wspólnoty ludzkiej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wszystko dobrze, poza ostatnim zdaniem, które nie wiem skąd Ci się wzięło. My nie wiemy, jak wyglądało życie na Ziemi, przed stworzeniem Adama, a gdyby nie ocalał Noe, to pewnie nawet i tego byśmy nie wiedzieli, bo Bóg stworzyłby z miłości jakąś alternatywną do ludzkiej rzeczywistość.
P.S.
Tak odpowiedziałem Ci jako katolik, natomiast prywatnie na tym forum nie mogę, czego szczerze żałuję.

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.pl)
Data:   2008-04-16 14:23

Szanowny/a Taw,

Bardzo mnie zaskoczyła Twoja wypowiedź. Ale nie bardzo rozumiem - czy utożsamiasz poniekąd grzech pierworodny z kazirodztwem potomstwa Adama i Ewy?
Biorąc Twoją wypowiedź na logikę, nie można zaprzeczyć, że skoro pierwszymi ludźmi jacy istnieli na świecie byli: jeden mężczyzna i jedna kobieta, to ich dzieci, aby dalej się mnożyć, musiały wpółżyć ze sobą i (lub) z własnymi rodzicami? Trochę mi to wszystko zamieszało w głowie, jakgdybym znow była w pukcie wyjścia.
Dorota

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-16 14:38

Aż tak źle nie jest Doroto, Taw miał co innego na myśli, jak myślę, ale nie mnie się na ten temat wypowiadać. Jego odpowiedź to jest taka luterańska w założeniach, choc katolicka w treści, interpretacja św. Pawła. Św. Paweł nie zajmuje się jednak egzegezą Księgi Rodzaju, tylko promocją Dobrej Nowiny. Współżycie seksualne nie miało tu nic do rzeczy. Idąc tym torem myślenia doszlibyśmy do wniosku, że już lepsze jest in vitro. (A nie jest!)

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-04-16 22:43

Kain i Abel byli pierwszymi synami Adama i Ewy. Innym synem był Set. Czy trzecim? A może ulubionym? Bo był podobny do Adama "jako jego obraz"? (Rdz 5,3)
W Rdz 5, w rodowodzie potomków Adama, rolę pierworodnego pełni Set. Kain jako zabójca został wykluczony, wydziedziczony, Abel zaś został bezpotomnie zabity.
Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę (Rdz 4,2). Zatem byli to ludzie dorośli. W dniu, w którym zginął Abel mieli już liczne rodzeństwo, a zapewne i "wnuki cioteczne", bo Kain boi się innych ludzi: "każdy, kto mnie spotka, będzie mógł mnie zabić". Rdz 4,14
Ludzie wówczas mogli mieć dzieci w wieku 65 lat (np. Rdz 5, 15; Rdz 5,21) i w wieku późniejszym. Adamowi urodził się Set, gdy Adam miał 130 lat, a więc przedtem mógł mieć wiele innych dzieci. Z pewnością miał. Wydaje się słuszne założenie, że Adam musiał mieć dzieci od momentu rozpoczęcia wieku rozrodczego, od razu. Wówczas nie było jeszcze lepszych i złych instytucji "planowania rodziny" ani NPR :). Po narodzeniu się Seta Adam musiał mieć również wiele dzieci. Ile dzieci miał Adam, nie wiemy ("miał synów i córki" Rdz 5,4).
Adam żył 930 lat, mógł mieć liczne potomstwo. Jego dzieci po osiągnięciu w przybliżeniu 65 lat miały własne dzieci, itd. A więc przed śmiercią Adam mógł oglądać ok. 14 pokoleń swoich potomków i ich dzieci, wnuków i praprawnuków. Adam mógł prawdopodobnie oglądać nawet Noego. Rzesze ludzi.
Abel w chwili śmierci mógł mieć najwyżej ok. 64 lata (Kain był pierwszy - Adam w chwili jego poczęcia mógł liczyć ok. 65 lat, kiedy urodził się Set miał lat 130, a wtedy Abel już nie żył Rdz 4,25).
Konkludując, Kain w chwili śmierci Abla mógł mieć liczne rodzeństwo, stąd jego obawa wyrażona w Rdz 4,14 Czy żyło wówczas już następne pokolenie? Jeżeli tak, to matematycznie wnioskując były to małe dzieci. Jak liczne mogło być rodzeństwo Kaina w momencie śmierci Abla? Jeżeli Ewa rodziła dziecko co rok, to mogła mieć wówczas ok. 65 dzieci, a jeżeli rodziła także bliźnięta lub trojaczki, to jeszcze więcej. Zatem słowa Kaina, że każdy kto go spotka, może go zabić, są zrozumiałe.
Wiek rozrodczy zaczynał się około 65 roku życia, tyle lat mógł mieć Adam, gdy urodził się Kain. Gdy miał 130 lat (narodziny Seta, a wcześniej śmierć Kaina) miał przedtem pradopodobnie dziecko co rok lub częściej (ciąża i narodziny, niewielki odstęp, kolejna ciąża i narodziny). Dopiero Onan zapoczątkował praktykę unikania poczęć.
Wszystko jest doskonale logiczne. Logiczne jest także, że Bóg stworzył świat w 6 dni, bo On może wszystko, a ponadto "jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień" (patrz 2 P 3,8).
Biblia jest doskonała i pełna. Czasami Bóg okrył coś tajemnicą, albo jeszcze oczy są zakryte jakby łuskami. Ale Bóg może zawsze sprawić jak w przypadku Pawła: "Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok" (Dz 9,18).

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2008-04-16 23:42

Cytaty które przytacza Taw dotyczą charakteru grzechu pierworodnego, nie liczby grzeszników. ;)

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-04-17 08:43

A czy dałoby się mniej więcej określić w którym to było wieku przed Chrystusem i czy te obliczenia są według kalendarza juliańskiego, czy gregoriańskiego?

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2008-04-17 11:16

B., postacie historyczne w Biblii zaczynają się raczej od Abrahama. ;)

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Dorota (---.satfilm.net.pl)
Data:   2008-04-17 16:41

Baaaardzo Wam wszystkim jeszcze raz dziękuję. Myślę, że będę sie trzyma tej hipotezy (że tak to nazwę) iż Adam i Ewa mogli byc przedstawicielami ludzkości, ale nie jedynymi ludźmi stworzonymi przez Boga. Nie mam tak szerokiej wiedzy w zakresie teologii i historii jak wielu z Was, dlatego obawiałabym sie zagłębiac w dyskusję na tytułowy temat, ponad moje skromne możliwości, ale z wielkim zaciekawieniem czytam dokładnie Wasze wypowiedzi. Postaram sie wiele z tego zapamietac. Serdecznie pozdrawiam.
Dorota

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Jestem w Kościele (---.204.104.18.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-06-07 08:38

Myślę, że znalazłem bardzo ważną wypowiedź papieża na omawiany temat, która dla niektórych może być powodem rewizji swoich poglądów:
"Nie wolno bowiem wiernym przyjmować opinii, której zwolennicy twierdzą, że po Adamie istnieli na ziemi ludzie nie pochodzący od niego, jako prarodzica, drogą naturalnego rozmnażania się, lub że Adam oznacza pewną liczbę prarodziców. Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4)." Encyklika Humani generis, Pius XII

 Re: Czy potomstwo Adama i Ewy zawierało związki kazirodcze?
Autor: Grzegorz Daniel (---.dsl.in-addr.zen.co.uk)
Data:   2023-02-19 22:19

Nie może być. Rodziny kazirodcze słyną wielu chorób genetycznych. Potem ich potomstwo ze skażonym genetycznie materiałem raczej nie miałoby szans na wychowanie zdrowego potomstwa. Na 100% nie byli to jedyni ludzie. Poza tym współczesna nauka to potwierdza, więc można odetchnąć z ulgą czytając słowa fińskiego naukowca: „Natura zadbała bowiem o to, aby człowiek naturalnie unikał kazirodztwa. Socjolog Edward Westermarck opisał zjawisko tzw. neurobiologicznego bezpiecznika. Sprawia on, że nie zwiążemy się z osobami, z którymi wychowywaliśmy się przez pierwsze 3 lata naszego życia. Można powiedzieć, że według naszego mózgu tymi osobami trzeba się zajmować i nie są postrzegane jako obiekty seksualne”.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: