logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Michał (---.201.117.195.ng.pl)
Data:   2008-09-20 08:59

Moje pytanie pragnę skierować do jakiejś osoby duchownej bądź teologa.

Czy można w jakiś sposób wyobrazić sobie Pana Boga?
Przykładowo - ktoś podejmuje drogę życia konsekrowanego, zna wiele pięknych kobiet, podejmuje pewną ofiarę rezygnując z małżeństwa i wyobraża sobie Pana Jezusa, jako Kogoś piękniejszego od tej kobiety.

Tak mi się wydaje, że Jezus przyszedł na świat jako człowiek-mężczyzna, ale w Jego boskiej chwale zawiera się i mężczyzna i kobieta - tak więc piękna kobieta jest tylko Jego odblaskiem, czyli w rzeczywistości On sam nosi w sobie coś co przewyższa piękne istoty.

Czy dobrze rozumuję?

Czy tworzenie sobie wyobrażeń Boga może być niebezpieczne?
Np. Bóg jako Najpiękniejsza kobieta? Wiem, że nie jest kobietą, bo jest komplementarny, tak jakby zawierał w sobie najpiękniejszy obraz mężczyzny i najpiękniejszy obraz kobiety, ale chodzi mi o obrazy, które pomagają człowiekowi zrozumieć jego rezygnację np. z małżeństwa na rzecz królestwa niebieskiego :)

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2008-09-20 12:12

tylko pytanie, czy te obrazy pomagają człowiekowi zrozumieć jego rezygnację, pomagają zbliżyć się do Boga, czy raczej pomagają przyjemnie spędzić czas. wyobraźnia to potęga i można dość łatwo skupić się wyłącznie na tych przyjemnych obrazach zapominając o Bogu.

Św. Ignacy napisał o rzeczach stworzonych i dążeniu do celu jakim jest zbawienie:
"Wynika z tego, że człowiek powinien ich w takim stopniu używać, w jakim go wspomagają [w zmierzaniu] do jego celu, a w takim stopniu powinien się ich pozbywać, w jakim mu [w dążeniu] do celu przeszkadzają." (ĆD 23)

szczerze mówiąc wątpię żeby mężczyzna wyobrażając sobie piękną kobietę potrafił skupić się na Bogu, a nie na pięknie kobiety.
ja przynajmniej nie potrafię jak myślę o pięknym mężczyźnie.

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-09-20 12:31

To znaczy tak: nie jestem osoba duchowną, nie jestem teologiem.
Ale jestem wrażliwy na wdzięki niewieście.
Bardzo mi się podoba pomysł, że Pan Bóg jest Kobietą (Matko nasza, która jesteś w niebie...)
Mam jedno pytanie, a właściwie kilka. Czy piękna kobieta jest anorektyczką, czy też ma kształty rubensowskie, blondynka, brunetka, czy ruda, wysoka, czy niska? Wiem, że Pan Bóg może się zmieniać jak kameleon, ale wolalbym ustalić szczegóły na początku, to pomoże uniknąć wielu problemów przed wystosowaniem petycji. Może drogą głosowania? I jeszcze jedno, czy do głosowania zostaną dopuszczone kobiety? Bo jak znam życie to zagłosują na jakiegoś Brada Pita, albo Gregory Pecka i nici z przyjemności, bo ich jest więcej w Kościele i są bardziej religijne.
Pomysł zdecydowanie popieram, ale wyłączyłbym z niego teologów i osoby duchowne, bo z tego nic nie wyjdzie, jak zaczną wydziwiać.

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Justyna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-20 15:42

To już prawie jak 72 hurysy.

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: teolog (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-20 17:44

Tylko po co?
Szkoda czasu i można pobłądzić, idąc w nieodpowiednim kierunku.
Najlepiej czytać uważnie i modlitewnie Biblię.

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2008-09-20 20:41

Pan Jezus BYŁ i JEST prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Urodził się, nauczał, uzdrawiał, cierpiał mękę, umarł, zmartwychwstał, wstąpił do nieba, JEST.
Pan Jezus JEST.
"Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie?" J 14, 8-10.

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-09-20 21:08

Ci teolodzy... Teolog jest z założenia istotą ułomną, pozbawioną wyobraźni (z Ojca i Syna, czy z Ojca przez Syna, ile aniołów zmieści się na łepku szpilki, czy piekło jest puste, czy pełne, jest jedna prawda, czy wiele prawd - tak przez stulecia). Jak Pan (Pani) Bóg z nimi wytrzymuje?

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Ines (---.dip0.t-ipconnect.de)
Data:   2008-09-20 22:50

Uważam, ze oczy Jezusa na Chuscie z Manopello sa tak piekne, ze niech sie wszystkie pieknosci tego swiata schowaja.
Kontempluj je, zrob sobie powiekszenie (ja mam nawet jako tapete na kompie) a zachwycisz sie...
Nie mozna nie rozkochac sie w Jezusie patrzac w glebie Jego oczu...
http://www.antlitz-christi.de/schleier_dia.htm

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Anna18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 09:02

Dla nas najpiękniejszą istotą na świecie zawsze będzie osoba kochana. Jeśli Boga kochamy nade wszystko, wtedy nie będziemy potrzebowali Jego zdjęć, które będziemy mogli postawić na biurku. A skąd się bierze miłość do Boga? Stąd że jesteśmy świadomi jaką ofiarę dla nas poniósł Chrystus, że co dzień obdarza nas łaskami, że nas powołał do życia z miłości i chce doprowadził do wiecznego szczęścia.
Wyobrażenia Boga są człowiekowi niepotrzebne. A do zakonów czy do seminarium wstępuje się nie dlatego, że wyobraziłem/am sobie, jaki to Bóg jest piękny, ale dlatego że Go bardzo kochał. Bardziej niż wszystko, co jest na tym świecie: rodzinę, przyjaciół, Ojczyznę, męża, żonę, dziecko, psa etc. Kocham Boga tak bardzo, że pragnę być tylko dla Niego. I tu się rodzi powołanie...

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 22:52

a Jeus wyraźnie powiedział: /.../ (cytujac Biblię proszę podać zródło cytatu, tzn. księgę, rozdział i wiersz. moderator)

 Re: Czy można wyobrażać sobie jak wygląda Bóg?
Autor: Krystyna K. (---.ostnet.pl)
Data:   2008-09-24 00:04

Mam taką potrzebę, zwłaszcza podczas modlitwy, wyobrażania sobie TEJ OSOBY, do której sie modlę, bo przecież chcę do Kogoś się zwracać - mówić, prosić. Pan Bóg jest dla mnie wszechogarniającym Światłem (nie ma mnie znikam zanurzona w tym Świetle, słyszę tylko mój pełen pokory głos). Obraz "Jezu ufam Tobie" pomaga mi wyobrazić sobie Pana Jezusa (są dwa) dla mnie bliższy jest ten drugi, później namalowany. Jest tyle pięknych obrazów i figur Matki Bożej ale nie potrafię zwracać się do Niej poprzez nie. Dla mnie jest niewyobrażalnie piękna, promieniująca czystym ciepłym spojrzeniem i dlatego modlę się do Niej, ukrytej za zasłoną błękitno-niebieskiego welonu, albo patrzę wtedy w niebo w chmury. Wyobrażenie jak zapytałeś Pana Boga (bo ja poszerzyłam) Pan Bóg jest trnscendentny - wykraczający poza zasięg poznania. Trudno, żeby wyorażać Go sobie jako kobietę, skoro mówimy "Ojcze nasz", to łatwiej jako mężczyznę ale ON jest ponad tym wszystkim. I w Osobie Jezusa Chrystusa może być Oblubieńcem zarówno dla kobiety (siostry zakonnej) jak i dla mężczyzny (kapłana, brata zakonnego).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: