logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: dorota (---.fbx.proxad.net)
Data:   2008-08-12 14:00

Witam,
Czy chrzescijanin powinien sie zgadzac z idea sadow, sadownictwa, wiezien, wyrokow, sedziow czyli z cala aparatura sprawiedliwosci? Przeciez Jezus powiedzial "nie sadzcie" lub "niech podniesie kamien, kto jest bez grzechu", a przeciez trudnoby wierzyc, ze kazdy sedzia jest bez grzechu.
Dziekuje za ewentualna odpowiedz. Pozdrawiam.

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-08-12 16:30

To się nazywa skrupulanctwo, nieuzasadnione. I wybiórcze czytanie Biblii (wyrwane z kontekstu słowa)

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: ag (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-12 19:01

Cezarowi co cesarskie oddac.

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: Marzena (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2008-08-12 19:54

W pierwszej chwili myślałam, że pytasz o ideę sadów, drzewek, krzewek itp :)))
Muszą być jakieś normy, które regulują zachowania. Gdyby wszyscy postępowali po chrześcijańsku, zapewne nie byłyby potrzebne. Jednak jest inaczej i dlatego sądy są konieczne. Sama idea sądów jest dobra i sprawiedliwa, ważne jednak, żeby sędziowie postępowali sprawiedliwie i po ludzku. A to już zupełnie inne zagadnienie.

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-08-12 21:53

Tak, idea sądownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem.
Słynny król Salomon prosił Boga o umiejętność rozstrzygania spraw sądowych (poniżej cytuję Ci tę prośbę Salomona i odpowiedź Pana Boga). Zanim Izraelici otrzymali pierwszego króla (Saula), była epoka, gdy królów nie było w ogóle, a władzę sprawowali jedynie sędziowie, rządząc za pomocą sprawowania sądów. Czasy te opisane są w Księdze Sędziów. Sądy sprawował Mojżesz. Jego teść pomógł mu usprawnić sądownictwo poprzez podział spraw sądowych na ważne i mniej ważne. Mojżesz scedował sprawy mniejszej wagi na pomocników, których w tym celu ustanowił.
Możesz poszukać, co Katechizm Kościoła Katolickiego mówi na ten temat:
http://www.katechizm.diecezja.elk.pl/
-------------------------------------------
"W Gibeonie Pan ukazał się Salomonowi w nocy, we śnie. Wtedy rzekł Bóg: ŤProś o to, co mam ci daćť. A Salomon odrzekł: ŤTyś okazywał Twemu słudze Dawidowi, memu ojcu, wielką łaskę, bo postępował wobec Ciebie szczerze, sprawiedliwie i w prostocie serca. Ponadto zachowałeś dla niego tę wielką łaskę, że dałeś mu syna, zasiadającego na jego tronie po dziś dzień. Teraz więc, o Panie, Boże mój, Tyś ustanowił królem Twego sługę w miejsce Dawida, mego ojca, a ja jestem bardzo młody. Brak mi doświadczenia! Ponadto Twój sługa jest pośród Twego ludu, któryś wybrał, ludu mnogiego, którego nie da się zliczyć ani też spisać, z powodu jego mnóstwa. Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła, bo któż zdoła sądzić ten lud Twój tak liczny?ť Spodobało się Panu, że właśnie o to Salomon poprosił. Bóg więc mu powiedział: ŤPonieważ poprosiłeś o to, a nie poprosiłeś dla siebie o długie życie ani też o bogactwa, i nie poprosiłeś o zgubę twoich nieprzyjaciół, ale POPROSIŁEŚ DLA SIEBIE O UMIEJĘTNOŚĆ ROZSTRZYGANIA SPRAW SĄDOWYCH, WIĘC SPEŁNIAM TWOJE PRAGNIENIEi daję ci serce mądre i rozsądne, takie, że podobnego tobie przed tobą nie było i po tobie nie będzie" 1 Krl 3, 5-12.

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2008-08-12 23:21

Sądy sądzą tylko czyny człowieka
Bóg i tylko Bóg będzie sądził całego człowieka

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-08-12 23:39

Jakakolwiek władza - także sądownicza - opiera się na udzieleniu ("delegowaniu") przez Boga części Jego władzy.
Wszelka bowiem władza należy do Boga - to jest właściwe znaczenie wersetów:
"Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga" Rz 13,1b.
"Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi" Mt 28,18.

Człowiek sam z siebie nie ma żadnej władzy. A jednak Bóg udziela swej władzy :
- nad dziećmi rodzicom
- nad narodami królom ("bo władza królewska należy do Pana i On panuje nad narodami" Ps 22,29.)
- mężowi nad żoną (Ef 5,22)
itd. itp.
Oczywiście ta władza jest raczej obowiązkiem niż przywilejem, bo ma za zadanie służyć dobru dzieci, narodów (Rz 13,3) czy żon (Ef 5,25) na wzór Jezusa mającemu władzę nad swoim Kościołem i oddającego za Niego życie (Ef 5, 24-32)

Gdyby nie owa "delegacja" władzy Boga na człowieka, w oczach Bożych żaden ludzki sąd nie mógłby działać (bowiem człowiek jako taki nie ma prawa sądzenia). Podobnie nie mogłaby działać władza np. państwowa.
No i rodzice nie mieliby żadnych praw nad dziećmi.
Tu jest ten sam błąd, który popełniają ludzie występujący przeciw spowiedzi.
Mówią "tylko Bóg może osadzić człowieka" i "tylko Bóg może odpuszczać grzechy (i decydować o tym że się ich np nie odpusci...)". A Bóg wyraźnie, bez żadnej wątpliwości dał na to delegację Apostołom ("Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" J 20,23.)

Do przemocy (w szerokim sensie tego słowa - więzienie czy skarcenie to też przemoc) uprawniona jest - ogolnie mowiąc - władza (która, jak to formułuje Pismo, "nie na darmo nosi miecz" Rz 13,4). Rodzic ma władzę nad dzieckiem (nie jest ono jego własnością - władza to obowiązek!).
Władzę tę sprawuje - jak każdą w ogóle władzę - w imieniu Boga. Jest to de facto władza Boga - a rodzic ma od Boga "delegację" i zostanie z niej rozliczony. Rodzic ma prawo "sądzić" dziecko (jako po prostu człowiek by nie miał!) i wymierzać karę.
Obowiązkiem rodzica jest zadbać o dobro dziecka - czyli zastosować takie oddziaływanie, które będzie dla dziecka najlepsze.

Sędzia w imieniu Boga sądzi obywateli - w ich własnym, ale także w całej społeczności interesie. Nie ma to nic wspólnego z negatywnym, "osobistym" osądzaniem innych przed jakim ostrzega Jezus w Mt 7,1.

 Re: Czy idea sadownictwa jest w zgodzie z chrzescijanstwem?
Autor: robert (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-14 13:30

to nie jest tak jak myślisz. Rzecz polega na tym, że to się tylko tak nazywa Sąd czy sądownictwo ale w tym wszystkim tak naprawdę nie chodzi o sądzenie w moralnym tego słowa znaczeniu. Tzw. sądy są powołane do usuwania sporów, kóre w naturalny sposób powstają pomiedzy osobami na gruncie obowiązujących w państwie przepisów prawa, no cóż - często ułomnych. Wyroki mają być nade wszystko zgodne z prawem. Powinny przez to również odpowiadać poczuciu sprawiedliwości, ale bywa różnie. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: