logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mamy odwołać ślub?
Autor: lena (---.gorzow.mm.pl)
Data:   2009-02-14 15:35

Witam
jestem pierwszy raz na tym forum ale mam poważny dylemat.
Za tydzień wychodzę za mąż a wczoraj mój kuzyn miał śmiertelny wypadek. czy mamy odwołać ślub?
proszę o radę.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Małgosia (---.chello.pl)
Data:   2009-02-14 16:26

Leno, wyrazy współczucia.
Może zamiast pytać w internecie, porozmawiaj z narzeczonym. To Wasza wspólna decyzja.
M.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 16:59

Przede wszystkim serdecznie współczuję.
Rzeczywiście trudna sytuacja. To nie tylko tydzień po śmierci, ale też będzie pewnie tuż po pogrzebie. Wydaje mi się, że masz tylko dwie możliwości, ale obie trudne. Zrobić ślub z weselem bez orkiestry i tańców, albo odwołać (przełożyć termin). Z odwołaniem tydzień przed ślubem jest problem nie tylko ze względu na was (rozczarowanie, koszty finansowe za odwołanie), ale i na pozostałych gości. Kupione prezenty, bilety na podróż, wzięte wolne w pracy, czy do wszystkich gości dotrze zawiadomienie? Czy przyjedzie ktoś z zagranicy. Ja bym pewnie wybrała ślub z przyjęciem zamiast wesela (bez orkiestry, tańców). Problemem jednak dodatkowym jest: kiedy i gdzie będzie pogrzeb (a jeszcze na pewno nie wiadomo), ile osób z zaproszonych gości tam pojedzie, czy da się to pogodzić (czyli jak bliski to kuzyn i czy mieszka daleko od ciebie). Jeśli i tak okaże się, że połowa rodziny na ślub nie przyjedzie, bo pogrzeb jest w innej części świata, to łatwiej będzie odwołać. Popytaj jak to widzą twoi najbliżsi, wtedy łatwiej wam będzie podjąć decyzję.

Miałam podobną sytuację w rodzinie, ale tam wyboru żadnego nie było. Przyjechaliśmy na wesele i wszyscy zostaliśmy na pogrzeb. Babcia pana młodego umarła rano w dniu ślubu. Odwołali orkierstrę, ślub wzięli, na weselu podali tylko połowę alkoholu.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-02-14 18:23

Nie widzę powodu do odwoływania ślubu. Są to zdarzenia niezależne. Na pewno nie jest to żadna przeszkoda. Natomiast możecie jakoś uczcić pamięć kuzyna, choćby wyrażając to wspólną modlitwą.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Lil Lady (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-14 19:28

Moja dawna nauczycielka miała taką nieszczęśliwą sytuację, że jakiś niedługi czas przed jej zamążpójściem zginął na torach jej ojciec. Ślubu nie odwołała, ale było bez wesela. Myślę, że to jest jakieś rozwiązanie. Uważam, że balangi w obecnej sytuacji byłyby sztuczne i radość taka wymuszana. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wesele zorganizować później, gdy już minie czas żałoby.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-02-15 09:57

Koniecznie trzeba porozmawiać z narzeczonym, rodzicami, rodziną zmarłego.
Nie przesądzając niczego: życie już takie jest: jedni odchdzą, drudzy przychodzą. Polecam lekturę Księgi Koheleta.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: agata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-15 10:35

Sytuacja trudna, zależy tez oczywiście od tego jak bliska to była osoba, ale myślę, że ani ślubu, ani wesela. Część gości, poza wymienionymi wcześniej sprawami organizacyjnymi, związanymi z przygotowaniem do waszej uroczystości nawet nie będzie wiedziała o kogo chodzi - oni zostali zaproszeni do świętowania waszej radości. Śmierć jej nie eliminuje.
Chodzi jednak o delikatność, takt i wyraz jedności także z osobami cierpiącymi z powodu śmierci Twojego kuzyna. Sądzę, że można to zaznaczyć w jakiś niekoniecznie publiczny sposób, ale wyrazić to wobec osób szczególnie związanych ze zmarłym. Np. pojechać na cmentarz i się pomodlić, prosić w czasie mszy o wspomnienie w modlitwie wiernych.
W mojej rodzinie była podobna sytuacja - w piątek był pogrzeb tragicznie zmarłego męża mojej kuzynki, a w sobotę ślub i wesele kuzyna w tej samej linii. Wdowa i jej rodzice oczywiście byli na to wesele zaproszeni, ale byli tylko na ślubie i zgodnie ze swoimi potrzebami nie uczestniczyli w weselu, ale pozostali goście tak. I przypuszczam, że nikt od was nie oczekuje w związku z tym jakiś radykalnych zmian. TU chodzi o to co wy w swoich sercach ofiarujecie zmarłemu. Poza tym po ślubie będziecie mogli rodzinie i zmarłemu nadal pomagać i to będzie być może więcej znaczyło niż odwołanie wesela.
Wszystkim życzę szczęścia. I tego tutaj i tego wiecznego.

 Re: Czy mamy odwołać ślub?
Autor: Tomasz (---.inco-veritas.pl)
Data:   2009-02-16 10:27

Odwolac zaslubiny? A niby dlaczego? W twojej wypowiedzi nie znalazlem nic co sugerowaloby ze powinniscie odlozyc zawarcie sakramentu. Nie wiem, moze nie o wszystkim napisalas. Ale w tym co widze takiego powodu zwyczajnie nie ma.
Chcesz oddac swoje zycie narzeczonemu, chcesz zrobic wszystko zeby byl szczesliwy, zeby stawal sie lepszy, dojrzalszy? Gotowa jestes przebaczac mu wszystko a szczegolnie to ze nie jest badz nie okaze sie identyczny z wizja jaka nosisz w marzeniach, chcesz szukac jego dobra zawsze, niezaleznie od wszystkiego, niezaleznie czy to bedzie dawalo ci radosc czy nie, chcesz mu sie powierzyc cala, chcesz rodzic wasze dzieci ktore moga byc podobne to tego jaki jest naprawde, chcesz sie z nim smiac, plakac, modlic i kazdego dnia budzic przy jego boku? No to po prostu wyjdz za niego :-)))
Jesli myslisz o zmianie planow ze wzgledu na smierc kuzyna to rozumiem ze to ktos dla ciebie, dla was bliski... Myslisz ze on by chcial zebyscie z jego powodu odlozyli o miesiac, pol roku, rok moment od ktorego moglibyscie byc razem, cieszyc sie soba, wasza miloscia? Ja w to nie wierze... To moim zdaniem powinien byc mocny argument i dla was i dla waszych bliskich - mysle ze twoj kuzyn chcialby dla ciebie samego dobra wiec jesli wierzysz ze to malzenstwo to jest wasze powolanie to nie podejmuj decyzji ktorych kuzyn by nie chcial.
Teraz slowo o rodzinie - jasne , nie zyjecie w prozni i odczucia rodziny choc nie decydujace to jednak moim zdaniem warto brac pod uwage. Rozmawiajcie oboje, z waszymi rodzicami, nie wiem, z dziadkami i cos postanowcie... Moim zdaniem wchodzi w gre np zrezygnowanie z przyjecia weselnego z informacja ze zaprosicie cala rodzine na imprezke w pierwsza rocznice slubu, mozecie pomyslec o odwolaniu zespolu i zastapienie go muzyka z plyt, moze zmniejszyc albo nawet calkiem zrezygnowac z alkoholu, mozecie na mszy pomodlic sie w modlitwie powszechnej za kuzyna, przypomniec o mszy swietej w jego intencji. Moze krotko pomodlicie sie za niego takze na poczatku przyjecia...

pokoj Tobie
Tomek

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: