logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego, trzeba nadal się modlić?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-09-21 10:47

Zadano mi pytanie, które wprawiło mnie w zakłopotanie:
Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego za osobę zmarłą należy się jeszcze za nią modlić? A jeśli tak to dlaczego i o co?

 Re: Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego, trzeba nadal się modlić?
Autor: kwiatuszek (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 13:31

Osobiście modlę się dalej za daną osobę, której ofiarowałam odpust zupełny. A dlaczego? Bo nie mam pewności czy faktycznie otrzymałam ten odpust zupełny. Mówię Bogu, że jeśli babcia nie potrzebuje już, to niech otrzyma tę łaskę inna najbardziej potrzebująca osoba. To jest moje podejście.

 Re: Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego, trzeba nadal się modlić?
Autor: Łukasz (---.is.net.pl)
Data:   2008-09-21 14:44

Jednym z warunków zyskania odpustu zupełnego jest całkowite odwrócenie się od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Nigdy nie mamy pewności spełnienia tego warunku, więc nie mamy pewności zyskania odpustu zupełnego. Dopóki zmarły nie zostanie ogłoszony błogosławionym (czy wystarczy tytuł Sługi Bożego - może ktoś wie) dopóty możemy a nawet winniśmy modlić się o jego wieczne zbawienie.

 Re: Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego, trzeba nadal się modlić?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 20:03

Jeśli podobne tematy interesują Cię głębiej, polecam książkę "rękopis z czyśćca" wyd.michalineum. Naprawdę fascynująca lektura szczególnie jeśli chodzi o modlitwę za dusze czyśćcowe.

 Re: Czy po uzyskaniu odpustu zupełnego, trzeba nadal się modlić?
Autor: Anna18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-09-21 21:04

Tytuł Sługi Bożego wystarczy, gdyż wtedy stwierdza się dekretem, że cnoty danej osoby były heroiczne.
Modlitwa za zmarłych, a także za dusze czyśćcowe jest potrzebna. Spokojnie, żadna z otrzymywanych przez nas łask się nie marnuje. I jeśli nawet zmarły, za którego się modliliśmy otrzymał odpust zupełny i jest już w chwale Królestwa Bożego, to dana łaska zostaje dana innej duszy, która tej modlitwy potrzebuje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: