logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Kasska (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-17 17:26

W regulce grzechu jest, ze to swiadome i dobrowolne i sie zastanawiam czy pojecie swiadome to znaczy swiadomosc ze akurat w tym momencie wiemy ze to robimy czy tez swiadomosc iz ten grzech jest ciezki a mimo to nadal to robimy?

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: bakalia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-17 18:07

popełniając grzech ciężki wiesz, że jest to działanie przeciwne miłości Boga i bliźniego i pomimo tego robisz to z własnej nieprzymuszonej woli, z pełną świadomością i w rzeczy ważnej.

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-02-17 18:27

Jedno i drugie.

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Kyllyan (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2009-02-17 18:54

i jedno i drugie

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-02-17 21:47

Gdyby przyjąć Twój punkt widzenia, to jesteśmy bezgrzeszni i w stanie pierwotnej Komunii z Bogiem, niestety: "To se ne da pane Havranek." (To znaczy, być może TY JESTEŚ, ale z Twojej wypowiedzi wynika, że tego nie zauważyłaś, więc albo jesteś niepokalanie poczętą dziewicą, albo...)
Inaczej należałoby przyjąć, że żyjesz, (jakby to delikatnie?) - powiedzmy bezwiednie. A to z kolei oznacza, albo że masz trzy latka, albo że trzeba Cię wykreślić ze spisu gatunku ludzkiego. Natomiast co do drugiej opcji, to nawet popełniając świadomie (czyli w Twoim wypadku z premedytacją) grzech lekki, czynisz go natychmiast ciężkim. Bo po co go popełniasz w takim razie? Chcesz koniecznie Boga obrazić?

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Iskierka (---.chello.pl)
Data:   2009-02-19 17:00

ks. Twardowski:
"Z nauki Pana Jezusa możemy wyczytać inną definicję grzechu: grzech popełniamy wtedy, kiedy - mogąc wybrać - wybieramy nie Boga, lecz zło. (...)
Wiem, że Bóg, który mnie kocha, jest. Modlę się do Niego, wierzę w Niego, lecz nie wybieram tego, czego On chce.
Kiedy mam możliwość wyboru, a nie wybieram Boga, wtedy zawsze grzeszę."

 Re: Co znaczy pojęcie 'swiadome' w grzechu?
Autor: Monika (---.gizycko.mm.pl)
Data:   2009-02-20 09:37

Świadomość tzn, że w 100% zdaję sobie sprawę z tego co robię i komu, jaki skutek przyniesie to moje działanie i jakie będą tego konsekwencje.
Jeżeli wiesz, że dany czyn jest grzechem to zawsze nim pozostanie niezależnie od tego czy jest ciężki, czy lekki. Z jednych i drugi trzeba się wyspowiadać. Chyba, że nie zależy ci na zbawieniu. Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: