logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: xxx (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-12 20:43

Witam serdecznie. Chciałabym spytać, czy powinno się płacić swojemu proboszczowi za wydanie zaświadczenia, że może się zostać rodzicem chrzestnym?

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-12 21:53

Zazwyczaj składa się wtedy ofiarę. Na przykład, moja znajoma kancelistka kupuje za te pieniądze materiały potrzebne do prowadzenia kancelarii parafialnej: blankiety druki, papier, tusz do pieczątek i drukarki, i inne.

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2008-11-12 21:57

Myślę, że warto po prostu zapytać o to swojego proboszcza.
Gwoli informacji, albo tak per analogiam dodam, że w urzędach, czy też w przychodniach lekarskich i podobnych, różne zaświadczenia bywają czasem odpłatne. I chyba nic dziwnego. Materiały biurowe przecież też kosztują.

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: zielona_mrowka (---.chello.pl)
Data:   2008-11-12 22:08

Różnie to bywa, niektórzy proboszczowie uważają, że jeżeli parafianin i tak co niedziele składa się na tace, to jak tu brać od niego jeszcze jakieś pieniądze. Choć to bardziej opinia spotykana w mniejszych parafiach, bo w mojej nastotysięcznej parafii czasem mam wrażenie, że za samo wejście do kancelarii powinno się złożyć jakąś ofiarę ;)

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2008-11-13 19:52

U nas w parafii, ksiadz nigdy nie zada pieniedzy, co dasz to bedzie dobrze. Pozdrawiam :)

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2008-11-13 20:07

Powinny być "co łaska", jak wszystko. W moich dotychczasowych parafiach tak było (i skutkowało hojnością parafian). W obecnej jest cennik, biurokracja (materiały biurowe kosztują) i ludzie uciekają z tego kościoła. :]
Wszystko za darmo to metoda np. byłego duszpasterza biznesmenów po objęciu probostwa. Sprawdza się wobec biednych, którzy nie dają i wobec bogatych, którzy dają wielokrotnie więcej.

 Re: Czy zaświadczenia od proboszcza sa odpłatne?
Autor: Andrzej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-14 09:23

Szczęść Boże,
1/ Ewentualna opłata nie jest dla ks. proboszcza, tylko na utrzymanie kancelarii, odbiera ją i księguje każdorazowy dyżurny.
2/ Opłata jest dobrowolna, na pytanie petenta ks. dyżurny informuje, że nie ma ustalonej opłaty, można złożyć ofiarę na kancelarię - zasadniczo składają of. w wys. 10 zł (parafia w Białymstoku, 10 000 wiernych, 6 księży).
PoZdrawiam
A

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: