logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: S. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-06 14:54

Brak ducha?

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-02-06 19:28

jesli juz chcesz sie doszukiwac to mozesz ew. pogrzebac w duszy na temat zaniedbywania sie we wdziecznosci (pielegnowanie postawy takiej na modlitwie, ale i w zyciu), nie przyjmowaniu tego co dostajesz (bunt na rzeczywistosc/wydarzenia/siebie), a wiec zamkniecie na laske (pyt. czy swiadome?).
bo na pewno grzechem nie jest POCZUCIE braku ducha (polecam fragment Ezechiela o proroctwie nad kosciami [zob. Ez 37, 1-14]), uczucie smutku i innych negatywnych uczuc nie bedacych radoscia, nie jest nim stan zwiazany z fizjologia i biochemia organizmu a wiec wszelkie wplywy cisnienia, pogody, spadku poziomu cukru, hormonow na nasz nastroj.
grzechem bedzie swiadome tkwienie w nim i nakrecanie sie przez krazenie wobec negatywnych mysli, dolowanie sie przez muzyke, ogolnie zaniechanie starania sie o zycie w Tobie wbrew warunkom zewnetrznym i wewnetrznym (z wyjatkiem np. krotkotrwalego "pozwolenia sobie" koniecznego czasem do regeneracji, bo taka obnizona energia zyciowa jest czasem efektem nagromadzenia stresu i napiecia, lub po okresie wysilku wzmozonego - gdy utrzymuje sie dluzej i przeradza w stan apatii - nie moze byc grzechem, gdyz jest choroba).
uswiadamiajac sobie, ze oto jestem "oslabiona" i bardziej podatna na zakusy szatana w kwestii: zniechecenia do dobra, narzekania, rezygnacji z dobrych postanowien, wiekszej drazliwosci w reakcjach klocacych sie z miloscia blizniego tez w slowie, kuszenia by sie oddalic od Boga, pocieszyc sie latwo i szybko np. w uzywkach czy innych substytutach szczescia, podatnosci na poddanie sie w realizacji wlasnych planow rozwoju i przyzwoitego zycia, z bezsensem, pustka, rozpacza, probami samobojczymi, bluznieniem Bogu za swoje zycie, odrzuceniem Jego milosci wlacznie, zatem nie jest grzechem, ale moze w konsekwencji przyczynic sie do przyzwolenia na grzech.
czy Jezus przeszedl przez zycie "kwitnac radoscia", smiejac sie na prawo i lewo, opowiadajac o tym jak radosne jest zycie, jak sie cieszy, ze zyje? nie, gdyz nie byl skupiony na sobie. tylko raz Ewangelia mowi, ze "rozradowal sie w Duchu Swietym" Lk 10,21 i niesamowite slowa wtedy powiedzial :) kiedy jest czas smiechu smiej sie, kiedy smutku placz i nie daj sie zwiesc, ze chrzescijanin "nie powinien" sie smucic tylko chodzic z przyklejonym usmiechem
doswiadczdenie smutku i pustki duchowej to takze element sluzacy oczyszczeniu i rozwojowi milosci, wiec przyjecie takiego okresu czasem trwajacego latami jest wazna walka duszy (pod warunkiem, ze nie towarzysza mu inne objawy np. zaniedbywania obowiazkow, czy jak wspomnialam apatia i niemoc wrecz fizyczna w podstawowych czynnosciach zycia - bo wtedy trza sie temu przyjrzec z tej mniej duchowej strony)

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: Lil Lady (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-06 20:26

Hymn do radości

Radość jest modlitwą,
radość jest siłą,
radość jest miłością.

Bóg kocha tego, kto oddaje z radością.
Najlepszym sposobem wyrażenia naszej wdzięczności
wobec Boga i wobec ludzi
jest przyjmowanie wszystkiego z radością.

Nie pozwólcie nigdy, by zatopiła was troska tak,
by z tego powodu zapominać o radości Chrystusa zmartwychwstałego.
Wszyscy pragniemy nieba,
gdzie znajduje się Bóg,
nie mamy jednak możliwości znalezienia się
od razu w niebie:
wystarczy być szczęśliwym z Nim w chwili obecnej.

Być jednak z Nim szczęśliwym teraz
oznacza:
kochać, jak On kocha,
pomagać, jak On pomaga,
dawać, jak On daje,
zbawiać, jak On zbawia,
być z Nim dwadzieścia cztery godziny na dobę,
dotykać Go w Jego przebraniu nędzy,
w ubogich i w tych, co cierpią.

Serce radosne jest zwyczajnym skutkiem
serca płonącego miłością.
Darem Ducha Świętego jest
uczestnictwo w radości Jezusa
żyjącego w duszy.

Strzeżmy w naszych sercach
radości miłowania Boga
i dzielmy się tą radością,
kochając się wzajemnie,
jak On kocha każdego z nas.
Niech Bóg nam błogosławi. Amen

Matka Teresa z Kalkuty

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-02-06 21:20

Radośc jest darem Ducha Świętego. Powinnaś prosić o ten dar dla siebie;.proponuję Nowennę do Ducha Świętego.
Pozdrawiam serdecznie :)

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-02-06 21:23

"A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: 'Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom" Łk 6, 20-23.

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: lena (---.toya.net.pl)
Data:   2009-02-06 21:26

Nie wiem czy wypada to rozpatrywać w kategoriach chrzechu. Na pewno warto codziennie dziękować za życia i starać się odkrywać w nim jak najwięcej dobra.

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: asdf (212.67.159.---)
Data:   2009-02-07 21:37

a może to jeden z objawow depresji?

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-02-10 09:52

sprawę co grzech a co nie wyjaśniamy sobie w przestrzeni konfesjonału w trakcie rozmowy, której Kościół nadał rangę sakramentu, tj rzeczy najświętszej. Tam radzę udać się celem wyjaśnienia wszelkich tego typu niejasności i wątpliwości.

Obnizony nastrój związany jest z różnymi czynnikami. Może być związany z zaszłościami, doknaniami lub zaniechaniami, czymś co się zrobiło lub nie. Może z jakimś czynem, który podpada pod kategorię grzechu. Ale to sobie trzeba spokojnie wyjaśnić.

Może być również efektem czegoś, co jest poza naszą świadomością. Niby nic się nie wydarzyło, wszystko jest normalne a żyć się nie chce. No i wtedy też trzeba też się zastanowić, przyjrzeć, ocenić, zajrzeć w psyche. Ale raczej poza konfesjonałem, w gabinecie terapeuty, lekarza. Szczególnie, gdy nastrój ten powtarza się w miarę regularnie i nie daje żyć.

 Re: Czy jest grzechem brak radości życia?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-26 11:22

Myślę, że tak ponieważ życie jest samym darem. Jednak my ludzie nie zdajemy sobie sprawy po, co żyjemy, każdy z nas ma wiele doświadczeń, ból i cierpienia. Nawet gdy nasze problemy dla innych wydają się śmieszne. Ja też należe jeszcze do tych ludzi, którzy cierpią, że w ogóle żyją. Wiele sie nad tym zastanawiałam bo bardzo kocham Boga we wszystkim czym jest dla nas i co nam dał. Jest mi zawsze wstyd z tego powodu i kiedy Mu się żalę z powodu mego załamania to potem zaraz bardzo Go przepraszam i płaczę, że dopuściłam do tego narzekania. Pewnego dnia dostałam takie natchnienie by umieć cieszyć się z dnia który nadejdzie. Za nim poszłam spać bardzo mocno poprosiłam w modlitwie Boga, Jezusa i Maryję oraz Ducha św. O pomoc w tej sprawie. Stała się rzecz nie samowita. Zrozumiałam, że radość życia daje służenie Bogu z chwili na chwilę by szerzyć Jego dobro, które On daje przez nas innym ludziom. Każde dobro, które wychodzi z nas nie jest naszym dobrem my jesteśmy wtedy wiernymi sługami Boga i to jest największa radość naszego życia. Nic dla nas wszystko na Chwałę Boga. Ta chęc służenia daje radośc życia. Podobnie Bogu służyli wszyscy święci. To jest tajemnica wyrzekania sie samego siebie dla służenia Samemu Bogu. Dlatego trzeba w sobie pokonać własne korzyści dla samego siebie, to znaczy umieć rezygnować ze wszystkiego co może nas urazić, zranić nie gniewać się na nikogo nie mieć żalu, odpuścić sobie, popatrzeć na drugiego człowieka jak na samego siebie we własnym zagubieniu. Zawsze każdego dnia jest dla nas zagadka co dzisiaj Pan pragnie byśmy dla niego czynili? Właśnie to jest radośc życia. Pozdrawiam Was.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: