logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: Joanna Dark (217.173.194.---)
Data:   2009-02-05 10:45

Ukończyłam studia, które mnie interesowały. Niestety podążając za pasją bagatelizowałam to, że trudno po tych studiach dostać pracę inną niż w szkole. Teraz niestety musze pracować w szkole bo innej pracy od 2 lat nie udało mi sie znależć. Problem w tym, że ja kiedys miałam problemy ze zdrowiem psychicznym (depresje psychotyczną). To było dziesięć lat temu i przez te ostatnie 10 lat nie miałam w ogóle nawrotów. Mieszkam w wiosce wszyscy sie tu znaja i ludzi z sasiednich wsi także. Gdy byłam u lekarza pracy, nie przyznałam sie do przebycia choroby psychicznej. Lekarka jednak sugerowała, że ona wie kto jestem i to że kiedys byłam psychicznie chora. Wydała mi zaświadczenie, ale tylko na rok, a zwykle daje sie na dwa. Obawiam się, że to dojdzie do rodziców i dzieci, które żle sie ucza będa napuszczać na mnie swoich rodziców. Jak myślicie powinnam w ogóle tam uczyć? Zrezygnować?

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-10 17:47

Cokolwiek zrobisz, poradź się przedtem Ducha Świętego:
"Nie wiemy bowiem, o co i w jaki sposób mamy się modlić, dlatego sam Duch wstawia się za nami przez niewyrażalne błagania. Bo Ten, który doskonale zna wntrze człowieka, wie też, jakie jest pragnienie Ducha. Duch przecież zgodnie z wolą Bożą wstawia się za świętymi" Rz 8, 26-27.
A jak już podejmiesz decyzje, to nie powinnaś mieć co do niej wątpliwości:
"Szczęśliwy ten, kto nie ma wątpliości w swoich postanowieniach. /.../ A wszystko, co nie wynika z przekonania, jest grzechem" Rz 14, 22-23.
Przede wszystkim sama musisz być pewna swojej decyzji :)

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-02-10 19:16

Nie widzę związku.
Chociaż, tak. Praca w szkole potrafi wykończyć. Jeśli kierujesz się tym co ludzie powiedzą, nawet nie próbuj.
P.S.
Nie tylko praca w szkole, ale ta szczegolnie.
A lekarze nie powinni leczyć, oni z racji uprawianego zawodu nie nadają się do tego. Dawniej, gdy nie było lekarzy, ludzie umierali tak samo jak dzisiaj. I nikt do nikogo nie miał o to pretensji, nawet jeśli leczenie kosztowało fortunę.

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-10 19:26

Z Twojego listu nie wynika, że praca w szkole była i jest Twoim marzeniem. Zastanów się czy naprawdę nie ma innego wyjścia. To jest wyjątkowy zawód - wymagający powołania.
Co do samej choroby. Myślę, że nie jest przeciwskazaniem. Masz to przecież poza sobą.
Życzę pogody ducha :)

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: ona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-10 20:08

Jestem nauczycielką i w czasie studiów, a zwłaszcza po odbyciu praktyk w szkole pomyślałam, że to praca nie dla mnie. Pan Bóg miał jednak inny plan :) Poszłam do pracy w szkole z myślą, że po pierwszym roku rzucę to i rozejrzę się za czymś innym. W trakcie tego pierwszego roku pracy odkryłam, że ta praca daje mi satysfakcję mimo że jest naprawdę ciężka, że sprawdzam się w tym co robię.
Myślę, że powinnaś dać sobie czas. Zobaczyć, przekonać się na własnej skórze czy to rzeczywiście Twoje powołanie. Taka pewność, że jesteś we właściwym miejscu może pojawić się szybko albo może to być też dłuższy proces. Możesz też się przekonać czy tęsknisz za szkołą dopiero kiedy zmienisz tą pracę.
Jeśli chodzi o Twoje zainteresowania to możesz je realizować poprzez prowadzenie kółka albo jakiejś grupy badawczej, przygotowując uczniów do olimpiad itp. Nie wiem czego uczysz ale takie zajęcia dają satysfakcję i są mile widziane w szkołach. Rodzice widząc zaangażowanie nauczyciela w pracę z ich dziećmi również poza lekcjami inaczej do niego podchodzą. Wiadomo, że zyskuje on w oczach. Pozdrawiam i życzę sukcesów w pracy :)

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-02-10 23:49

Wydaje mi sie, ze nie lubisz tej pracy. A sprawe sprzed 10 lat wyciagasz jako argument na to, ze nie powinnas pracowac w szkole.
Nie obawiaj sie rodzicow - lekarz zaswiadczenie wydala. Jesli masz na rok to co rodzice maja do tego, mogliby miec gdy nie dostaniesz na nastepny rok, a mimo to bedziesz pracowac.
A tak potraktuj to zaswiadczenie zgodnie z tym co wyraza, a wyraza troske o to, czy w tej trudnej pracy w szkole dasz sobie na dluzej rade, a tego nie bedziesz wiedziec jesli nie sprawdzisz.
Pytasz o to czy zrezygnowac? A chcesz uczyc czy nie? Chcesz tylko sie boisz opinii ludzkiej lub bezrobocia? Czy nie chcesz, a powod juz znalazlas?
Szukalas innej pracy intensywnie? Probowalas sie przekwalifikowac przez te 2 lata?
Moze rzeczywiscie czas na zmiany, ale jesli nie bo sytuacja na rynku trudna to moze sproboj znalezc cos w tej pracy co sprawi, ze bedziesz "chciala" pracowac "jeszcze ten jeden rok tylko" a nie "musiala".

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-11 08:50

Co ma dojść do rodziców? Lekarz nie powinien mówić o przyczynach. Też dostałam ostatnim razem w szkole zaświadczenie tylko na rok, bo mam tak słabe gardło. Tak więc różne są przyczyny. O to się nie martw. Pracę w szkole uzależnij od tego, czy dajesz sobie radę. Ja nie dawałam, zmieniłam pracę, i teraz to dopiero mam stres, choć całkiem innego rodzaju.

 Re: Czy powinnam uczyć w szkole?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-02-11 16:56

depresja nie jest chorobą psychiczną, przynajmniej w potocznym rozumieniu tego słowa.
Dzisiejsza medycyna definiuje depresję raczej jako zaburzenie emocjonalne, które może (ale nie musi) przekształcić się w chorobę wymagającą leczenia.

Depresja depresji nie jest równa. Nie ma powodu jej się wstydzić, tak jak nie ma wstydliwych chorób, schorzeń lub cierpień. Depresja była udziałem Churchilla, Marii Skłodowskiej, Cromwella i wielu, wielu innych wybitnych postaci.

Sugeruję wizytę u specjalisty, tego, który zdiagnozował u Pani depresję i/lub leczył Panią i zasięgnięcie jego opinii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: