logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: Grzegorz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-24 23:11

Często nas katolików odwiedzają świadkowie Jehowy. Mają zawsze przygotowany zestaw argumentów na poparcie swojej tezy o wielkiej omylności naszej wiary. Wytykają nam wiele rzekomych błędów jakie my katolicy popełniamy, począwszy od złej interpretacji pisma, a na życiu księży i osób świeckich skończywszy. Moje pytanie jest nastepujące: Jak z nimi rozmawiać? Jakie argumenty my im możemy przedstawić? My zwykli ludzie świeccy bez dogłębnego wykształcenia teologicznego. Czy mogę znalęźć gdzieś gotowy zestaw argumentów do przestudiowania, na poparcie naszych dogmatów wiary? Gdzie szukać?
Ostatnio wytkneli mi, iż my katolicy uważamy, że dusza jest nieśmiertelna i przytoczyli mi fragment z Pisma Świętego (chyba Księga Ezechiela), gdzie są słowa, że "dusza grzeszna zostanie uśmiercona". Co im na to odpowiedzieć.
Świadkowie Jehowy zanegowali także istnienie piekła i nieba, mówiąc, że niegdzie w Piśmie Świętym nie ma o nich mowy. Jak im na to odpowiedzieć? Napewno części forumowiczów moje pytania będą wydawały się trywialne, jednak odważyłem się je zadać, aby pomóc sobie i innym w rozmowach z Jehowitami.
Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: ag (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-25 00:09

Biblia, Katechizm, jak i sporo w internecie, np. strona.


 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: arte (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-25 01:02

My nie mamy żadnego zestawu, są przecież księgarnie a w nich ksiązki pomagające rozwijac wiedzę o Pismie Świętym (źródle naszej wiary obok Tradycji) i przeznaczone nie tylko dla studiujących teologię. Polecam tu szczególnie ksiązki z serii "Rozmów o Biblii" pani profesor Świderkówny. Są one bardzo przyjemne w czytaniu i posiadają również walor naukowy (co jako prawie absolwentka teologii mogę potwierdzic). Dla nie lubujących się w takich poszukiwaniach, są wreszcie książki typu "Świadkowie Jehowy -apotołowie czy intruzi", czy też inne im podobne, które odpowiadają na postawione przez Ciebie pytania. No i jest wreszcie internet, i mnóstwo stron katolickich (i protestanckich), gdzie rownież mozna znaleźc odpowiedzi na różne pytania dotyczące naszej wiary.
Po krótce spróbuję odpowiedziec:
- a propos fragmentu rzekomo z Ezechiela (nie wiem skąd). W Starym Testamencie nie ma praktycznie (oprócz bardzo nielicznych miejsc) mowy o zmartwychwstaniu. Wg. pojec Izraelitów umierał cały człowiek: dusza i ciało, bo czlowiek był postrzegany jako całośc, bez traktowania osobno duszy, czy ciała. Dusza czy ciało same z siebie istniec nie mogły. No i Izraelici do pewnego momentu nie wierzyli w zmartwychwstanie. Wierzyli tylko w Szeol - krainę cieni - tam szli umarli. W 2 Mch 12, 36-45 mamy już ideę zmartwychwstania (przy okazji jest to fragment uzasadniający katolicką naukę o czyścu i odpustach). No i naukę taka mamy już w NT (patrz spór Jezusa z saduceuszami Mt 22,23n). Ale pytasz o to czy dusza jest śmiertelna czy nie. Myślę że najlepszą odpowiedź daje nam zmartwychwstały Chrystus: czy apostołom ukazywało się samo ciało Chrystusa? Nie. Ten Chrystus, ktory się ukazywal rozmawial ze swoimi uczniami, rozmawial np z niewiernym Tomaszem - nie był jakimś lewitującym w powietrzu cialem). A przecież św Paweł napisze o Nim że jest on "pierworodnym spośród umarłych" (por. Kol 1,15) co oznacza że "Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych,co pomarli" (1 Kor 15,20) Jesli zatem zmartwychwstał CAŁY (a nie tylko ciało), to na JEGO WZÓR i my CALI zmartwychwstajemy - zatem również nasza dusza (swoją droga polecam tę stronę: http://biblia.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1184144055&dzi=1127549937&katg= ) Można jednak powiedziec że śmiercią duszy jest grzech śmiertelny (nieprzypadkowo się tak nazywa)

Piekło i niebo: w ST nie będzie o tym raczej mowy (jako jakiegoś miejsca przebywania) za to cały NT o tym mówi (m.in Dz 7,49.55; Ap 21,1n; Mt 10,28; 23,33) przy czym teraz mówiąc o piekle i niebie traktujemy je mniej jako miejsca przebywania, a bardziej jako STAN -stan przebywania z Bogiem, bądź braku relacji z Nim. [heh nie uważałam za bardzo na wykładach z eschatologii i teraz się to na mnie mści]
Zachęcam do wlasnych poszukiwan :)
Pozdrawiam

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: M (---.2.pxs.pl)
Data:   2008-07-25 08:51

http://www.tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=3606

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: Grzesiek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-25 09:48

Powoływanie się na jedno zdanie czy też jeszcze gorzej na urywek zdanie z Pisma Swiętego jest całkowicie mylne. Przeczytaj większy fragment a wątpliwości same się wyjasnią. O pielke czy o niebie jest wiele razy wspomniene w Piśmie świętym - nie mam czasu teraz dokładnie sprawdzać wersetów ale mówi o tym wielokrotnie Pan Jezus np: w przypowieści o Łazarzu i bogaczu (Lk 16, 19-31), o nagrodach jakie czekają tych którzy Go miłują (ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało 1 Kor 2,9), o duszy ludzkiej mówi podczas starcia z saduceuszami kiedy mówi do nich, że są w wielkim błędzie mysląc, że nie ma zmartwychwstania bo jest napisane w Piśmie tam gdzie jest mowa o gorejącym krzewie i Mojrzeszu: "Ja Jestem Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba i dodaje - Bóg nie jest Bogiem umarłych tylko żywych" (Mk 12, 24-28). Przepraszam za tą chaotyczną formę ale tematy, które przytoczyłeś są bardzo obszerne i trzeba by było poświęcić na ich dokładną analizę więcej czasu.
Jeśli jednak chcesz podiąć rozmowę z Jehowitami to proponuję codzinną lekturę Biblii. Bardzo szybko wówczas zrozumiesz na czym polega ich przewrotność.
pozdr.

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: Karolina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-07-25 09:54

Jak przyjdą następnym razem, zaproś ich do wspólnej modlitwy, np Ojcze nasz.

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: szalom (---.sinus.one.pl)
Data:   2008-07-25 13:38

Polecam 2 książki:
o. Elizeusz Bagiński OCD, "Co katolik powinien wiedzieć o Świadkach Jehowy?" , Kraków 2006;
H.A. Szczepańscy, T. Kunda, "Pismo święte przeczy nauce Świadków Jehowy", Ząbki 2005

W tych książkach jest dużo informacji. Szczególnie w tej drugiej jest trochę konkretnych fragmentów.
Pozdrawiam
Kasia

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2008-07-25 18:55

"Jak z nimi rozmawiać?"

Nie masz żadnego obowiązku podejmowania dyskusji z nimi :) Możesz to robić, ale nie wiem, czy to przypadkiem nie strata czasu. Szczególnie gdy zobaczysz, że twoje argumenty próbują tylko zbijać kontrargumentami, a nie są otwarci na to, co ty chcesz im przekazać.
Niezależnie od tego, czy będziesz z nimi rozmawiać, czy nie, lepsze poznanie własnej wiary, na pewno ci nie zaszkodzi ;)

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-07-26 17:00

Zbiór artykułów o nieśmiertelności duszy znajdziesz tu http://www.analizy.biz/katalog/index.php?temat=dusza
Więcej o Świadkach tu http://www.analizy.biz/katalog/index.php?temat=swiadkowie_jehowy
Osobiście najbardziej polecam książkę Bednarskiego http://apologetyka.katolik.net.pl/content/category/23/72/64/80/0/
oraz Podolskiego http://apologetyka.katolik.net.pl/content/category/23/79/64/50/0/

 Re: Gdzie jest zestaw do studiowania naszej wiary?
Autor: Tomasz (---.igloonet.pl)
Data:   2008-07-26 22:34

Pewien profesor z seminarium, znawca Bibli ubrany po cywilnemu otworzyl drzwi a tam swiadek Jehowy.
Swiadek: Mozemy porozmawiac o Bibli?
Profesor: A hebrajski zna?
Swiadek: Nie.
Profesor: To jak chcesz rozmawiac o Bibli?
:-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: