logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Jakub (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-18 19:11

Zbliża się październik- miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Jestem katechetą, to moja pierwsza praca. Może ktos bardziej doswiadczony ma jakąs rade w jaki sposób zachęcic dzieci do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych?(szkoła podstawowa).
Może macie jakies ciekawe pomysły? Podzielcie się:)
Pozdrawiam

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: ks. Marian (---.man.bydgoszcz.pl)
Data:   2008-09-18 19:40

Dawno, dawno temu (bo ponad 30 lat) brałem taki duży, procesyjny różaniec i przy każdym paciorku stawiałem jedno dziecko, na zmianę jeden dziesiątek dziewczynki i jeden chłopcy. Poszczególne dzieci mówiły początek Ojcze nasz czy Zdowaś Maryjo kończyli wszyscy. Ja podchodziłem z mikrofonem i w ten sposób kierowałem, które dziecko ma mówić. Sam mówiłem Chwała Ojcu i zapowiadałem następną tajemnicę.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-09-18 23:42

Myślę, że trzeba dzieciom wręczyć takie karteczki, na których będą przybijane pieczątki za udział w nabożeństwie. Ja wiem, że to jest teraz zakazane i nie można tego przełożyć na oceny, ale jak ktoś chce mieć szóstkę z religii to te 31 pieczątek nie powinno sprawić mu trudności.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Ala (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-19 09:14

Uważam, że dzieciom trzeba powiedzieć czym różaniec jest. że to nie tylko nudne klepanie zdrowasiek, że gdy odmawiają różaniec jest przy nich Maryja no i w końcu, że jest to modlitwa do Jezusa, a nie do Maryi jak niektórzy sądzą. Jeśli im się jakoś ciekawie opowie o różań cu myślę, że przyjdą jak zobaczą, że w nim jest coś wyjątkowego.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2008-09-19 09:49

Witaj. Modlisz sie sam na rozancu? Mozesz powiedziec po co i dlaczego? Zawsze dla ciebie rozaniec byl taka wielka przyjemnoscia, zawsze byl zrozumialy, interesujacy?
Mozesz powiedziec od kiedy i co takiego cennego wartosciowego widzisz w rozancu? Zawsze masz chec isc do pracy, modlic sie, isc na msze, na nabozenstwo? Zawsze jest to dla ciebie sensowne, latwe i przyjemne? Jesli nie zawsze to dalczego jednak idziesz i co robisz zeby wytrzymac troche czasu w szkole, w domu, w kosciele. jak sobie z tym radzisz?
Moze opowiedz o tym dzieciakom i probujcie sie nawzajam wspierac , umacniac w nielatwym doswiadczeniu. Wszystko co trudne, nudne a nawet bolesne kiedyas sie konczy - to dotyczy rowniez nabozenstwa rozancowego a pazdziernik przeciez tez nie trwa wiecznie :-))))
pokoj Tobie
Tomek

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Verba Docent (---.eranet.pl)
Data:   2008-09-19 10:47

Prawdę mówiąc nie wiem. Nie ma chyba jednej, uniwersalnej recepty. Bo dziecko dziecku nie jest podobne.
Moje ojcowskie doświadczenie mówi, że nie ma nic lepszego niż własny przykład. Nawet jeśli na początku wruszą ramionami, to po jakimś czasie będą przyglądać się z ciekawością, potem wejdą w relację (często polemiczno-negacyją typową dla nastolatków), co daje dobry punkt wyjścia.

Ostrzegam przed manipulacją: krótkoterminowym działaniem mającym spowodować u dzieci określone zachowanie, do którego nie będą miały wewnętrznego przekonania a które zrealizują tylko dlatego, że np. dostaną cukierka lub będą chciały zrobić coś "dla świętego spokoju". Dzieci po jakimś czasie orientują się, że są manipulowanie i jest jeszcze gorzej.

Zachęcam do widzenia sprawy w dłuższym horyzoncie. Jeśli nawet nie da się zachęcić tych (konkretnych) dzieci do tego (konkretnego) działania w danym momencie to z każdego (nawet małego) niepowodzenia można wysnuć stosowne wnioski na przyszłość.

Proszę pamiętać: uczestnictwo w nabożeństwie różańcowym nie jest celem samym w sobie ale środkiem. I to warto dzieciom uzmysłowić. Bo albo się zorientują same i będą miały później pretensje, że traktuje się niepoważnie albo nie zorientują się i ograniczą swoją religijność do mechanicznej "zabawy" w różaniec.

Generalnie polecam uwadze pewną odpowiedź, której onegdaj udzielił Julian Tuwim. Pytany o to, jak on to robi, że jego wiersze dla dzieci są tak dobre. Opowiedział: "To nic trudnego. Po prostu piszę dla dzieci tak jak dla dorosłych... tylko lepiej".

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-09-19 12:14

Nie zachęcać.
Wbrew pozorom kult maryjny nie est taki prosty - a różaniec gdy się go nie rozumie jest nudny.
Do tego trzeba dojrzeć.
Można ew. spróbować zrobić różaniec "z dopowiedzeniami" (tzw. oazowy).
Najważniejsze by nie powiązać w świadomości rzeczy różańca z czymś niezrozumiałym, nudnym i długim.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Czytajaca (---.bah.pppool.de)
Data:   2008-09-19 13:51

Szczesc Boze, jak jeszcze bylam dzieckiem, to do dzis pamietam, jak moj Tata zawsze wieczorem odmawial rozaniec. Pewnego dnia spytalam sie go, co to za modlitwa. Odrzekl mi, ze obiecal Bogu, ze codziennie do konca zycia bedzie odmawial conajmniej jedna dziesiatke rozanca - jako podziekowanie za szczesliwy powrot do domu z zawieruchy frontu wojennego II wojny swiatowej. Od tamtej pory bardzo zafascynowal mnie rozaniec. Tata duzo pracowal, jednak zawsze, bez wzgledu na zmeczenie, modlil sie na rozancu - tym samym rodzinnym rozancu, na ktorym modlila sie jeszcze moja Babcia. Dzis traktuje ten rozaniec jako rodzinna pamiatke i do dzis pozostala mi w pamieci postac mojego kleczacego i modlacego sie Ojca.
Jak juz bylam dorosla, czesto rozmawialam z moim Tata o tym.
Rozaniec jest dla mnie najpiekniejsza modlitwa - Czytajaca.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Anna18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-19 23:24

Proponuję skorzystać z różnorodnych, dostępnych na rynku materiałów duszpasterskich i katechetycznych (kiedyś np. wydawane były różne plansze i obrazki na październik w "Małym Gościu Niedzielnym").
Dziecko potrzebuje ubarwienia, ożywienia modlitwy. Nie jest tak dojrzałe jak człowiek dorosły, by zrozumieć wartość i sens odmawiania różańca. Jeśli coś przedstawia się w sposób ciekawy i odpowiedni do jego poziomu intelektualnego to samo przybędzie na takie nabożeństwo.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: jola (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-19 23:26

Witam,
Również jestem katechetką i pracuję w szkole podstawowej z tym, że już nieco dłużej. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo trudno zachęcić uczniów, by zrobili coś za "nic". Oczekują czegoś w zamian.
W mojej parafii dzieci ze szkoły podstawowej po pierwszym nabożeństwie otrzymują plansze, a każdego nastepnego dnia elementy, które naklelają na tę planszę (do nabycia w kurii diecezjalnej). Ci najbardziej gorliwi na koniec otrzymują nagrody. To naprawdę działa (oczywiście nie na wszystkich uczniów).
Nie zastanawiałam się nigdy, czy to dobre, czy złe. Tak było u nas "od zawsze".
Poza tym angażuję dzieci do prowadzenia rozważań do poszczególnych tajemnic, czują się wtedy takie ważne.
Oczywiście sama codziennie uczestniczę w nabożeństwach różańcowych - to podstawa.
Życzę wysokiej frekwencji tych maluczkich podczas nabożeństw różańcowych i wszystkiego dobrego w niełatwej "pracy" zdobywania serc dziecięcych dla Jezusa. :-)

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Marzena (78.8.107.---)
Data:   2008-09-20 22:14

Myślę, że przekonywujący katecheta to tylko 1/3 skuteczności. Bo i tak najwięcej zalezy od postawy rodziców.
Jak byłam dzieckiem, to zachęcały mnie do modlitwy jakieś gratyfikacje z nią związane. Nie jest to dojrzałe podejście, ale nie ma co oczekiwać od dzieci nie wiadomo jakiej dojrzałości.
I też dobrze jest, gdy dzieci są angażowane do tej modlitwy, przed odmawianie pierwszej części "zdrować Maryjo" lub czytanie rozważań.
Życzę powodzenia w niełatwej pracy katechety.

 Re: Jak zachęcic dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 12:53

moje dzieciaki chętnie na różaniec przychodzą - bez karteczek, bez namawiania
co robię - po prostu z nimi JESTEM i z nimi sie MODLĘ
daję komuś do czytania rozważania - a potem puszczam mikrofon między ławki i się po prostu MODLIMY ;-)
ks. proboszcz wymyślił kiedyś - zabieranie figurki Matki Bozej do domu /codzień losowanie i dziecko zabiera Maryje do domu i NIBY z całą rodziną ma się modlić/
wymyślił też karteczki=konkurs i kto zbierze wszystkie dostanie nagrodę
kiedyś zorganizowałam konkurs na wykonanie Różańca - też była atrkacja :) praktycznie dla całych rodzin, ale różańce były NIESAMOWITE ;-)
pomysłów można mieć tysiące, ale NAJważniejsze to wpoić umiłowanie Modlitwy i samemu dawać Przykład :)
powodzenia :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: