logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: Ja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-11 18:29

Wiele razy słyszę "Niech Bóg ma cię w swojej opiece" itp. Co to daje?

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-02-11 21:40

Błogosławiony znaczy szczęśliwy. Błogosławić kogoś, komuś, to tyle co życzyć mu szczęścia. Najszczęśliwszy jest człowiek, który czuje nad sobą Bożą Opatrzność. Oczywiście ten, który Mu ufa i wierzy w Jego obecność i w to, że jest Bożym stworzeniem.

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: Katechizm Kościoła Katolickieg (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-11 21:46

1078 Błogosławienie jest czynnością Boską, która daje życie i której źródłem 2626 jest Ojciec. Jego błogosławieństwo jest równocześnie słowem i darem (be-ne-dictio, eu-logia). W odniesieniu do człowieka pojęcie to będzie oznaczać adorację i oddanie się Stwórcy w dziękczynieniu.

1079 Od początku aż do wypełnienia się czasów całe dzieło Boże jest błogosławieństwem. Od liturgicznego poematu o pierwszym stworzeniu aż do pieśni Jeruzalem niebieskiego autorzy natchnieni głoszą zamysł zbawienia jako wielkie błogosławieństwo Boże.

1080 Na początku Bóg błogosławi istoty żywe, a w sposób szczególny mężczyznę i kobietę. Przymierze z Noem i wszystkimi istotami żywymi odnawia to błogosławieństwo płodności mimo grzechu człowieka, z powodu którego ziemia została "przeklęta". Ale począwszy od Abrahama Boże błogosławieństwo przenika historię ludzi, która zmierzała ku śmierci, by skierować ją do życia, do jego źródła; przez wiarę "ojca wierzących", który przyjmuje błogosławieństwo, zostaje zapoczątkowana historia zbawienia.

1081 Błogosławieństwa Boże ukazują się w zdumiewających i zbawczych wydarzeniach, takich jak narodzenie Izaaka, wyprowadzenie z Egiptu (Pascha i Wyjście), dar Ziemi Obiecanej, wybór Dawida, Obecność Boga w Świątyni, oczyszczające wygnanie i powrót "małej Reszty": Prawo, Prorocy i Psalmy, z których utkana jest liturgia narodu wybranego, przypominają o tych Bożych błogosławieństwach, a zarazem odpowiadają na nie uwielbieniem i dziękczynieniem.

1082 W liturgii Kościoła błogosławieństwo Boże zostaje w pełni objawione i udzielone: Ojciec jest uznawany i adorowany jako Źródło i Cel wszelkich błogosławieństw stworzenia i zbawienia; w swoim Słowie, które dla nas przyjęło ciało, umarło i zmartwychwstało, napełnia nas swoimi błogosławieństwami i przez nie rozlewa w naszych sercach Dar, który zawiera wszystkie dary: Ducha Świętego.

1083 Jest zatem zrozumiały podwójny wymiar liturgii chrześcijańskiej jako 2627 odpowiedzi wiary i miłości na "błogosławieństwa duchowe", którymi obdarza nas Ojciec. Z jednej strony Kościół, zjednoczony ze swoim Panem i "w Duchu Świętym" (Łk 10, 21), błogosławi Ojca "za Jego dar niewypowiedziany" (2 Kor 9,15) przez adorację, uwielbienie i dziękczynienie. Z drugiej strony, aż do spełnienia się zamysłu Bożego Kościół nie przestaje składać Ojcu 1300 "ofiary z otrzymanych od Niego darów" i prosić Go, by zesłał Ducha Świętego na te dary, na niego samego, na wiernych i na cały świat oraz by przez komunię w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa Kapłana i przez moc Ducha Boże błogosławieństwa przynosiły owoce życia "ku chwale majestatu Jego łaski" (Ef 1, 6).

Różnorodne formy sakramentaliów

1671 Wśród sakramentaliów znajdują się najpierw błogosławieństwa (osób, posiłków, przedmiotów, miejsc). Każde błogosławieństwo jest uwielbieniem Boga i 1078 modlitwą o Jego dary. W Chrystusie chrześcijanie są błogosławieni przez Boga Ojca "wszelkim błogosławieństwem duchowym" (Ef 1, 3). Dlatego Kościół udziela błogosławieństwa, wzywają imienia Jezusa i czyniąc zazwyczaj święty znak krzyża Chrystusa.

1672 Niektóre błogosławieństwa mają charakter trwały; ich skutkiem jest poświęcenie pewnych osób Bogu oraz zastrzeżenie pewnych przedmiotów i miejsc do użytku liturgicznego. Wśród błogosławieństw osób – których nie należy mylić ze święceniami sakramentalnymi – znajduje się błogosławieństwo opata lub ksieni klasztoru, 923 konsekracja dziewic, obrzęd profesji zakonnej i błogosławieństwo dla pełnienia pewnych posług w 925, 903 Kościele (lektorów, akolitów, katechetów itp.). Jako przykład błogosławieństwa dotyczącego przedmiotów można wymienić poświęcenie kościoła lub ołtarza, błogosławieństwo świętych olejów, naczyń i szat liturgicznych, dzwonów itp.

NASZE POWOŁANIE DO SZCZĘŚCIA

I. Błogosławieństwa

1716 Błogosławieństwa 2546 znajdują się w centrum przepowiadania Jezusa. Ich ogłoszenie podejmuje obietnice dane narodowi wybranemu od czasów Abrahama. Wypełnia je, wskazując za ich pośrednictwem nie tylko na korzystanie z dóbr ziemskich, ale na Królestwo niebieskie:

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie (Mt 5, 3-12).

1717 Błogosławieństwa odzwierciedlają oblicze Jezusa Chrystusa i opisują 459 Jego miłość; wyrażają powołanie wiernych włączonych w chwałę Jego Męki i Zmartwychwstania; wyjaśniają charakterystyczne działania i postawy życia 1820 chrześcijańskiego; są paradoksalnymi obietnicami, które podtrzymują nadzieję w trudnościach; zapowiadają dobrodziejstwa i nagrodę, które w sposób ukryty są już udzielane uczniom; zostały zapoczątkowane w życiu Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych.

II. Pragnienie szczęścia

1718 Błogosławieństwa są odpowiedzią na naturalne pragnienie szczęścia. 27, 1024 Pragnienie to ma Boskie pochodzenie; Bóg wszczepił je w serce człowieka, by przyciągnąć je do siebie, ponieważ tylko On może je zaspokoić.

Z pewnością wszyscy chcemy żyć szczęśliwie i nie ma wśród ludzi nikogo, kto nie zgodziłby się na to, zanim by mu to nawet jasno przedstawiono16Św. Augustyn, De moribus ecclesiae catholicae, 1, 3, 4: PL 32, 1312..

Jakże więc szukam Ciebie, Panie? Gdy szukam Ciebie, mojego Boga, szukam 2541 życia szczęśliwego. Będę Cię szukał, by dusza moja żyć mogła. Ciało me żyje dzięki mojej duszy, a dusza żyje dzięki Tobie17Św. Augustyn, Confessiones, X, 20, 29..

Jedynie Bóg nasyca18Św. Tomasz z Akwinu, Expositio in symbolum apostolicum, 1..

1719 Błogosławieństwa odsłaniają cel życia ludzkiego, ostateczny cel czynów ludzkich: Bóg powołuje nas do swojego własnego szczęścia. Powołanie to jest 1950 skierowane do każdego osobiście, ale także do całego Kościoła, nowego ludu tych, którzy przyjęli obietnicę i żyją nią w wierze.


1820 Nadzieja chrześcijańska rozwija się od początku przepowiadania 1716 Jezusa w ogłoszeniu błogosławieństw. Błogosławieństwa wznoszą naszą nadzieję do Nieba jako do nowej Ziemi Obiecanej; wytyczają jej drogę przez próby, które czekają uczniów Jezusa. Bóg jednak, przez zasługi Jezusa Chrystusa i Jego męki, zachowuje nas w nadziei, która "zawieść nie może" (Rz 5, 5). Nadzieja jest pewną i trwałą "kotwicą duszy, która przenika poza zasłonę, gdzie Jezus poprzednik wszedł za nas" (Hbr 6,19-20). Jest ona także zbroją, która chroni nas w walce zbawienia: "odziani w pancerz wiary i miłości oraz hełm nadziei zbawienia" (1 Tes 5, 8). Zapewnia nam radość nawet w czasie próby: "Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi" ( Rz 12,12). Wyraża się w modlitwie i karmi się nią, szczególnie w modlitwie "Ojcze nasz", streszczającej to 2772 wszystko, czego nadzieja pozwala nam pragnąć.

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-02-11 22:59

Tak to jest właśnie. Człowiek ciągle podchodzi do życia z pytaniem "co to daje?", "co z tego będę miał?"

Bardziej bym pytała: "Kto mi to mówi?", "z jakiego powodu mi to mówi?"

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: citka (---.proxy.aol.com)
Data:   2009-02-12 00:16

Jak zrozumiec w takim razie poczatek formulki spowiedzi w Anglii: penitent zaczyna od: "BLESS ME father for I have sinned"?

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: Aga (---.dsl.opol.bdi.inetia.pl)
Data:   2009-02-12 12:21

Słyszałam kiedyś piękne wytłumaczenie: niech Bóg ci błososławi, znaczy niech Bóg dobrze o tobie myśli

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-12 13:10

Bóg każdemu błogosławi i o każdym dobrze myśli, czy o tym opowiemy, czy o to poprosimy, czy o tym zapomnimy, i nawet gdy nie będziemy tego chcieli. Ale wypowiedzenie błogosławieństwa, to jakby otoczenie, otulenie tej osoby miłością własną i miłością Boga. Błogosławieństwo "służy" okazaniu tej miłości. To pewna forma modlitwy do Boga, by błogosławił. Modlitwa, o której drugi człowiek wie, bo wypowiadam ją - słowem lub gestem. Co daje? Według mnie ogromnie dużo. To chwila, w której wiem na pewno, że ty mnie kochasz i że kocha mnie Bóg. Więc warto żyć.

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: bmariamg (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-12 21:41

"wypowiedzenie błogosławieństwa, to jakby otoczenie, otulenie tej osoby miłością własną i miłością Boga. Błogosławieństwo "służy" okazaniu tej miłości."
Bardzo się cieszę z takiego określenia znaczenia błogosławieństwa, bo zastanawiałam się jak można błogosławić Boga? po co? dlaczego?
W Dn 3, 56-88 każdy werset zaczyna się od słów: "Błogosławcie Boga".
Ale otulać Boga miłością, to najwspanialsze na świecie. Dzięki.

 Re: Do czego służy błogosławieństwo?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-02-13 22:06

bmariamg zaraz zaraz z tym otulaniem to nadinterpretacja przecie.
"blogoslawimy Ciebie" a "blogoslawimy Tobie" to dwie rozne rzeczy - Bogu nie zyczysz wszystkiego dobrego, Boga wyslawiasz - slawisz Jego Imie - błogo sławisz Boga a nie Bogu, czyli nie tak jak błogosławisz człowiekowi mówiąc "niech Ci Pan błogosławi" - tu podmiotem nie jestes Ty bo to nie Ty blogoslawisz, tylko Pan, a w przypadku blogoslawienia Boga to Ty jestes podmiotem ktory Go slawi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: