logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w Polsce można nadać na chrzcie imię Jezus?
Autor: Wojtek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2008-09-19 18:58

Pytanie chyba bardziej do jakiegoś księdza :) Może nie jest jakieś super ważne, ale jestem ciekaw odpowiedzi.

W krajach hiszpańskojęzycznych czasem nadaje się dzieciom imię Jesus. Polski odpowiednik to jak mniemam Jezus. Zakładam, że tam się chrzci dzieci o takim imieniu. Czy w Polsce osoba o imieniu Jezus zostałaby ochrzczona?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Szczęść Boże.

 Re: Czy w Polsce można nadać na chrzcie imię Jezus?
Autor: mola (---.cnb.com.pl)
Data:   2008-09-19 20:20

czytałam kiedyś o nietypowych imionach nadawanym dzieciom w Polsce, i okazało się, że w naszym kraju jest parę (dosłownie) osób noszących to imię.

 Re: Czy w Polsce można nadać na chrzcie imię Jezus?
Autor: Jacek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-19 21:35

Myślę, że tak, to popularne imię w wielu krajach hiszpańsko-języcznych, mozna je spotkać w Europie w Ameryce Łacińskiej no i w Izraelu, najlepiej zadzwoń do Urzędu Stanu Cywilnego i zapytaj czy zarejestrują dziecko z takim imieniem, bo USC też ma coś do powiedzenia w kwestii wyboru imienia, zdarza się że czasami jakiegoś odmawiają.
Pozdrawiam

 Re: Czy w Polsce można nadać na chrzcie imię Jezus?
Autor: Anna18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-19 23:20

Wydaje mi się, że można, ale po co? "Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca" Flp 2, 9-11.

W krajach hiszpańsko-języcznych oraz w rejonie Izraela takie imię jest na miejscu. To tak jak u nas: Anna, Bartłomiej czy Weronika.
Szacunek do Imienia Jezus musi pozostać. Wyobraźmy sobie taką sytuację: Mama woła synka, który zachowuje się niegrzecznie - "Jezusie, chodź tu natychmiast, zaraz ci złoję skórę". Szacunek do tego Imienia zanika natychmiast. Wydaje mi się, że nie powinniśmy nadawać dzieciom takich Imion.

 Re: Czy w Polsce można nadać na chrzcie imię Jezus?
Autor: Justyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-20 00:16

Akurat wymienianie obok siebie krajów hiszpańskojęzycznych (dokładnie - latynoamerykańskich, w Hiszpanii też chyba nie jest to popularne imię) i Izraela jest chybione, bo te pierwsze to kraje katolickie; imię Jesus otrzymuje się tam na chrzcie. Brak takiego zwyczaju u nas jest chyba przede wszystkim kwestią tradycji. A o to, czy u nas na pewno tak można, chyba rzeczywiście trzeba pytać księdza.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: