logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Maciek (82.160.42.---)
Data:   2008-11-13 21:31

Witam,
Np. jak ktoś ulega wypadkowi, to jak taką sytuację interpretować - jako wolną wolę, czy też, tak Bóg chciał?
Mam nadzieję, że nie zakręciłem za mocno.
Pozdrawiam

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-11-14 08:11

Nieprzekraczalną granicą pomiedzy wolną wolą, a wolą Bożą jest grzech.
P.S.
Np. gdyby ktoś nie uległ wypadkowi, to by się nie nawrócił - wola Boża. Uległ wypadkowi, bo był nietrzeźwy - grzech.

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Andrzej (194.39.141.---)
Data:   2008-11-14 09:05

Nie wierzę aby Pan Bóg chciał jakiegoś zła, cierpienia (wypadku). To raczej (ale nie chciałbym się wymądrzać) nie miało tak być, tylko człowiek postawił na swoim i tak się skończyło. Ale Pan Bóg nigdy nikogo nie zostawia, nawet gdy jest inaczej niż chciał, za nami idzie.

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-11-14 11:35

Pan Bóg buduje na naszej wolnej woli (Patrz moment zwiastowania NMP) i nie ma tu konfliktu czy granicy. Konflikt pojawia się w momencie SAMOwoli - czyli w momencie powiedzenia Bogu nie. Nie słuchaniu tego co jest z Boga w nas - sumienia. I to jest owa granica.
Nie odbiera to oczywiście Bogu wszechmocy, który może wykorzystać nawet nasz grzech do nauczenia nas czegoś dobrego.
Pozdrawiam
Andrzej

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Jacek (212.160.172.---)
Data:   2008-11-14 14:56

Pan Bóg czasami dopuszcza zło do człowieka, patrz Hiob, ale w kazdym takim zdarzeniu człowiek powinien szukać pomocy Bożej, właśnie wtedy gdy jest ciezko powinnismy kierować nasze mysli do Boga, niestety większośc wtedy Boga oskarża i odwraca się od Niego. W każdym wydarzeniu powinniśmy zadać pytanie - co Boże chcesz mi powiedzieć, a nie dlaczego na to pozwoliłeś?
Pozdrawiam
Jacek

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: magda. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-11-14 18:37

Trafne odpowiedzi ;)
Modliłam się o lepszą pracę i w ostatnim czasie Pan Bóg postawił na mojej drodze człowieka, który zadał właśnie pytanie odnośnie zmiany stanowiska w pracy. W najbliższych dniach mam dostac odp. Wola Boża? czy moje wymysły? przecież też tam może być?

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2008-11-15 18:33

Widzę, że zakradła się jakaś niejasność u coponiektórych. Opisywałem ten sam wypadek. Bóg jest Omnipotentny.

 Re: Jak rozpoznać granicę między wolną wolą, a wolą Bożą?
Autor: Dorota (83.1.16.---)
Data:   2008-11-15 22:59

Myślę, że w rozwiązaniu problemu pomoże Ci lektura "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza A Kempis'a lub dziennik duchowy któregoś ze świetych. Wtedy Wolę Bożą ujrzysz od strony ducha i zrozumiesz to, co teraz stanowi dla Ciebie problem, a czego w kilku zdaniach się nie wyjaśni.
Jeśli swoją wolę poddasz i oddasz Woli Bożej, wtedy nie będzie żadnej granicy...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: