logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: happy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-24 09:15

Pytanie nurtuje mnie od dawna. Skąd się wziął niebieski kolor szat Matki Bożej? Często Najświętsza Maryja Panna jest przedstawiana w takich szatach, np. MB Niepokalana. Niedawno wróciłam z Ziemi Świętej i mam w pamięci widok mieszkanek Jerozolimy. Widziałam tam kobiety ubrane w ubiór przypominający właśnie ten, w jakim przedstawiana jest często Matka Jezusa, ale w kolorze czarnym. Czemu akurat tak jest przedstawiana Matka Najświętsza?

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: Ewa (---.vlan246.dengo.lubman.net.pl)
Data:   2008-07-24 15:02

Myślę, że kolor niebieski najbardziej kojarzy się z niebem, czystą wodą ze strumienia, błękitnymi niezapominajkami. Dlaczego mielibyśmy przedstawiać Maryję w innych kolorach? Ten najbardziej kojarzy się z Królową Nieba.
Czasami artyści stosują też inne barwy, ale w celu uwypuklenia jakiejś istoty pośrednictwa Maryjnego (np. Matka Dobrej Śmierci).

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: Karmelka (82.160.108.---)
Data:   2008-07-24 22:53

Wizja artysty? Niebieski - kolor kojarzony z "niebiańskim", "bożym"? Matka Miłosierdzia jest przedstawiona w sukni koloru -> czerwony / bordowy i okryta jest ciemnym granatowym płaszczem; zaś Matka Boża Częstochowska ma ciemny/czarny płaszcz z jakimiś implikacjami. Jak widzisz ile natchnień - tyle kolorów.
Pax.

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: happy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-31 08:50

Dzięki za wypowiedzi. Sądziłam, że znajdę tu bardziej konkretne wytłumaczenie symboliki koloru niebieskiego, np. specjalistów od ikonografii, historyków z dziedziny historii Kościoła, itd.

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: ag (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-31 19:42

co do wizerunkow Matki Boskiej, to co kraj, to obyczaj i do niebieskiego bym sie nie przywiazywala, a jesli chodzi o ikony to znalazlam w google'ach:

"Kolory niebieski i błękitny
Kolory niebieski i błękitny oznaczały nieskończoność nieba, symbol innego, wiecznego świata. Kolor niebieski był uważany za kolor Matki Bożej, łączącej w sobie cechy ziemskie i niebieskie. Malowidła w wielu świątyniach, poświeconych Matce Bożej, przepełnione są niebieskim błękitem."

"Kolor czerwony i błękitnstanowią antynomiczną jedność.
Czerwień i błękit symbolizuje miłosierdzie i prawdę, piękno i dobro, ziemię i niebo. W kolorach czerwonym i błękitnym maluje się szaty Zbawiciela. Przez te kolory wyraża się tajemnicę Wcielenia Boga: czerwień symbolizuje ziemską, ludzką naturę, krew, życie, męczeństwo, cierpienie, ale jest to zarazem kolor królewski ( purpura); błękit wyraża zasadę Boską , niebo , nieosiągalność tajemnicy, głębię objawienia. Kolor szat Bogurodzicy jest taki sam - czerwony i błękitny, ale rozmieszczone są te kolory w odwrotnym porządku: szaty są błękitne, a na nich znajduje się czerwona ( wiśniowa) chusta, maforion. Symbole nieba i ziemi połączone są inaczej. Jeśli Chrystus - Przedwieczny Bóg, stał się człowiekiem, to Bogurodzica - ziemska kobieta, zrodziła Boga. Połączenie czerwieni i błękitu można zobaczyć na przedstawieniach anielskich zastępów. Czerwony kolor występuje w szatach męczenników jako symbol krwi i ognia."

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: agata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-02 11:31

Sprawdz tez ten trop:
Niebieski był najdrozszym kolorem w Niderlandach, kiedy farby robilo sie recznie a barwniki kupowano za drogie pieniadze. Ze wzgledu na to, ze niebieski byl najcenniejszy, przeznaczano go na stroj Marii.
Czesto tez Matka Boska jest przedstawiana w stroju czerwonym - wlasnciwosci barwnika czerwonego pozwalaly na tzw. laserunki, czyli stopniowanie natężenia koloru przez nakladanie kolejnych warstw, co dodawalo glębi ostatecznemu efektowi.
Napisalam tak, jak mi sie wydaje :) informacje te są do sprawdzenia. Pozdrawiam.

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2008-08-02 13:45

Wiem, że ikonopisarze przykładali dużą wagę do kolorów i miały one symboliczne znaczenie. Każda zmiana koloru poszczegolnych fragmentów obrazu miala nieomal rewolucyjne znaczenie. Niestety to, co na ten temat pamiętam, jest zbyt niepewne, ażeby się tym z kimś dzielić. Nie jestem pewna, czy te zasady dotyczyły również malarzy.
http://www.sp.ceti.pl/guppy/
Wklejam Ci linka na Świętą Przestrzeń, gdzie są zakladki na strony twórców - Stowarzyszenie Twórców Chrześcijańskich. Może tam znjadziesz odpowiedź. Na tamtym portalu jest też forum, można zapytać.
Pozdrawiam :)

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: Michal (---.40.248.248.threembb.co.uk)
Data:   2019-04-04 20:49

https://rozaniec.info/niebieska-szata/

 Re: Skąd niebieski kolor stroju Matki Bożej?
Autor: Andrzej (---.11.169.162.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-05-15 21:36

Błękitny płaszcz Maryi? W starożytności najwyżej ceniono tkaniny barwione królewskim odcieniem niebieskim (tekhelet). To pigment z gruczołów ślimaka znad Tyru. Początkowo żółto-zielona wydzielina wystawiona na słońce, zmienia kolor najpierw na purpurowy, następnie fioletowy i na końcu na niebieski. U żydów służył do barwienia chust modlitewnych (tałes). Produkcja purpury i tekheletu była droga. Do uzyskania 1,5 g barwnika potrzeba było 12 tys. ślimaków. Stosowanie błękitu oprócz znaczenia królewskiego kojarzonego z niebem, miał także praktyczną stronę. Do błękitu nie lgną owady (okiennice na południu Europy i naczynia na wodę w Afryce).
Dlatego biedniejsi farbowali tylko pasy, lub frędzle chust modlitewnych. Bogaci oraz najwyżsi kapłani nosili całe błękitne płaszcze. Duża chusta modlitewna, zwana również płaszczem, nie służyła tylko do nakrycia głowy podczas modlitwy, ale także do ochrony ciała podczas zimnych nocy lub podczas upałów. Dlatego obowiązywał biblijny zakaz pożyczania lub zostawiania w zastaw płaszcza. Pamiątką obyczaju farbowania tekheletem najważniejszych tkanin jest np. wygląd izraelskiej flagi. Barwnik ten jest do dzisiaj osiągalny, ale pozyskiwanie z morza zostało uprzemysłowione, a koszty pozyskiwania spadły radykalnie. Stąd między innymi powstał po latach pomysł farbowania jeansów tym błękitem w różnych odcieniach, ale już nie z gruczołów ślimaków, lecz z występującego masowo np. w Egipcie indygowca. A pierwszą firmą od jeansów była... Levi (Löb) Strauss (początkowo najtańsze spodnie robocze dla budowniczych Kanału Panamskiego). Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: